• Tervetuloa uudistetulle moottoripyora.org -foorumille! Onko ongelmia? Palautetta? kerätään tähän ketjuun kootusti asiat. Mikäli et pääse ketjuun kirjoittamaan, voit myös olla sähköpostilla yhteydessä. Teknisen tuen sähköposti löytyy yhteystiedot -sivulta. Mikäli et pääse kirjautumaan, yritä ensin salasanan palautusta.

Etelä-Eurooppa ja vuokrapyörä marraskuun loppupuolella

  • Keskustelun aloittaja Keskustelun aloittaja Jarsu
  • Aloituspäivä Aloituspäivä
Etelä-Eurooppa ja vuokrapyörä marraskuun loppupuolella

Otsakkeen mukainen noin viikon reissu on suunnitteilla/saniteettitsekin asteella ja suunnitelmassa säätövaraa vielä 100%, joten löytyykö hyviä ehdotuksia? Espanja olisi ensimmäisenä ja ilmiselvänä vaihtoehtona mielessä, onkos kokemuksia paikallisista vuokraamoista? Näköjänsä ainakin Alicanteen ja Barcelonaan pääsee kohtuuhintaan lentäen ja molemmista löytyy ainakin jotain pyörävuokraamoita.
 
Jarsu sanoi:
Otsakkeen mukainen noin viikon reissu on suunnitteilla/saniteettitsekin asteella ja suunnitelmassa säätövaraa vielä 100%, joten löytyykö hyviä ehdotuksia? Espanja olisi ensimmäisenä ja ilmiselvänä vaihtoehtona mielessä, onkos kokemuksia paikallisista vuokraamoista? Näköjänsä ainakin Alicanteen ja Barcelonaan pääsee kohtuuhintaan lentäen ja molemmista löytyy ainakin jotain pyörävuokraamoita.
Tuota alicantea en kauheesti suosittele,sielläpäin kun ei ole oikein tota vuoristoa aika tasasta
Mutta siellä on sellasia 2 kpl vuokraamo niillä etupäässä buimureita,hinnat aika kovia jotain 70e pv kilsarajoitus 500 pv sekä takuu raha jotain 1000e,sekä se espanjalainen luotettavuus.
Itellä oli 2v sitten varaus bemusta,kun menin hakee olikin jo vuokrattuna.
Melkein suosittelen tota barcea siitä lyhyt matka vuoristoon mukavia rantamutkia ja majoituskin jossain hostelissa ihan ok hintasta,taxi kuskikit vedättää ja pöllii kamat jos unohat taxiin.Ja jos lukaset tuolta matkakertomuksista noita barcen juttuja sieltä löytyy hyvät reiti barcen läheltä mukavaa mutkaa.
Ja noi lennotkin suht halpoja nyt jos hiukkasen etsiskelee netistä,barce muuten hyvä mesta tähän aikaan vuodesta ei ole liian kuuma eikä kylmä,sateen mahdollisuus on,tuolla alissa sataa vuoden aikaan nähden vähenmmän.
Pysy kaistojen välissä....ps.herra huurre osaa kertoa tarkenmmin..
 
Kiitoksia vinkeistä. Autolla tuolla on tullutkin pyörittyä joten muutamat mukavat mutkapätkät on selvillä (ja Espanjan tapauksessa tulisi suunnattua hieman sisämaahan), kiinnostaisi löytää vaan luotettava ja kohtuuhintainen vuokraamo. Muutkin maat tuolta päin (Portugal, Italia, Etelä-Ranska, Kreikka) ovat ehdolla, keli vaan tuohon vuodenaikaan mietityttää.
 
Itse olen käynyt ajelemassa Malagan ja Barcelonan ympäristössä. Jos haluaa painottaa reissun ajamiseen niin suosittelen Malagaa. Jos kaipaa suurkaupungin sykettä niin Barcelona. Molempien lähistöltä löytyy mutkaisia teitä ajeltavaksi.

Eka reissulla tukikohta oli Fuengirolassa, josta pääsi tien alkuun pikaisesti. Barcelonasta kestää mestoille pääsy kauemmin ja sama juttu hotelliin palatessa. Ja toinen noista oli pienempi kylä jossa suomea puhuttiin yleisesti ja toinen suurkaupunki, jossa saa aikaa kulutettua ilman pyörääkin. Molempiin lennot samaa hintaluokkaa.
 
Ok, hyvää vinkkiä! Näyttäisi juurikin Malagasta löytyvän myös hyvä vuokraamotarjonta. Pääpaino reissulle on moottoripyöräilyssä, enkä suurkaupungeista niin välitä, joten tuon Malagan taikka Fuengirolan voisi ottaa lähtökohdaksi.
 
Málaga on hyä mesta lähteä rundeille, mut kun vertaat vuokrahintoja, muista että toiset veloittaa tuntien mukaan sen 24h ja toiset "manolot, vuorokausien mukaan, eli selvää säästöä tulee tuosta, kun tai jos viitsii vähän "säätää" :;):

Sit varaa se pärrä suoraan sinne kentälle, niin ei tarvii mitään Jendrejunia, tai taxeja ottaa, eli suoraan vaan kahvoihin kiinni ja sama sitten toisinpäin. Larioksella tuo homma ainaskin osataan !:thumbup:

Reittejä löydät täältä org:in sivuilta vaikka kuinka paljon, kun vain etsit!

