• Tervetuloa uudistetulle moottoripyora.org -foorumille! Onko ongelmia? Palautetta? kerätään tähän ketjuun kootusti asiat. Mikäli et pääse ketjuun kirjoittamaan, voit myös olla sähköpostilla yhteydessä. Teknisen tuen sähköposti löytyy yhteystiedot -sivulta. Mikäli et pääse kirjautumaan, yritä ensin salasanan palautusta.

ER-5

  • Keskustelun aloittaja Keskustelun aloittaja JeTi
  • Aloituspäivä Aloituspäivä
s151669 sanoi:
Kuinkas paljon tuo vehjes kaipaa ryyppyä ? Lähtee meinaan ilman ryyppyä näillä keleillä laakista aina käymään, niin kylmänä kuin kuumana. Liekö normaalia vai onko säädöt päin Karjalan mäntyä ? Käy ja kukkuu kyllä mainiosti.
---
Entäs kuinkas herkästi tuossa pitäisi lähteä sähkötuulettimen käyntiin ? Ei ole vielä kertaakaan käynnistynyt, tosin ei ole kyllä missään ruuhkassa vielä joutunut ajamaankaan. Sikäli askarruttaa, kun useampikin auto on keittänyt ja aina on ollut syynä viallinen anturi. Ja tuossa kun ei ole jäähdytysveden lämpömittaria vaan se pelkkä valo, niin mitäs siinä vaiheessa tapahtuu kun valo syttyy ? Pikkufiiateissahan se kuulemma on kansipahvin palamisen merkkivalo :)

Onnittelut kortista ja pyörävalinnasta ! Oma ER-5 vaihtuu pienen kolarin myötä pois, mutta osaan jotain kertoa.

Ryyppyä joudun itse käyttämään aamuisin ja kylmillä /sateisilla säillä. Tämä siis varsinkin sen jälkeen kun tuttava sääti tyhjäkäyntiä. Päinvastoin aurinkoisena ja lämpimänä päivänä (aamuna) ei tarvitse. ...Siihen en osaa sanoa, että miten sen pitäisi toimia, mutta näin siis minulla :D

Sähkötuuletin toimi mulla 1v 3kk aikana todistetusti kerran: TouRingin Baltian reissulla, jossa lämpöä kyllä riitti. Rehellisesti sanottuna en edes tiennyt koko flektin olemassaolosta aikaisemmin :D Eli siis ei se kovin herkästi lähde, ole huoleti vaikka ei hurisekaan joka liikennevaloissa :)

Tässä nyt jotain mitä osasin kertoa, toivottavasti edes hieman auttoi =)
 
s151669 sanoi:
Jaahas. Kortti on ollut taskussa jo kolme viikkoa ja päivän, ja ER 5 omistuksessa päivän vähemmän. Muutama juttu on alkanut askarruttaa.

Kuinkas paljon tuo vehjes kaipaa ryyppyä ? Lähtee meinaan ilman ryyppyä näillä keleillä laakista aina käymään, niin kylmänä kuin kuumana. Liekö normaalia vai onko säädöt päin Karjalan mäntyä ? Käy ja kukkuu kyllä mainiosti.

Ja vähän aiheeseen liittyen, paljonkos tuollaisen kuuluisi viedä bensaa ? Tietty riippuu kovasti ajotyylistä, mutta mutkateitä tikkari+10 tyylillä ajellen näyttäisi menevän 5 litraa sadalle. Onko tuo paljon vai vähän ?

Edelleen, kuinka (epä)tarkka nopeusmittari tuossa on ? Ei ole matkan varrelle vielä sattunut juuri nopeusnäyttöjä. Ainahan sitä tietty voisi vetää kännykän jesarilla tankoon...

Entäs kuinkas herkästi tuossa pitäisi lähteä sähkötuulettimen käyntiin ? Ei ole vielä kertaakaan käynnistynyt, tosin ei ole kyllä missään ruuhkassa vielä joutunut ajamaankaan. Sikäli askarruttaa, kun useampikin auto on keittänyt ja aina on ollut syynä viallinen anturi. Ja tuossa kun ei ole jäähdytysveden lämpömittaria vaan se pelkkä valo, niin mitäs siinä vaiheessa tapahtuu kun valo syttyy ? Pikkufiiateissahan se kuulemma on kansipahvin palamisen merkkivalo :)

Ex-oma ER-5 (vm -98) vaati ryyppyä lähes aina käynnistyksen yhteydessä. Tuli tavaksi laittaa ryyppy päälle (pienesti) aina käynnistyksen yhteydessä nii eipä sitten sammunut. Heti liikkeellelähdön jälkeen ryyppy pois ja hyvin jaksoi pysyä käynnissä.

Kulutus oli mulla luokkaa 4,5-5 litraa satasella eli hyvin samoihin olet päässyt.

Tuuletinta en muista koskaan kuulleeni... Pyörä oli mulla 1,5 kesää ajossa.

Hyviä ajoja!
 
Ok. Varsin tyypilliseltä siis vaikuttaa.

