• Tervetuloa uudistetulle moottoripyora.org -foorumille! Onko ongelmia? Palautetta? kerätään tähän ketjuun kootusti asiat. Mikäli et pääse ketjuun kirjoittamaan, voit myös olla sähköpostilla yhteydessä. Teknisen tuen sähköposti löytyy yhteystiedot -sivulta. Mikäli et pääse kirjautumaan, yritä ensin salasanan palautusta.

Jarrunestesäiliön vaihtaminen

  • Keskustelun aloittaja Keskustelun aloittaja daddy0
  • Aloituspäivä Aloituspäivä
Liittynyt
29.6.2008
Sijainti
Espoo
Aikaisemmat omistajat ovat onnistuneet telomaan NX650 Dominatorini takajarrunestesäiliön siihen kuntoon, että ainoa toimiva huolto on säiliön vaihtaminen. Nykyinen säiliö on sellainen neliskanttinen ja varustettu samanlaisella metallikannella kalvoineen jne. kuin etujarrukin. Ei huvittaisi maksaa Hondan alkuperäisosasta hunajaa jos tilalle voisi vaihtaa jonkun halvemman vaikkapa kierrekorkilla varustetun säiliön. Säästyisi samalla jatkossa ruuvien kantojen pyöristelyltäkin.

Onko tuollainen vaihto teknisesti toimiva ratkaisu ja onko siihen liittyen otettava jotain erityistä huomioon? Äkkiseltään ajateltuna en ole keksinyt syytä miksei tämä onnistuisi, mutta en olekaan alan asiantuntija.
 
Purkaamoilta kannattaa kysellä, niin ei tarvi uutta ostaa.

Jos kyseessä on erillissäiliö niin ei se neste kyllä välitä siitä minkälaisessa säiliössä se on. Eli siis säiliöstä lähtee vielä putki ja itse työsylinteri on hieman alempana
 
joo. Ei tosiaan ole paha rasti vaihtaa pelkkä säiliö. Kannattaa tsekkaa et kiinnitykset menee helposti vanhaan.
 
Kiitoksia vastauksista, pitänee siis siirtyä suunnitelmista tositoimiin.

Löytyykö jostain listaa MP-purkaamoista, helpottaisi kovasti hommaa?
 
Back
Ylös