• Tervetuloa uudistetulle moottoripyora.org -foorumille! Onko ongelmia? Palautetta? kerätään tähän ketjuun kootusti asiat. Mikäli et pääse ketjuun kirjoittamaan, voit myös olla sähköpostilla yhteydessä. Teknisen tuen sähköposti löytyy yhteystiedot -sivulta. Mikäli et pääse kirjautumaan, yritä ensin salasanan palautusta.

Huoltopukit triplelle

Hakusessa siis Triplelle (05->) etukolmion alta nostava pukki, sekä yksipuoleiselle takaswingille passaava takapukki (joka olisi hyvä olla käytettävissä kummalta puolelta vaan).

Onko jollakulla kokemuksia hyväksi havaituista vehkeistä, joita jopa saisi ostaa kohtuullisen läheltä ja nopeilla toimitusajoilla? Ameriikan maalta kyllä näkyy löytyvän kaikenlaista, mutta pukin tilaus jenkeistä ei vaikuta kaikkein halvimmalta hommalta.
 
Eikös Duell kauppaa Bike-Lift pukkeja? Niillä muistaakseni on monenlaisia pukkeja yksi -ja kaksipuolisille swingeille. Myös koko etupään nostavia pukkeja olen nähnyt. Nehän on säädettäviä, eli pitäis käydä pyörään kuin pyörään. Katsele MP-messuilla miten Speed Triple on esille laitettu ja minkälaisen pukin varassa se on.
 
Saksasta näkyisi saavan Louisilta tai suoraan valmistajalta TeleFix hiissaimia, mutta keula- ja peränostimen yhteishinta Trumppa-adaptereineen on ~300eur + postit eli kalliimmanpuoleista.

Duellin BikeLift näkyy keikkuvan suht' samoissa hinnoissa, mutta ei näytä ihan yhtä järeältä (=hyvältä) viritykseltä kuin Saksan versio.
 
Mulla jäi BikeLiftin takapukki tarpeettomaksi, kun vakuutusyhtiö lunasti Triplen. Voisin edullisesti kaupata. Soittele jos kiinnostaa.

-Tomppa

Pukille löytyi jo uusi omistaja.
 
Tein itse ja säästin.. Vanhan tamppaustelineen uusiokäyttöä
tounge.gif

Ei tosin nosta kuin yhdeltä puolelta.

Image009.jpg
 
Hommasin viimein BikeLiftin FS-11 etupukin. Sen mukana ei kuitenkaan tullut sopivaa adapteritappia, joka sopisi ilman huomattavaa välystä ohjausakselin sisälle. Mahtaako joku tietää mikä on sisähalkaisija tuossa Daytonan ohjausakselissa? Täytyy sorvata sopiva tappi jostain.
 
23mm tappi on sopivin noista kaupan vakio kokoisista.

Sinne saattaa vielä joku 23.5 mennä mut 23 toimii hyvin. Seuraava koko 24.5 ei edes yritä.

Ei ehkä kannata tehdä kovin tiukkaa, siitä tulee hankala ottaa pois ja laittaa kun pitää olla tasan oikeessa asennossa.

Lisäksi kannattaa viistää takareuna, siis se reuna/kulma joka osoittaa ylimmäs, kun työntää pukkia kohdalleen lokasuojan ja katteen väliin. (tai siis pyöreässä tapissa tietenkään ei oo etu- ja takareunaa vaan pitää laittaa se viiste pyörän keulaa kohti.)

Vaikka n 45 astetta ja suunnilleen tapin keskiakselille asti, ei vaikuta kestoon tms.

Helpottaa paikalleen laittoa kun antaa n 10 mm lisää tilaa pystysuuntaan.
 
Hommasin viimein BikeLiftin FS-11 etupukin. Sen mukana ei kuitenkaan tullut sopivaa adapteritappia, joka sopisi ilman huomattavaa välystä ohjausakselin sisälle. Mahtaako joku tietää mikä on sisähalkaisija tuossa Daytonan ohjausakselissa? Täytyy sorvata sopiva tappi jostain.
Mulla on muistaakseni sama pukki ja alussa ihmettelin sopivan tapin puuttumista. Faija nakersi väljän tapin ympärille alumiinista sopivan sovitteen. No sen kanssa puljatessa huomasin, että hommasta ei tule mitään, jos tappissa ei ole kunnolla väljyyttä.
Uskoisin että tulet toimeen pukin mukana tulleilla tapeilla. Homma vaatii miettimistä ja pukin säätämistä, niin hyvä tulee. Se laitos kannattaa työntää mahdollisimman taakse ja sitten alkaa kampeamaan keulaa ylös.
Ennen kuin aloitat operaation, niin laita ilmastointiteippiä lokarin päälle ja etukatteen alle. Jostain syystä pukki yrittää syödä maalit pois noista kohdista, kun ei silmiä riitä joka paikkaan.
wink.gif
 
Pitbull! Jos omaat yhtään hitsitaitoja tee itse! Oikeasti ei tarvi latoa kun kolme putkea yhteen..Mutta jos päädyt ostamaan suosittelen pitbullia! Saa helposti pyörän yksin ylös!
kuvalinkki
 
Uskoisin että tulet toimeen pukin mukana tulleilla tapeilla. Homma vaatii miettimistä ja pukin säätämistä, niin hyvä tulee.
Mä en halua miettiä, sen pitää toimia ilman pelkoa että etukate pamahtaa. Pieni välys on OK, mutta ei sellainen että tappi pääsee heilumaan niin paljon että ständi ottaa etukatteen alareunaan kiinni nostettaessa.
 
Uskoisin että tulet toimeen pukin mukana tulleilla tapeilla. Homma vaatii miettimistä ja pukin säätämistä, niin hyvä tulee.
Mä en halua miettiä, sen pitää toimia ilman pelkoa että etukate pamahtaa. Pieni välys on OK, mutta ei sellainen että tappi pääsee heilumaan niin paljon että ständi ottaa etukatteen alareunaan kiinni nostettaessa.
Mainitsin, että se systeemi pitää tunkea sinne taakse! Ei se etukate helpolla räjähdä, kokemusta on sen venyttämistä.
smile_org.gif
Jos se venyy, niin silloin pukin säädöt on pielessä. Muistaakseni tappi pitää kiristää siten, että sitä ei ole työnnetty kiinni siihen putkeen vaan se on ruuvilla kiristetty kauemmas.

Kun saat omasta mielestäsi sopivan tapin, niin toteat että sillä ei tee mitään, kuten kävi minulle
veryangry.gif

Sitä näet on mahdoton saada paikalleen, koska se pitää pujottaa suoraan ylöspäin, eikä moinen ole mahdollista pukin kanssa. Voit ehkä onnistua laittamaan tapin paikalleen ja sitten ujuttaa pukin siihen kiinni. Tässä vaiheessa olet jo leikannut paljon muovia lokarista ja katteista pukin kanssa heiluessa.

Toivottavasti en ilmaissut itseäni kovin epäselvästi, kun olo on kaikkea muuta, kuin selvä
033102beer_1_prv.gif
 
Tuli älynväläys (aika harvinaista). Tempaise eristysnauhaa siihen väljän tapin ympärille. Saat tiiviimmän paketin, jolla voit pilotoida, että taipuuko pukki paikalleen, jos siinä on muutaman millin paksumpi tappi. Epäilen että ei taivu
033102beer_1_prv.gif
 
Back
Ylös