• Tervetuloa uudistetulle moottoripyora.org -foorumille! Onko ongelmia? Palautetta? kerätään tähän ketjuun kootusti asiat. Mikäli et pääse ketjuun kirjoittamaan, voit myös olla sähköpostilla yhteydessä. Teknisen tuen sähköposti löytyy yhteystiedot -sivulta. Mikäli et pääse kirjautumaan, yritä ensin salasanan palautusta.

Jakoketju, vaihto

  • Keskustelun aloittaja Keskustelun aloittaja jakki2
  • Aloituspäivä Aloituspäivä
nyt olis jakoketjun vaihto projektia edessä.
Kysymys kuuluukin että kannattaako koko konetta purkaa vaihtaakseen jatkuvan ketjun ?
Tiedän että sen voi poikkasta ja käyttää lukkoa ketjun liittämiseksi mutta jos samaan vaivaan purkais koko toosan ihan "mielenkiinnosta" ja mahdollisten muiden vaurioiden etsimiseksi.

eli kysymys: mikäli koneesta ei kummempaa löydy niin onko siitä haittaa että se on purettu ja kasattu samoilla osilla (toki tiivisteet jne. uusix) ?

mopona GPZ600R -86, mittarissa 93tkm. Viimeiset n. 4v ilman huoltoja, siis samoilla öljyillä jne...
eek.gif


Ostin tuon toosa viime syksynä ja kyllähän se muuten toimi ihan ok mutta kytkin loppu + tuon ketjun rallatus oli aika äänekästä...

Kiitos jo etukäteisesti
bowdown.gif
 
Itsellä samainen pyörä vuosimallia 85 ja sama remppa tulossa eteen kuukauden sisällä. Suosittelen myös vaihtamaan ketjunkiristimen maksaa sumekolla 40e kun sinne soittelin (pitäisi löytyä hyllystä, käy muihinkin pyöriin). kannattaa myös venttiilivälykset tarkistaa/säätää ja kaasarit synkata kun on kaikki auki.
 
okei.
Kiristimen vaihto samalla.
Kysytään vielä sekin että riittääkö kun avaa koneen ylä ja alapäästä, sitten nokat irti sekä kampura irti ja uutta ketjua ?

Eikös kaasareiden synkkäys vaadi jonkin "mittarin" tms. ? Tuskinpa se paljon maksaa jossain alan liikkeessä !? Jos nyt joskus sinne asti vielä päästään
smile_org.gif


Eilen kun konetta purkasin lisää niin totesin että etu-ratas oli "löysällä" eli heilui akselinsa kanssa - ei varmaan ole toivottavaa ?
shaun.gif
 
Back
Ylös