• Tervetuloa uudistetulle moottoripyora.org -foorumille! Onko ongelmia? Palautetta? kerätään tähän ketjuun kootusti asiat. Mikäli et pääse ketjuun kirjoittamaan, voit myös olla sähköpostilla yhteydessä. Teknisen tuen sähköposti löytyy yhteystiedot -sivulta. Mikäli et pääse kirjautumaan, yritä ensin salasanan palautusta.

Kawa pikkuruokainen?

  • Keskustelun aloittaja Keskustelun aloittaja Calypso
  • Aloituspäivä Aloituspäivä
Kawa ZX-9R -01 kulutus Euroopan turneella 8 l/100 km(keskimäärin nopeus noin 200+ km/h). Saman verran tai litran alle hörppi kotioloissa kaupunkiajossa, ajotyylistä riippuen. Suomen maanteillä rauhallisella ajolla päästiin sitten jo tästä hieman alaspäin.. Pakko sanoa, että kohtuullisen janoinen peli oli ikäisekseen..
Hops! Paljonkos niitä takarenkaita menee  
biggrin.gif
biggrin.gif
?
Oma -01 ysiärrä ei vie, ku 5,5 - 6 litraa normiajossa ja radallakin pääsee 7:llä.

edit: Jouduin tossa muuten taannoin ajamaan jotain kaheksaakymppiä, tai ainakin jotain ihan tolkuttoman hidasta vauhtia (enno ihan varma, ku nukuin puolet
wink.gif
) pitkän pätkän ja kävin 200 km kohalla tankkaamassa. Näköjään sitä pääsee jopa alle 5 litran tollakin vekottimella !!
 
4-5L satasella riippuen missä ja miten on ajanut. Moottoritiellä tasasta 120km/h pää alhaalla riittää neljä litraa ja kaasua jarrua kaasua jarrua ylös alas ylös alas vuoristoteillä menee viisi ja vähän ylikin, mutta ei edes viittä puolta. Tuolla yli 2000m korkeella sitä mehua palaa muutenkin enemmän, mutta on sen arvoista
smile_org.gif
nufenen11.jpg
 
Vn 800 vei viimeksi 4,7l/100km.
Käy kylläkin liian laihalla...poksauttaa välillä putsariin, nopeasti vääntäessä.
tounge.gif
 
Kawatar, onko tuo kuva geirangerista? Jos, niin siellä minäkin pyörin muutamia viikkoja sitten...
062802moto_prv.gif


Niin, ja menovettä menee noin 3l/100
smile_org.gif
 
Back
Ylös