Mulla kun tuo oma pärrävuokraushomma, (tarjonta), ei ainakaan vielä lähtenyt lentoon, ......hopsua nii, et ei ennätä..:D
 
Kiitosta infopaketista, pitääpä kysellä mm. tuolta Lariokselta! Myös IMTBikelle näyttäisi löytyvän suosituksia. Lentokenttätoimitus ei sinällään ole välttämätön, kun ihan koko reissun kestolle ei ole tarkoitus vuokrata pyörää vaan pari-kolme päivää on tarkoitus turisteilla ihan muuten vaan. Varusteet varmaan kannattaa ottaa omat mukaan(?)
 
Jarsu sanoi:
.. Varusteet varmaan kannattaa ottaa omat mukaan(?)
Takki & housut jalassa kuten saappaatkin, ja kypäri menee käsimatkatavarana tiätty! Ei välttämättä sovi kaikkien konetyyppien ylähyllyille, (suorilla lennoilla kyllä), mutta aina sopii "recaron" taakse tai alle.

Toki potan saa lainaksi, mutta sen istuvuus ja visiirit ovatkin sitten mitä sattuu!
Ketjulukko tai järeämpi ABUS, tulee yleensä mukaan siellä, missä on tarvettakin -kumma juttu ?:D

Reppu + verkko + otsalamppu völjyyn, vaikka pärrässä olisi laukutkin...koskaan tiedä mitä tulee vastaan...

Ja jos pitempää jutausta, niin muovinen, 2€;n juomapulloteline nippusiteillä kiinni johonnii....niin ja se akusta hauenleuoilla vedettävä powersocket, josta naville tarvittaessa energiaa!
 
Toi vuokraamojen hintaan sisältyvä tyypillinen 300km per day on aika niukasti jos on yksinään liikkeellä. Lisäkilsat on yleensä aika arvokkaita Mulla ainakin tuppaa tulemaan helposti tuplat, sen verran levoton luonne.
 
Viimeksi pyörää vuokratessa törmäsin juurikin samaan 300 km rajoitukseen. Löysin sitten yhden pajan, jossa raja oli 500 km päivässä. Kun laitoin kyselyä selvisi, että nettisivulla oli väärää infoa.

Malagassa vuokrasin pyörän BMW Moto hirestä. Siellä näyttää edelleen olevan rajoittamattomat kilometrit. Paikkahan on ihan korvessa, liki tunnin ajomatkan päässä lentokentältä, muistaakseni Teba niminen kylä. Omistajat on englantilaisia. Osa pyöristä oli mailimittarilla osa normimittaristolla. Itse otin paketin johon kuului yöpyminen eka yönä ja kuljetukset lentokentälle. Ainakin pari vuotta sitten finskin lennot meni suht ikävään aikaan.

Malagassa olin kevättalvella ja kävin katsomassa Jerezissä moto2 ja -3 luokkien harjoituksia. Välille Fuengirola - Jerez tulee muutama mutka ja pääsee katsomaan vauhdkkaampaa ajoa ilman maksua ja ryysistä. Kannattaa katsoa kalenterista onko siellä mitään toimintaa matka-ajankohtana.
 
Baltic sanoi:
Paitti et minimum stay 30 days...

Tämä oli noille tietyille hinnoille. Näyttäisi yhdelle viikolle löytyvän ~200€ nurkilta tarjous yksiöstä.

Monella vuokraamolla näyttää olevan alkaen viikon vuokralle unlimited km, joten viikon varaus helpottanee kilometrirajoituksen suhteen.
 
mirosen sanoi:
Helppo yhdistelmä on :
- halpalento Malagaan
- paikallisjunalla lentokentältä Fuengirolaan
- kämppä Nuriasolista http://www.apartamentosnuriasol.com/fi/
- pyörä MotoMercadosta http://www.rentabike.org/

Junalla pääsee hotellin lähelle ja vuokraamo on myös vieressä. Hotellin alakerrassa iso ruokamarketti ja autotalli pärrälle.

Noniin, tällä kombinaatiolla on nyt matka varattu 1-10.12. eli lennot AF:lta ja yksiö Nuriasolista. Pyörä on tosin vielä varaamatta, vaikeita valintoja....
 
Jarsu sanoi:
Noniin, tällä kombinaatiolla on nyt matka varattu 1-10.12. eli lennot AF:lta ja yksiö Nuriasolista. Pyörä on tosin vielä varaamatta, vaikeita valintoja....

Oikia meininki !:thumbup: Myöki pöristää sielä tuolloin......:orgmp:...:orgmp:...
 
mchuurre sanoi:
Oikia meininki !:thumbup: Myöki pöristää sielä tuolloin......:orgmp:...:orgmp:...

:thumbup: Sitähän ei tiedä vaikka tulisi ajettua vastaan sitten :) Työ haittasi harrastusta niin siirtyi nyt joulukuun alkuun tämä homma, toivottavasti ei ole vielä kovin sateista. Vuokraamoksi tuli valittua tuoreen kaluston takia IMTbike ja jalkain väliin on tuloillaan R1200GS 3(ilta)-9(aamu).12. ajalle. Tuolta saa mukavasti varsinaista vuokra-ajan alkua edeltävänä päivänä pyörän klo 18 alle ja seuraavana päivänä aamu 10een mennessä palautus ilman ylimääräisiä vaikutuksia vuokrapäiviin ts. tuo meni 4-8.12. vuokrauksella.
 
Tietysti Ronda, Cordoba ym. kauniita nähtävyys kaupunkeja joita Espanja on täynnä. Mutta tie A-357 > Ardales > tie MA-444 ristiin rastiin ajellen ja El Chorro ja El Caminito del Rey. 2015 sinne pääsee jo varmaan laillisestikin kävelemään. Kameralla niitä maisemia ja muodostelmia ei voi ikuistaa, nekin on nähtävä omin silmin.
 
Back
Ylös