• Tervetuloa uudistetulle moottoripyora.org -foorumille! Onko ongelmia? Palautetta? kerätään tähän ketjuun kootusti asiat. Mikäli et pääse ketjuun kirjoittamaan, voit myös olla sähköpostilla yhteydessä. Teknisen tuen sähköposti löytyy yhteystiedot -sivulta. Mikäli et pääse kirjautumaan, yritä ensin salasanan palautusta.

Hirvittääkö huoltohinnat?

  • Keskustelun aloittaja Keskustelun aloittaja Jyri
  • Aloituspäivä Aloituspäivä
Täällä näyttää löytyvän noita sähläpettereitä/muusinuijia jotka ostavat tuhansien eurojen viriputkia/commandereita/kansitöitä/yms tehoa lisääviä osia ja silti eivät ole valmiita sijoittamaan ammattitaitoisen mekaanikon tekemään huoltoon rahaa niin täytyy laitta huoltokysely.

Huollatteko itse vai viettekö ennemmin ammattilaiselle koneet hoitoon maksoi mitä maksoi?
 
Huollan itse. Ja huollan myös asiakkaiden pyöriä
wink.gif
 
Taitaa olla pakko ensi kesänä ettei takuuta menetä.

Ja kun vielä toi peukalo on kohtuu keskellä niin kyllä pienemillä kustannuksilla pääsee kun ammattilainen tekee homman kerralla kuntoon
biggrin.gif
 
Itse tulee tehtyä huollot muuten paitsi venttiilien- ja kaasareiden säädöt teetän liikkeessä. Niin ja renkaitakaan en kyllä ala itse millään rengasraudoilla vääntelemään muutaman euron säästön toivossa
ghostface.gif
 
Jotta takuu säilyisi, on tullut vietyä huoltoon. Eikä nuo omat kyvytkään taitaisi riiittää moottorihommiin.  
confused_orig.gif


Hinnat ovat minusta olleet kohtuullisia, jos esim. vertaa autojen huoltohintoihin.
 
Joo....meikeläinen huoltamassa oma pyörää
baaa.gif
.....okei jos se sammuu tiellä niin kyllä mä voin koittaa katsella asioita.....ja ottaa sitten aurinkoa tienposkessa asiantuntija apua odotellessa...... eipä tee mieli juuri uutta mopoa alkaa itsekseen availemaan tai säätelemään.....ammatti immeinen saa hoitaa homman.....hinta on ongelma "aina" mutta mitäs tässä nyt enempää kitisemään....homma hoituu ja spagetti on hyvvöö ilman lisukkeitakin, sitäpaitsi ei vuokraa tarvitse aina maksaa.
 
Täällä näyttää löytyvän noita sähläpettereitä/muusinuijia jotka ostavat tuhansien eurojen viriputkia/commandereita/kansitöitä/yms tehoa lisääviä osia ja silti eivät ole valmiita sijoittamaan ammattitaitoisen mekaanikon tekemään huoltoon rahaa niin täytyy laitta huoltokysely.

Huollatteko itse vai viettekö ennemmin ammattilaiselle koneet hoitoon maksoi mitä maksoi?
Johan on jyrkkä mielipide. Jos osaa itse tehdä hommat ihan yhtä hyvin kuin "ammattitaitoinen" huoltaja, niin miksi helvetissä maksaa sille omaisuuksia öljynvaihdosta ja tsekkauksista? Katsopas vaikka Gixxerin huolto-ohjelma:
http://www.jv-motorsport.fi/huolto-gsxr1000.htm

Mä oon kuullu/nähny niin paljon huonoa huolloista, testitkin vahvistaa saman. Todella huolellisia huoltoja on helvetin harvassa. Itse kun tekee huollot omaan pyörään, ei tarvitse huolehtia tuntihinnasta, voi ihan rauhassa tehdä ja todella huolellisesti. Yleensä vähintään katteet on pistetty paikoilleen "vähän sinne päin" huollon jälkeen, kavereiden pyörille tehtyjen huoltojen perusteella uskallan sanoa näin.

