• Tervetuloa uudistetulle moottoripyora.org -foorumille! Onko ongelmia? Palautetta? kerätään tähän ketjuun kootusti asiat. Mikäli et pääse ketjuun kirjoittamaan, voit myös olla sähköpostilla yhteydessä. Teknisen tuen sähköposti löytyy yhteystiedot -sivulta. Mikäli et pääse kirjautumaan, yritä ensin salasanan palautusta.

Harrastelupyörä köyhälle

  • Keskustelun aloittaja Keskustelun aloittaja ook
  • Aloituspäivä Aloituspäivä
Täksi kesäksi ei ole oikein varaa laittaa pyörää, eikä epävarman alan yrittäjä uskalla ottaa lainaakaan harrastuksia varten. Joten kysymys kuuluu:

Minkälaisen pyörän ostaisit noin parilla tonnilla? Vai onko 2000e pyörää järkeä ostaa missään olosuhteissa? Pyörän ei tarvitse olla täysin kunnossa tuohon hintaan koska haluan opetella huolto/korjauspuoltakin pitemmälle. Mieluusti kuitenkin ns. helppo huollettava, ymmärtääkseni esim. VFR voi olla himpun hankala.

Joku matkasportti tai nakupyörä, matkaenskaa en enää halua. Pyörään tulisi olla saatavilla halvalla ja helposti varaosia. Minulla on käytössä hyvä kerhotalli työkaluineen ja pyöränostimineen.

Pointti siis on, että minulla on aikaa harrastella, mutta ei juuri rahaa. Illat viettäisin mielummin tallilla pyörää ropaten kun kotona telkkaria katsellen.
 
Tuohon budjettiin ratkaiseva 500-1000 euroa lisää ja valinnanvaraa alkaa olla jo aika hyvin. Erityisesti jos 600cc piisaa. Itse tykkäsin kovasti tuollaisesta ratkaisusta, pyörä tulee tutuksi ja huolto on todella halpaa kun tekee itse.

FZS 600 oli itselläni tuossa käytössä ja ihan hyvin sen kanssa pärjäsi vaikka aika nollasta huoltopuolella taitojen kannalta lähdinkin liikkeelle. Nyt jos siirtyisin takaisin tuohon, saattaisin hyvinkin ostaa vaan uuden samanlaisen. Nakun valitsisin kuitenkin, ihan huoltokohteiden helpon saavutettavuuden takia.
 
Aika vanhoja saa tuohon hintaluokkaan. Jotain 90-luvun alun pyöriä. Kannattaisiko katsella jotain kuussatasta?
nixweiss.gif
 
Hetken kun asiaa tarkemmin pohdin, niin kuussatku käy ihan hyvin myös. Editoin tuota aloituspostiani sen osalta.

Lisäkysymys: Pyörien tekniikka on kehittynyt varmasti paljon viimeisten 20 vuoden aikana, miten paljon pyörän iällä on merkitystä vs ajetut kilometrit? Esim onko järkeä edes katsella jotain vuoden -93 pyöriä vai pitäisikö suoraan koittaa bongata joku -00 paikkeilta?
 
Vanhempihan on periaatteessa parempaa tekniikkaa, siis 90-luku, ei mikropiirejä ym sotkemassa asioita mistä ei ymmärrä mitään. Viimenen mersukin tehtiin -96
tounge.gif


Osta Honukka, SevenFifty se ainakin on aika varma peli ja mullekin tarjottu siedettävästi ajettuja kahteen ja puoleen.
Jos haluat roppalata venttiiloien parissa osta Kawa, Zephyr
biggrin.gif
 
Yamaha Diversion 600, helppo huoltaa ja nelipyttyisenä enemmän tekemistä kuin kaksimukisissa. Huimat 61 heppaa. Netistä saa ladattua haynesin manuaalin ja kun eka hoksaa letkuhässäkän (alipaineet imukurkuista ja polttoainepumppu ja öljylämmitysputket kaasareihin) kaasareitten luona, niin sittenhän toi on niinkun mopo, hiukan isommaksi skaalattuna vaan. Eihän tuossa niin hirveesti "sitä jotain" ole, mutta kukkiihan se perunakin.
 
Diversion 600 on tosiaan jännittävä kuin keitetty peruna, mutta vaikuttaisi järkivalinnalta tähän budjettiin. Toisaalta minä en mikään vauhtiville olekaan, enempi vääntömiehiä. Olisikohan Diversion 900 hyvä vaihtoehto? Niitäkin näyttäisi olevan alle kolmeen tonniin myynnissä.
 
Itselläni on tuon hintaluokan Suzuki GSX750F ja hyvin on pysytty nykypyörien mukana ajoissa, vanhaa vahvaa tekniikkaa
smile_org.gif
 
Kaunis pyörä tuo sevenfifty ja olisi tehoa ja fiilistäkin jo enemmän. Jotenkin en ole hoksannut koko mallia aikaisemmin, kiitos vinkistä.
 