Hauska pelihän tuo on. Nyt jo vaan tuntuu siltä että voisi olla tehoa enemmänkin :) Kunnes sitten istuu kotiloon ja huomaa että olihan sitä tehoa. Tai sitten koheltaa jotain ja toteaa että hyvä kun ei ollut sitä tehoa :)
 
Omas ER-5:ses käytän ryyppyä aina kylmänä käynnistäes, lähtee kyllä ilmankin, mutta käy parempaa tyhjäkäyntiä kylmänä...

Mittarin virhe on ainakin omas n.5km/h mitattuna kaverin tomtomin napilaattorilla...

Bensaa se vie kaikki mitä sinne kaadetaan, sinne vähä alle 5 litraa/100km mäkin oon päässy sekalaisella ajolla...
 
Tuossa 3 päivää sitten kortin ajoin ja erska tuli hommattua ensimmäiseksi pyöräksi. Kilometrejä ehtinyt kertyä jotain 400 ja keskikulutus pyörinyt tuolla 5-6 l/100km hujakoilla mullakin. Mahottoman hyvä vehje kyllä ja vääntöä löytyy :)
 
Ihmettelen nuita kulutuslukemia..? Ajanko mä vaan nätisti, mutta 3,7-4,2 litraa/100km minulla menee? 80kmh vauhdissa nopeusnäytön perusteella heittoa mittarissa oli kymmenisen.

Onko kukaan vaihtanut mittariston valoja? Speksit pitäisi olla 12V/1,7W ja motonetin hyllyn pällistelyllä ei vielä tärpännyt. Kai se vaan pitää mallikappale kaivaa ulos, että näkee kannankin.
 
Mikä vika kun er-5 naksuu ? :itkupilli: (Kawa ER-5, 1999, n. 80 000km) :orgmp:
Revittelin hiekalla, takarenkaan ketjun kiristin petti ja ketjut tippui.
Sammutin koneen, Laitoin ketjut ja kiristin ne pikku patentilla.
Kokeilin pyörää keskijalalla toimivuutta, mutta moottori nakuttaa melkolailla, vapaallakin, vaihde päällä viellä enemmän !
Eturattaan koppa irroitettu, ketjut pyörii loistavasti, eikä naksetta kuulu, käynnistäessä kuuluu heti, veto päällä voimistuu huomattavasti. Ei uskalla ajaa, sen verran kovat kolinat ! :crash:
Mikähän mahtaa olla rikki ? Vaihteet, siirtäjä, jakopää... ???:vi**ttaa:
 
Viimeksi muokattu:
Täällä uusi er-5 omistaja, -97 ja 60tkm mittarissa. Tykästyin helppoon ajettavuuteen ja ketteryyteen, noita isompia pyöriä on jo ollut.

Miinuksia on tosiaan vähän pieni koko 185cm kaverille, mielellään istuisi vähän taaempana mutta kakkoskuskin nyppylä penkissä ottaa vastaan. Stongakin vois olla vähän korkeammalla ja leveämpi, ja miksei penkkikin vähän korkeampi. Ketjuja pitäis kiristää ja katsoa jäähynesteen kunto, muuten tuo onkin aina tiptop ikäisekseen.

Ainiin, putki viheltää ihan helvetisti, onko normaalia? Myyjä sano että nää viheltää...

Lisää ihmeteltävää:

Kiristelin ketjuja yhden merkkivälin verran ja huomasin että takaratas heiluu, mut siellähän heiluu se koko paketti missä ratas on kiinni. Pientä googlailua ja ilmeisesti vetopakan laakeri loppu. Näkyy olevan 6,90eur motonetissä...

Vien takas kauppaan, korjaavat siellä.
 
Viimeksi muokattu:
Panivat kuntoon ja kaupanpäällisiksi öljynvaihtokin. Rempan ajaksi sain sijaismopon käyttöön. Hyvää palvelua kyllä tässä puljussa, suosittelen: aarbike.
 
Morjensta,mulla on -99 er5 ajettu 24tkm,hyvin toimii mitä nyt parinpäivän seisonnan jälkeen kytkin liimautuu.... kuluttaa sellaiset 4,5-5 l satasella,ihan hyvin antaa vauhtia jo vanhemmallekin kaverille.
Kaveri lopetti pyöräilyn niin tuli sitten hankittua mopo itelle,pientä nuorennusta tehty,takavalo kirkkaaseen led valoon ja vilkunlasit kirkkaiksi ja vilkkupolttimot hopeiksi,sitten vielä ajovalopolttimon vaihto semmoiseen xenonluukkiin,avot ku tuli omaan silmään miellyttävä.:p:D
 
Mites venttiilien välysten tarkistus ja säätö? Onko kallista ja millon pitäis tehdä? Olis kiikarissa yks jolla ajettu 34 tuhatta.
 
Roope91 sanoi:
Mites venttiilien välysten tarkistus ja säätö? Onko kallista ja millon pitäis tehdä? Olis kiikarissa yks jolla ajettu 34 tuhatta.
Huoltokirjan mukaan tarkastusväli on 12tkm. Parin tunnin homma jos on osaava huoltomies.
 
Back
Ylös