Huolloissa on öljyn/suodattimien vaihtoja ja tsekkauksia, ei juuri muuta. Vaativin taitaa olla venojen säätö, joka ei myöskään ole mikään ylivoimainen juttu tehdä itse. Noista hommista selviää helposti itsekin, ja rahat säästyy vaikkapa uuteen putkistoon ;)

Lyhyesti vastaus kysymykseen: HIRVITTÄÄ
 
Uusi pyörä kun on niin taitaa olla takuun kannalta oleellista huollattaa esim. sieltä mistä sen osti!? Eipä nuo öljyn vaihdot kauhean vaikeita olis kotona tehdä! Mutta se takuu!
 
Huollan itse kaiken mitä osaan, koska
a) olen joskus maksanut valohoidosta, enkä halua maksaa enää
b) tiedän tasan tarkkaan mitä on tehty ja kuinka
c) harrastus on niin kallis muutenkin että ei ole rahaa maksettuihin huoltoihin enkä ymmärrä miksi maksaisin esim. yksinkertaisesta öljynvaihtotyöstä jollekin, kun siihen on itsekin edellytykset (tilat ja työkalut). Ymmärrän että jollain se ei ole mahdollista esim. tilan-, ajan- tai työkalujen puutteen vuoksi ja silloinhan se on ihan ymmärrettävää teettää jossain
smile_org.gif

d) se on vaan niin perhanan mukavaa tehdä oman leipätyön vastapainoksi jotain "kunnollista" omin käsin eli sekin on tavallaan harrastus
e) tekemällä oppii
f) itselleni jonkinmoinen kunnia-asia  
wink.gif


Ainoa teetetyt työt ovat olleet renkaanlaitot vanteille (nyt ja jatkossa) sekä sellaiset asiat, missä menee totaalisesti sormi suuhun tai on halvempi teettää kuin ostaa työkaluja sitä varten.

Työkaluvarasto kyllä karttuu, kun tekee itse. Eilen hankin pylväsporakoneen ja ensi viikolla pitää hakea smirgeli. Kohta on sauna täynnä työkaluja ja -koneita eikä mahdu enää saunomaan  
wink.gif


Olen siis tyypillinen sähläpetteri ja muusinuija  
tounge.gif
 
Mä olen haistattanut paskat huolloille huolimatta takuusta, en viitti maksaa siitä kun joku vaihtaa mulle öljyt ja suodattimen.

Kun Rykkösestä kilahti pannu melkeen uutena (2000km ajettu), niin menipä silti takuuseen, koska pystyin todistamaan, että olen vaihtanut siihen öljyt ja suodattimen (1000km huolto, vai mikä se nyt olikaan). Kyseessä oli ilmeisesti kiertokangen alapään laakerin asennusvirhe tehtaalla... Uutta osaa tuli kampiakselia myöden.

Monella on sellainen mielikuva, että noi huollot vaatii jonkunlaista spesiaalia ammattitaitoa. Ne on kuitenkin ihan perusjuttuja, ja nekin jää silti usein tekemättä. Ainoo minkä tekevät huolella on laskutus, vaikkei juuri muuta olis tehtykään...

Tekniikan maailmassa oli joku vuosi sitten testi, se oli surullista luettavaa.. Lähinnä valohoitoa olivat saaneet...
 
Pyörieni takuu loppui yli 20 vuotta sitten ja itse teen kaikki huollot ja korjaukset niihin. Noitten vanhojen huolto on osa harrastetta, niihin on mukava niitä tehdä. Osat ovat kookkaita ja kivasti käsillä. Renkaat nyt on tommoset narut nykynakkeihin verrattuna, tosin ei maksa renkaat yhteensä edes yhtä nykypyörän takanakin hintaa.
Jos tekee itse huoltoja, arvostaa kunnon työkaluja.
 
No no, huollan itse fillarini enkä nyt heti tituleeraisi itseäni nimityksillä kuten: sähläpetteri/muusinuija.

Olen ostanut commanderin, viriputkista puhumattkaan, asentanut ne itse, enkä vieläkää suostu olemaan sähläpetteri/muusinuija.

Seuraavaksi ajattelin tehdä uudet pakoputket itse, ja käsittääkseni sähläpetteri/muusinuija ei siihen kykene.

