• Tervetuloa uudistetulle moottoripyora.org -foorumille! Onko ongelmia? Palautetta? kerätään tähän ketjuun kootusti asiat. Mikäli et pääse ketjuun kirjoittamaan, voit myös olla sähköpostilla yhteydessä. Teknisen tuen sähköposti löytyy yhteystiedot -sivulta. Mikäli et pääse kirjautumaan, yritä ensin salasanan palautusta.

Kärkkäinen Oulussa?

  • Keskustelun aloittaja Keskustelun aloittaja bug85
  • Aloituspäivä Aloituspäivä

bug85

Zetoristi
Liittynyt
6.10.2008
Sijainti
Haukipudas
Tuli tuossa perjantaina kaverin kanssa kierreltyä Oulun mp-liikkeitä, ja ei löydetty kärkkäisen moottoriosastoa enää Alasintieltä ollenkaan. Viescarin autotalli siitä oli nähtävästi tullu.
Onko se lopettanu, vai siirtyny?
nixweiss.gif
 
Oulusta tiedä, mutta eikös Kärkkäisellä ole vahvasti noita talousongelmia. Liittyisköhän jotenki siihen.
 
Kärkkäisen MP-myynti on lopetettu Oulussa. Ilmeisesti Ylivieskassa toiminta vielä jatkuu.
 
koko kärkkäinen vaiko pelkästään joku paikallinen liike..?

mahtaisko nuo pelata yhden nimen alla kokonaan, kuiten aika isoja liikkeitä osa..  
nixweiss.gif


eikö kannata ennemmin hajauttaa taloudellista riskiä ku pelata yhdellä nimellä ettei kaadu koko paska jos jossain menee huonosti.. kunhan tuumin tässä..  
nixweiss.gif
 
sanoi:
Rahoituksen kiristymisen lisäksi J. Kärkkäiselle toi takapakkia pahasti viivästynyt tietojärjestelmähanke. Yritys hankki kolme vuotta sitten SAP-järjestelmän, joka automatisoi tilauksia ja varastotäydennyksiä. Järjestelmä on suoraan yhteydessä suuriin toimittajiin.
Järjestelmän implementointi oli katastrofaalinen, Juha Kärkkäinen sanoo.
Toiminnanohjausjärjestelmän käyttönotto aiheutti ketjulle paljon ylimääräistä käsityötä ja lisäsi henkilöstökuluja.

Eihän tuo toki tarkoita, että nurin olisi tai menisi. Kyse kun on saneerauksesta. Moottoriosasto vie paljon tilaa eikä ole siten mahtunut enää pitkään aikaan samaan ahtaaseen halliin kuin muu myymälä. Entisen 'moottorin' tilallahan on nykyään erä & ase. Oletan, että sillankupeen halli oli vuokralla ja siten tuon toiminnan lakkauttaminen Oulussa looginen liikku.
 
Lahteen nousi viimevuonna Kärkkäisen jättitavaratalo. Oli melkoinen investointi yritykselle ja ajankohta ei välttämättä ihan paras.
nixweiss.gif
 
koko kärkkäinen vaiko pelkästään joku paikallinen liike..?

mahtaisko nuo pelata yhden nimen alla kokonaan, kuiten aika isoja liikkeitä osa..  
nixweiss.gif


eikö kannata ennemmin hajauttaa taloudellista riskiä ku pelata yhdellä nimellä ettei kaadu koko paska jos jossain menee huonosti.. kunhan tuumin tässä..  
nixweiss.gif

Eihän toi saneeraaminen mitään viellä tarkoita, toihan on nykyaikana ihan yleistä.

Saneerauksessa   13.08.2009   Patentti- ja rekisterihallitus
Toiminimi J. Kärkkäinen Oy 13.06.2001 Patentti- ja rekisterihallitus
Aputoiminimi:

Kärkiale
Kärkiyritys
Kärkiasiakas
Magneettimedia
kauppakartelli.com
Isomagneetti
Iso 24h
Iso 24a
Iso.sti kaupallinen
Iso Kärkkäinen
Varikko
Iso 24
Kärkisport
Kärkitukku
Kärkimarket
Suomi Trading
Taloustukku J. Kärkkäinen

Seuraava tarkistuspäivä 28.02.2010
 
Jos tuon saneerauksen aikana todetaan että ko yritys ei ole elinkelpionen ja saneeraukseen ei ole edellytyksiä seurauksena on konkurssimenettelyn aloittaminen..
 
Kyllä Kärkkäisellä kaupankäynti jatkuu, ja Ylivieskassa MP-puoli toimii kuten ennenkin.
 
Asioin Oulun Kärkkäisen MP-osastolla joskus syyskuussa viime vuonna ja kyllä siellä jo silloin tiedettiin että MP-myynti siirtyy talven aikana kokonaan Ylivieskaan.
 
Onhan tuota toimintaa siellä Iissäkin päin, pienempi motopuoli sielläkin on/oli. Ei mahoton matka Oulusta lähtiä motaria ajamaan. Kärkkäinen Express kait se on, ABC:n kaltainen mesta.
 
Onhan tuota toimintaa siellä Iissäkin päin, pienempi motopuoli sielläkin on/oli. Ei mahoton matka Oulusta lähtiä motaria ajamaan. Kärkkäinen Express kait se on, ABC:n kaltainen mesta.
Ei ollut alkutalvesta Iissä mopoja ainakaan samassa paikassa missä ennen. Eikä kyllä siellä itse myymälänkään seudulla näkynyt. Olettaisin, että MP-myynti on keskitetty Ylivieskaan, kuten aiemminkin tuossa mainittiin.
 
Lahden toimipisteen rakentaminen ilemisesti aiheutti tuon saneeraukseen joutumisen. Lahdessa siitä uutisoitiin aika paljon elokuussa 2009. ESS uutinen . Lahdessa niillä on pieni mopo osasto
 
Back
Ylös