• Tervetuloa uudistetulle moottoripyora.org -foorumille! Onko ongelmia? Palautetta? kerätään tähän ketjuun kootusti asiat. Mikäli et pääse ketjuun kirjoittamaan, voit myös olla sähköpostilla yhteydessä. Teknisen tuen sähköposti löytyy yhteystiedot -sivulta. Mikäli et pääse kirjautumaan, yritä ensin salasanan palautusta.

Jengat korkannut öljypohjasta! (öljy proppu)

  • Keskustelun aloittaja Keskustelun aloittaja arno
  • Aloituspäivä Aloituspäivä
Elikkäs otsikon mukainen ongelma.. Kyseessä Suzuki GSX-R -92. Vaihdoin tosiaan öljyt ja suodattimen mopoon pari viikkoa sitten ja kaikki näytti hyvältä kiristin propun "hennosti"(tämän vahingon pelossa) ja ajattelin että kirii sitten lisää jos sattuu vuotaan. Ekan ajo reissun jälkeen huomasin, että öljyproppu vuotaa, joten kiristin sitä. (joo ja olin laittanu uuden kuparitiivisteen) kiristettäessä proppua huomasin että EI PERKELE pyörii tyhjää!!! Enkä kiristäny mihinkään huutomomenttiin! Prkl!!!

Asiaan.. Eli missä Rovaniemellä voisi laitattaa vaikka helicoil (en jaksa selvittää oikein kirjoitusta) jengat?!

Kiitos jo valmiiksi vastauksesta!!!
 
Eiköhän useimmat autokorjaamot niitä helicoileja tee, se ei mikään amerikan temppu ole. Soittokierros huomenna korjaamoille ja sen jälkeen öljypohja kädessä parhaan tarjouksen tehneelle korjausliikkeelle nippu oravannahkoja mukana, kyl se siitä ;)
 
Laittaisin mieluummin 2mm (kierteeltään) isomman ropun, kun tuo helicoil ei ole oikein hyvä öljyropussa, mutta jos ei muuta ole saatavilla, niin laita helicoil, mutta liimaa se loctitellä tai vastaavalla kiinni, tulee muuten ehkä ongelmia, kokemusta on.
 
Pyörä tuli eilen kuntoon! Laitettiin helicoil. Ei ollu paha rasti.. Laiton tosiaan liiman väliin, mutta jos se ei pysy/pidä niin haen isomman propun.. Aurinko paistaa pilvettömältä taivaalta ja nukkumaan pitäs mennä, (töistä tullut) mutta houkuttais lähtee mopoileen.. niin ja kiitos vastauksista..
062802jumpie_prv.gif
 
Jos öljypohjan saa irti kone paikoilaan, nii ei paha rasti ottaa pohja irti, viedä se koneistamoon joka korjaa kierteen vimosenpäälle.
 
Cu prikat ei ole hyviä tuossa paikassa. Käytä alkuperäistä tulpan tiivisteen näköistä tai Hondan alumiiniprikkaa. Ei tarvitse kiristää liikaa.
 
Back
Ylös