Muitakin kustomointi-ideoita on päässä pyörinyt, ja nekin ajattelin ihan itse toteuttaa, eikä sekään ainakaan omasta mielestäni tee minusta vielä sähläpetteriä/muusinuijaa.
 
Huollan itse. Eras syy on se, etta K1200LT:sta joutuu ruuvaamaan katteita pois enemman tai vahemman aina kun tekee pientakin huoltoa. Katteiden poisto on sinansa yksinkertaista, mutta vie helposti aikaa. Ja kun merkkihuollossa yleensa katsotaan taulukosta paljonko aikaa kuluu, eika sita kuinka paljon sita todellisuudessa menee. Niin tasta syysta ainakin LT:n huolto/korjauskustannukset ovat helposti normaalia isommat.

Eika se huoltojen/korjausten tekeminen itse ole edes vaikeaa kunhan vain saa jostain opastusta ensimmaisella kerralla. LT:n kohdalla kavi siina mielessa hyva tuuri, etta taalla jenkeissa on paljon aktiivisia LT kuskeja ja erittain toimiva Internet-kerho. Eras jasen on mm. kuvannut varsin korkealaatuisen videosarjan perus huolto/korjaustoista ja myy sita kohtuuhintaan muille vahemman asiaan vihkiytyneille LT:n omistajille.

Suosittelen lampoisesti omien huoltojen tekemista. Sen lisaksi, etta siina saastaa melkoisesti rahaa niin voi olla varma, etta homma on todellakin tehty, eika vain laskutettu. Ei todellakaan kannata luottaa siihen, etta (merkki)huolto olisi aina ammattitaitoinen ja tekisi hommat kuten on sovittu. Lisaksi tietamys omasta ajopelista kasvaa nopeasti pyoraa raplatessa, eivatka pikku ongelmat tunnu kohta enaa miltaan.  
smile_org.gif
 
Kuka sanoo että takuu loppuu jos huollot tekee itse? Kai se on maahantuojan osoitettava että venttiilit on solmussa sen takia että on itse vaihtanut öljyt ja kiristänyt ketjut, jos haluaa välttyä takuukorjauskuluilta?
 
kyllähän se niin on että itse huollot on tehtävä, jos haluaa et hyvää jälkeä tulee
biggrin.gif
ja jos joku remppa porsii, niin tietää ainakin ketä syyttää.. Aivan järjetöntä maksaa jostain öljyjen vaihdosta/venojen säädöstä/ruiskujen synkkauksesta/keulaöljyjen vaihdosta jne jne.... Tietty aina joutuu erikoistyökaluja ostamaan/tekemään, tietoa etsimään, härnäämään merkkihuoltoja jne, mutta saahan siinä sen tekemisen ilon vaivan palkaksi. Sehän on iso osa harrastusta
tounge.gif


ja ei kai se ole ainakaan haitaksi että tietää miten mopoa huolletaan ja korjataan? riippuu tietysti ihmisestä mitä pitää tärkeänä... Ainakin minä haluan tietää MIKSI jostain perushuollosta pitäisi maksaa ihan järjettömiä hintoja
smile_org.gif
 
kyllähän se niin on että huollot on itte tehtävä että tietää minkä kuntosella mopolla ajaa jos epäilee jotain vikaa ni purkaa niin syvälle että vastaus löytyy ja päin vastasessa järjestyksessähän se kasaan menee... ja huomena tutustumaan ducatin venttiili säätöö en oo koskaa tehny mut kai se siitä selvii eihä ne oo ku mekaanisia osia
 
Ammattilaiset saa huoltaa, itse keskityn vaan kiillotteluun jos sitä nyt huoltamiseksi voi kutsua.
 
Huollan ite. Koska ei ole ylimääräistä rahaa annettavaksi "ammattimekaanikoille", osaan tehdä itekkin, mulle kelpaa vain paras laatu.
 
Isommat projektit luotan erittäin tutulle ja luotetulle huoltomiehelle. En siis vie pyörää mihin tahansa huoltoliikkeeseen vaan sellaiselle kaverille jonka tunnen itse. Kaikki pikkujutut kyllä taas hoituu itte ja kavereiden kans. Se on vielä ihan mukavaakin homma iltaisin.
 
Back
Ylös