• Tervetuloa uudistetulle moottoripyora.org -foorumille! Onko ongelmia? Palautetta? kerätään tähän ketjuun kootusti asiat. Mikäli et pääse ketjuun kirjoittamaan, voit myös olla sähköpostilla yhteydessä. Teknisen tuen sähköposti löytyy yhteystiedot -sivulta. Mikäli et pääse kirjautumaan, yritä ensin salasanan palautusta.

gsx-r 600 k3 vai k4?

  • Keskustelun aloittaja Keskustelun aloittaja Guest
  • Aloituspäivä Aloituspäivä
G

Guest

Guest
Olen suunnitellut hankkivani käytetyn kuussatasen gikserin. Onko noilla 2003 ja 2004 vuosimalleilla suuria eroja? Tehoissa, ulkonäössä ja painossa näkyy olevan pieniä eroja. Miten on suorituskyvyn laita noin käytännössä.
 
Tottakai 04, niin paljon komeempi, parempi ajettava ja luonnollisesti vanhempaa mallia kehittyneemmällä tekniikalla varustettu
cool.gif
Kätevästi ois mulla myynnissä kyseinen pyörä keväällä
wink.gif
 
Kuussatasista en osaa sanoa mutta meillä on molemmat mallit seiskapuolikkaina. On niissä eroa mutta ei ratkaisevasti. Vanhemmassa on paremmin suojaava etukate ja vakaampi maantiellä, nuorempi muuttaa kulkusuuntaa heti kun päätäkin kallistaa.

Tehoeroa on paperilla mutta ei ainakaan varttimaililla mitään suurta eroa syntynyt kun vuorotellen molemmilla ajoin. Vanhempi oli ehkä helpompi kiihdyttää ja suuremman loppunopeudenkin sillä sain. Molemmat putkiviritteisiä mutta vanhempi on kevyempi titaaniputkiston takia (tulee ensikesäksi nuorempaankin).

Miksi hankkisi 600 kun mitoiltaan 750 on sama, moottori vaan vääntää paremmin ja voimaa on enemmän, ennen meilläkin oli 600 ja seuraavaksi kokeillaan 1000 joka on sitten jo isompi mitoiltaan.

Mukavia opettelupyöriä molemmat kun vääntävät suht alhaalta tasaisesti mutta voimaa tulee kun kierrokset lisääntyy. Kumpikaan ei yllätä ja ominaisuuksia riittää normaaliajoon mukavasti.

Molemmat taitaa mennä myyntiin keväällä kun mieli tekee isompaa ja onhan näillä jo kesä ajettu, vaihtelu virkistää.
 
Back
Ylös