Diversoni vois olla kohallaan... kuten jo ed. mainittiinkin.
Vähän hankala tuo sun hintahaarukka... perskeles... vaikka 700-800e lisää niin haku vois onnistua paremmin.  
wink.gif


Mielestäni myös Suzuki gsx750f osuu ko. haarukkaan ja on toimiva tapaus.

Öööhh... iha ei mulle avatunut, että minkäs tyylisuunnan fillari se pitäs olla? Eiku olihan se mainittu... matkasportti, naku... auts.
 
Kaunis pyörä tuo sevenfifty ja olisi tehoa ja fiilistäkin jo enemmän. Jotenkin en ole hoksannut koko mallia aikaisemmin, kiitos vinkistä.
Onhan se siisti, ja hyvä ajaa... itsellä ollut sellanen 10v sitten
062802moto_prv.gif
Honda vei voiton silloin Zephyr 750:stä, ja 1100:sta kuolasin mutta ei ollut varaa
tounge.gif

Onhan SevenFiftyssä hydrauliset venttiilin nostomet, eipä tarvii venttiileitä säädellä. Siinä mielessä huoleton, ja varmasti antaa rahalle parhainta vastinetta, minun mielestäni
tounge.gif
 
No jos olet vääntömiehiä niin kuin tuossa mainitsit niin osta iso bandiitti,tekniikka pelaa ja kone kestää vaikka ja mitä,multa saisit hyvän pelin mutta ei valitettavasti tuohon hintahaarukkaan.
 
mitä tossa on sivusta seurannut, niin moni 2000 pyörän ostaja on itse asiassa tehnyt parhaat kaupat koskaan, yleensä oston kohteena cbr600:set 90 luvun alusta. saa 2000 tonnilla ja kun vähän etsii niin löytyy niin hyviä, että kateeksi käy. perushuolloilla voi päästä vuosikausia. mikä on käsittämätöntä kun ajattelee pyörän olevan jo 20 vuotta vanha.

tietysti se on 600:nen. oikeastaan jos haluaa tonnisen, niin tarvis semmoisen 4000ekee, sillä sais jo hondan big onen(cb 1000) ja kawan tonnisia nakuja yms.

jos haluat vääntöä, hieno ääni ja pyörän jossa on ruuvaamista, niin osta TL1000S suzuki. kyllä tulee tekniikka tutuksi...

jos ei ole kiire tälle kesälle, niin odottele syksympää ja osta avk:lta joku projekti. niissä on ruuvaamista.

yamahan thunderaceja (yzf) saa 3000tonnilla. perusluotettava. hyvä vaihtoehto matkasporttiluokasta, osia saa halvalla foorumeilta, paljon purettuna yms
 
Täältäkin ääni Sevenfiftylle, äsken ajoin oman -92 tallista pihalle keväthuollon jälkeen. Varma, yksinkertainen peruspyörä; helppo hallita eikä kavahda soratietäkään.
Teknisesti malli oli sama koko elinkaarensa, joten vuosimallilla ei ole väliä. Ajokilometreistäkin voi tinkiä hinnan kustannuksella, nuo vähemmän ajetut ovat yleensä järkyttävästi ylihintaisia... Omalla ajettu 130tkm ja lisää tulee  
cool.gif
 
Itse allekirjoituksen mukaisella jo ajellut huolettomasti 2 kesää eikä mitään tarvetta vaihtaa. Täältä ääni pc25:lle eli vanhalle Hondalle. Ja tollaisen saa 2000 eurolla.
 
Vanha Cbr-toninnen Honda voisi olla sopiva tai GPz900r-Kawasaki.

Itse ehkä ostaisin tuolla rahalla tai vähän lisää laittamalla vanhan isolohko-Guzzin. Kulkee pirun pitkiä matkoja ilman sen suurempaa remonttia ja huoltotyöt voi tehdä itse.

Kahdella-kolmella tonnilla saat pyörän, jossa on todennäköisesti jotain laittamista, mutta jos teet itse, niin ei tule kalliiksi. Osia saa maahantuojalta erittäin hyvin ja myös Saksassa on monta verkkokauppaa, mistä osaa löytyy.
 
Ei vanhoissa halvoissa pyörissä ole kertakaikkiaan mitään vikaa. Paljon kivempia ja saapi itte värkätä. Maksoin omastani muistaakseni 500e ja ihan soiva peli siitä tuli. Ex-hellun pyörä tais maksaa jopa tonnin ja se oli ihan suoraa ajokelponen.
 
Vähän samaa vikaa ollut nämä viime vuodet, pyörää ei ole ollut välillä ollenkaan...halvempaan ja vanhempaan menty koko ajan...yksilöitä ne on vanhemmatkin. Tästä nykyisestä GPZ1000RX Kawasta kuivuin jotain tonnin ja puolentoista väliltä ja olihan siinä heti jotain pieniä probleemeja, mutta ne korjattiin jo duunin parkkipaikalla. Jos on talli, työkaluja ja aikaa niin antaa mennä vaan.
 
Back
Ylös