• Tervetuloa uudistetulle moottoripyora.org -foorumille! Onko ongelmia? Palautetta? kerätään tähän ketjuun kootusti asiat. Mikäli et pääse ketjuun kirjoittamaan, voit myös olla sähköpostilla yhteydessä. Teknisen tuen sähköposti löytyy yhteystiedot -sivulta. Mikäli et pääse kirjautumaan, yritä ensin salasanan palautusta.

K1 Gixxerin outo ääni?

  • Keskustelun aloittaja Keskustelun aloittaja Velmu
  • Aloituspäivä Aloituspäivä
Ostin tossa kuukausi sitten tuollasen 750 gixxerin.

Nyt kun oon ajellut noin 1500 km alkoi moottorista kuulua outo vinkuva ääni.
Mielestäni ääni kuuluu moottorin oikealta kyljeltä. Ääni ei ole mitenkään riippuvainen kuormituksesta eikä kytkimen asennosta, ja seuraa moottorin kierroslukua. Ääni voimistuu vielä mielestäni kun pyörällä ajaa vähänkin pitempäään.

Pyörä siis 750 -01 ja ajettu 40tkm Auttakaa!!!

Niin ja  lisäykseksi että pyörä rupes starttaan vaimeasti, ja mittasin akun jännitteen ja se oli nippa nappa 12V ja kun virran laitto päälle tippu n.11V:iin. Vaihdoin eilen uuden akun ja startti ongelma hävisi, kunnes tänään 250 km ajolenkin jälkeen kun olin lähdössä jatkamaan matkaa, niin taas starttasi vaimeasti.

Tuli mieleen että voisiko ääni tulla laturista, eli jos laturissa on jotain häikkää? Laturi kyllä on pyörän toisella puolen  ?

Vituttaa vaan tällanen ku ei tiedä mistä tuo ääni tulee.
Eikö laakeri äänet olis ennemmin rohisevia kuin vinkuvia???
nixweiss.gif
 
Osta tuollainen stetoskooppi, tarkoitettu juuri epämääräisien äänien paikallistamiseen moottoreissa, ja hinta vain ysiysiysi.(biltema) Ja voihan sillä kuunnella omaakin moottoria rinnassa.
 
Tuota jännitteensäädintä itsekkin epäilin kunnes mittasin latauksen ja jännite näytti yli 14 Volttia.

Voisiko ääni tulla laturista jos jännitteensäädin olis paskana?
tosiaan ääni yleensä pahenee ku on ajanu vähän aikaa.
 
Nyt se per**le teki sellasen tempun että ei lähteny käyntiin, starttas niinku olis akku tyhjä ja sytytti FI valon.
Virrat pois ja uus yritys niin hörähti, mutta vähän vaivalloisesti. Mikä hitto tässä laitteessa on???
 
huoltomanuskassa neuvotaan mittaus ja siin ä lukee Näin:

Charging output (Regulated voltage) : 13.5-15.0 V at 5 000 r/min
 
Kyllä tuo 14v on ihan normaali latausjännite, jotenki vois kuvitella et laturis on tulossa päätepisteeseen eli hajoamassa ja lataa vaihtelevasti enään, olisko hiilet menossa tai jotain? siitähän voi kuulua kiva vinkuminenkin jos laturi on hajoamassa...en sit tiä...
omg.gif
 
Mittaa se laturi. Resistanssi vaiheiden väliltä tulisi olla about samansuuruinen kait luokkaa 0.2-0.4 ohmia. Ja latausjännite vaiheiden välillä 65V tai yli @ 5000rpm.
 
Back
Ylös