• Tervetuloa uudistetulle moottoripyora.org -foorumille! Onko ongelmia? Palautetta? kerätään tähän ketjuun kootusti asiat. Mikäli et pääse ketjuun kirjoittamaan, voit myös olla sähköpostilla yhteydessä. Teknisen tuen sähköposti löytyy yhteystiedot -sivulta. Mikäli et pääse kirjautumaan, yritä ensin salasanan palautusta.

etupumppujen huolto, ohjetta vailla..

  • Keskustelun aloittaja Keskustelun aloittaja jarkko
  • Aloituspäivä Aloituspäivä
Moro.

Otsikon mukaisen toimenpiteen ajattelin tehdä vielä ennen lumien sulamista.
Moista operaatiota ei ole koskaan vielä tullut tehtyä.
Onko jotain, mitä kannattaa ottaa huomioon?

Stefat ja öljyt tietysti uudet, mutta tarviiko tossa osata tehdä atomipommia?  
withstupid.gif


Pyörä on fjr -01 ja syksyllä pakkasen lähestyessä pumput alkoi narahtelemaan joustoissa.
 
Öö narahteleen?

Ja itse asiaan:
1. jos stefat ei vuoda, älä suotta vaihda.
2. otat sisuskalut pakettina pois, puhdistat liukuputket.
3. puhistat sisuskalut, otat jousen pois ja työnnät pesuaineeseen. Hieman pumppaat iskaria hiljakseen, että moska lähtee liikkeelle. Parempi olisi tietysti purkaa shimmit ja osa kerrallaan putsata.
4. puhistat osat
5. puhistat osat ja kuivaat osat mitkä on kuivattavissa.
6. annat osien kuivua.
7. laitat sisuskalut paikalleen, öljy sisään valmistajan ohjemäärän mukaisesti tai muutellen korkeutta jos on jotain vaimennuksessa parannettavaa.

Liukuputket kun on kiinni toisissaan niin liikuttelet niitä ja tunnustelet takerteleeko. Jos takertelee niin sitten on hyvä katsoa liukulaakereiden kunto. Jos on ok niin hioo hieman niitä, että saa pesään istumaan hieman väljemmin ja näin keulaan lisää herkkyyttä.

Näin on ite tehty ja hyvä tullu.
 
Ite vaihdoin hiljattain fjrrään-.04 stefat,öljyt ja liukuholkit.
Nuo holkit oli turha vaihto,kun vanhat oli hyvät,mutta kokenut kauppias sai myytyä (nostan hattua).
Siellä iskarien alapäässä on kuusikolopultit,jotka irrottamalla sisukalut saa pois.Kun sylinterinvarresta vetelee sopivalla voimalla,niin stefa ja ylempi liukuholkki nousee putken mukana ylös.Niin,muista irroittaa lukitusrengas siitä stefan yläpuolelta,ennen ulosvetoa.
 Sitä öljyä tulee 0,7 litr.per iskari.Mittana 100mm sylinteriputken yläpäästä öljyn pintaan,kun jousi on poistettu ja sylinteri kokoon painettu.
 Kun laitat ne stefat paikoilleen,niin laita teippiä sylinteriputken yläpään terävän reunan ympärille ja voitele putki ja stefa iskariöljyllä tai vaseliinilla,niin ei stefan huuli vaurioidu.
Hommana helppo,varmasti osaat,kun mäkin osasin.
 
Back
Ylös