Ideoita putkiston äänen muokkaukseen?

  • Keskustelun aloittaja Keskustelun aloittaja Crazy Frog
  • Aloituspäivä Aloituspäivä
Liittynyt
3.10.2006
Sijainti
Kuopio
Asensin VN800:een V&H:n Cruzersit. Äänekkääthän nuo ovat, mutta eniten häiritsee soundin ylä-äänet. Jyskettä saisi ollakin, mutta tuo repivä rähinä voisi vaimentua.

Olen miettinyt, pitäisikö laittaa villoja bafflen ympärille vai etsiä jostain aftermarket-huilu tilalle. Tarkoituksena ei kuitenkaan olisi laittaa noita putkia aivan tukkoon. Siihen tarkoitukseen minulla on jovalmiina varastossa pyörän alkuperäiset tuhnuröörit.

Olen miettinyt, millä nuo villat saisi pysymään putken sisäseinillä. Kannattaisiko tehdä alkuperäisen bafflen ympärille kiinnitetty jonkinlainen kevyt verkko (rei'tetty putki tms.), jolla tukisi villan seinämille ja estäisi sitä lentämästä taivaille. Esim. tavallisesta grilliverkosta tai vastaavasta saisi aika helposti hitsaamalla tai niittailemalla kevyehkön viritelmän.

Mitäpä olette kokeneemmat mieltä - toimisiko tuo?
 
biggrin.gif
Minä otin alkuperäisistä putkista pillit ulos. Tuli todella äijäsaundit. Käy ilmeisesti niin matalataajuudella, että ei häiritse mutta kyllä kuulee kun pistää myllyn tulille. Pyörähän on siis VN 800.
062802moto_prv.gif
 
Back
Ylös