• Tervetuloa uudistetulle moottoripyora.org -foorumille! Onko ongelmia? Palautetta? kerätään tähän ketjuun kootusti asiat. Mikäli et pääse ketjuun kirjoittamaan, voit myös olla sähköpostilla yhteydessä. Teknisen tuen sähköposti löytyy yhteystiedot -sivulta. Mikäli et pääse kirjautumaan, yritä ensin salasanan palautusta.

hiilidioksidia renkaisiin

  • Keskustelun aloittaja Keskustelun aloittaja jaket
  • Aloituspäivä Aloituspäivä
Aamulehteä lueskellessa tuli eteen juttu ferrari vs mclaren vakoiluskandaalista, yksi tärkeistä vakoilutiedoista oli ollut se, että Ferrari käyttää hiilidioksidia renkaissa. Mclaren oli tällä keinolla päässyt eroon renkaiden ylikuumenemisesta ja rakkuloinnista. renkaiden paine kai pysyy tasaisempana?

kävi vaan mielessä, että tallissa olis migin hiilidioksidi pullo ja eipä menisi kauaa käydä täyttämässä renkaat sillä.... kun renkaat kerran olisi täytetty sillä, niin tuskin ilmalla paineen säätäminen enää tilannetta paljon huonontaisi.(niin pieni osa).

mutta joutuuko hiilidioksidin käyttäjä luopumaan vanhoista rengaspainetaulukoistaan? kuinka paljon erilainen hiilidioksidin käyttäytyminen renkaassa on ilmaan verrattuna?

JakeT.
 
Muistaakseni olisin joskus kuullut käytettävän myös typpeä F1:n renkaissa? Täällä taisi olla joskus aiheesta jo vääntöä aikaisemminkin.
 
tarina

löysin vähän tarkennusta tuohon. Itse asiassa se on 50% Co2 ja loput jotain fluoritetrasuper juttua, eli kaiketi kylmäainetta, joka johtaa lämpöä tehokkaasti vanteeseen, ferrari pystyi ajamaan pitempään pehmeämmällä seoksella kuin muut ja rengas kestää kun tuo kaasu johtaa lämmön vanteeseen.
 
Tuossa asiaa typestä renkaissa:

Linkki

Lyhyesti:
Reduces the tyre’s running temperature
Improves the ride quality
Increases tyre life
Keeps tyre pressures more constant
Slows the rate of pressure loss
Doesn’t react with the tyre and rim materials
 
Tuossa asiaa typestä renkaissa:

Linkki

Lyhyesti:
Reduces the tyre’s running temperature
Improves the ride quality
Increases tyre life
Keeps tyre pressures more constant
Slows the rate of pressure loss
Doesn’t react with the tyre and rim materials
Typen voi myös korvata ilmalla, joka on melkein typpeä
biggrin.gif


Tuo Ferrarin käyttämä kylmäkaasu kuulostaa kyllä jossain määrin järkevältä. Tehokkaintahan se olisi silloin, jos lämpötilan noustessa joku aine höyrystyisi renkaan sisällä ja ylimääräinen paine laskettaisiin sitä mukaa pois kun sitä kertyy. Eli venttiilissä pitäisi olla jonkinlainen varoventtiili tai hallittu vuoto.
 
Back
Ylös