• Tervetuloa uudistetulle moottoripyora.org -foorumille! Onko ongelmia? Palautetta? kerätään tähän ketjuun kootusti asiat. Mikäli et pääse ketjuun kirjoittamaan, voit myös olla sähköpostilla yhteydessä. Teknisen tuen sähköposti löytyy yhteystiedot -sivulta. Mikäli et pääse kirjautumaan, yritä ensin salasanan palautusta.

GSX 600 F  -96  Etupumppun purku

  • Keskustelun aloittaja Keskustelun aloittaja TomiV
  • Aloituspäivä Aloituspäivä
Liittynyt
3.8.2007
Sijainti
Kirkkonummi
Pumpput on muuten osina, mutta putkia en saa irti toisistaan. Alapäästä aukaisin kuusiokolopultin ja silloin tuli kyllä mäntä jousineen ulos. Pitääkö ostaa joku erikoistyökalu jotta purku onnistuu?
 
Siinä ulkoputken ja sisäputken välissä on ne niinsanotut liukuholkit mitkä siinä jarruttaa. Kun otat sen pölysuojan irti niin näät siellä sellaisen sokan minkä poistat ja sitten riuhtaiset kovaa niin se sisäputki tulee ulos ja todennäköisesti myös se stefa irtoaa.
 
^Ehti ensin näemmä...

Haynesin mukaan - tosin kirja kattaa vm.98-02 - pölysuojan alla on lukkorengas. Otat suojan pois ruuvarilla ja lukkorenkaan samaten. putkien pitäis irrota kun vedät niitä erilleen.

Varot raapimasta putken pintaa. Kannattaa työntää putki sisälle max.syvyyteen jos satut raapimaan putkea, et raavi ainakaan tiivistepintoja.

korjattu hieman
 
Just eilen avasin 750:n etupumput, eiköhän tuo ole aika samanlainen. Haynesin manuaali käskee lukkorenkaan poiston jälkeen kiskomaan toisesta putkesta ikään kuin se olisi liukuvasara. Näin tein ja stefat ja liukuholkit tuli vaihdettua. Se vaatii vähän päättäväisyyttä, eli muutama rivakka kiskaisu niin kyllä se siitä katkeaa.
 
Itsellä oli aikoinaan äffän kanssa sama ihmettely kun kaikki piti olla irti, ei muuta kuin vetää irralleen. Syteen tai saveen tyylin ajattelu lopullisessa riuhtaisussa sitten tuotti tulosta
biggrin.gif
 
Back
Ylös