• Tervetuloa uudistetulle moottoripyora.org -foorumille! Onko ongelmia? Palautetta? kerätään tähän ketjuun kootusti asiat. Mikäli et pääse ketjuun kirjoittamaan, voit myös olla sähköpostilla yhteydessä. Teknisen tuen sähköposti löytyy yhteystiedot -sivulta. Mikäli et pääse kirjautumaan, yritä ensin salasanan palautusta.

Isohkojen tavaroiden toimittaminen (ei moottoripyörä) Suomeen

  • Keskustelun aloittaja Keskustelun aloittaja kylkim
  • Aloituspäivä Aloituspäivä
Isohkojen tavaroiden toimittaminen (ei moottoripyörä) Suomeen

Hei foorumilaiset!
Törmäsin eBayssa paperilliseen runkoon eräälle vanhalle osapyörälleni, jonka haluaisin rekisteröidä.
Runko on kuitenkin liian iso normaalille postitukselle (hinnaksi tulisi n. 320€), joten minun pitäisi keksiä jokin muu, halvempi toimitustapa. Runko sijaitsee lähellä Bremeniä.
Olisiko ideoita?
 
Tollasen tavaran hinta riippuu kuljetusyrityksestä. Maastofillarin saa tilattua kotiin n 50€ rahdilla. Ne on tietysti ko firmojen sopimushinnoilla hinnoiteltu, mutta luulis että jos kyseessä on suht kevyt alurunko, löytyisi sille rahti n sataseen. Katselisin vaikkapa noiden fillarikauppojen sivuilta ketä käyttävät.

88€ oli Öhlinsin keula aiemmin syksyllä.
 
Jos pystyt käyttämään y-tunnusta, omaa tai kaverin yms. niin kannattaa kysästä tarjous myös DB Schenkeriltä.

https://www.dbschenker.fi/log-fi-fi/start/

Muutamia pyörän moottoreita(n.50-60kg) noilla tuottanut Saksasta, ja muistaakseni jossain 80-100e hinta riippuen missä päin Saksaa osat majaillut. Runkohan on paljon kevyempi, mutta vie vähän enemmän tilaa. En tiedä kumpi vaikuttaa enempi hintaan.
 
Kiitoksia ehdotuksista!
Kuinka sattuikaan, toinen vastaava runko löytyikin nyt Tanskan kupeesta. On varmaan useamman kuljetusfirman kulkureitillä.
 
Back
Ylös