• Tervetuloa uudistetulle moottoripyora.org -foorumille! Onko ongelmia? Palautetta? kerätään tähän ketjuun kootusti asiat. Mikäli et pääse ketjuun kirjoittamaan, voit myös olla sähköpostilla yhteydessä. Teknisen tuen sähköposti löytyy yhteystiedot -sivulta. Mikäli et pääse kirjautumaan, yritä ensin salasanan palautusta.

Eniten kaatumisia?

  • Keskustelun aloittaja Keskustelun aloittaja puruskai
  • Aloituspäivä Aloituspäivä
Liittynyt
12.11.2007
Sijainti
Lapwenstrand
Täällä on mielenkiintoinen ketju noloimmasta kaatumisesta, samaan aiheeseen lisäkysymys- kuka foorumilaisista on kaatunut eniten?

Tässä avaus, teinivuosien mopon kaatamisia en edes listaa..

1. v. 1992 535-Viragolla yöllä väsyneenä T-risteykseen tiukka jarrutus. Mopo nurin, farkkuun reikä ja pintanaarmuja polveen. Minulle ei selvinnyt ikinä mitä siinä tapahtui. Öljyä?
2. samana vuonna samalla mopolla Saksassa motarilla väsyneenä kaatosateessa. Motarin ulosmenoramppi ja ilmeisesti etupyörä lukkoon tai vesiliirtoon koska nurin mentiin. Ei vahinkoja itselle, kyytiläiselle eikä mopolle, nahkalaukut pelasti.
3. 2005 Varkaus ja alla Tenere 660, pitkä ajopätkä alla ja kuski umpijäässä. Oikaisin hotellin parkkikselle jalkakäytävän kautta. Eturengas töksähti katukiveen, mutta nousi kuitenkin jalkakäytävälle. Vauhti seis, jalat ei yltäneet maahan ja paikaltaan nurin. Sain kyllä jarrutettua niin että laskin mopon vain maahan. Ei vahinkoja
4. 2006 Tenere ja soramonttu, vähän aikaa luikertelua lentohiekassa ja n. 30 kmh vauhdista kyljelleen. Jalka jäi alle (onneksi crossisaapas jalassa), tanko vinossa ja sivukate paskana.

Aika hyvin olen onnistunut kippailemaan kilometreihin nähden, niitä on ehkä noin 15 tuhatta. Pistäkää paremmaksi jos pystytte! Nyt on alla muovipyörä joten ajattelin pysyä pystyssä..

Anssi
 
En myöskään viitsi kevari ja enduro-kaatumisia listata niitä on liian paljon.

Vuodet 93-96 muutama pieni kellahtaminen, ei vaurioita.
-96 alla K-750 n50km/h mutkassa monttu ja siitä lepikkoon, ei sattunut.
-00 Suzuki GS450 Kehä 3, lumella nurin. Tanko vääntyi. Onneksi ei ollut paljoa vauhtia.

Vuosien kilometrejä en ole edes laskenut.
Nyt uusi FZ6 alla, ja toivon ettei tule kaatumista. (koputan puuta)

Turvallisia
062802moto_prv.gif
kaikille.
 
Tosin enskalla/krossilla tuli penskana vedettyä pitkin pöpelikköä vähän väliä, mutta ei kai niitä nyt lasketa
omg.gif
?
 
Siis mistä asti aikaa? Nyt uusiomotoristi-aikakautena ei ole tullu kertaalleenkaan kontattua.

Mut silloin mopolla ja piikillä tuli kynnettyä eräänkin kertasen.

Piikillä oli yks ilkeempi kaatuminen soralla, kun jokusen metrin liuku kivien päällä...Toinen kylki oli kyl parisen viikkoo mukeella mustelmalla.

Lisättänen vielä et mopolla en kyl yleisillä teillä ollu rähmälläni vaan pöpelikössä ja pellolla saatoo joku juttu käydä et lipes
biggrin.gif
 
1. kerta nurmikolla. Jarrutin näppärästi eturenkaan pois pelistä ja siitä pikku liuku, nurtsi saattoi olla hieman kostea. Alla oli CBR 600F ja siskonpoika (silloin 6v.) kyytissä. Vilkunvarsi poikki ja pieni halkeama katteeseen. Siskonpoika sukelsi suoraan pensaaseen ja tapahtuman jälkeen rinta rottingilla kertoi sankaritarinaansa.

seuraavaa kaatoa odotellessa...
 
0 kertaa

Kilometrejä ei oo kyllä vielä hirveesti takana, mutta en rymynnyt piikilläkään kertaakaan, aina sen verran on sorminäppäryyttä ja tuuria ollut
smile_org.gif
...mut mopoaikoja ei lasketa.
 
Suosin itsekin tätä "ollaan ihan hissukseen kevariajoista" linjaa
blush.gif
joten oikealla motolla:

Yksi. Tapahtui vanhempien pihassa. Pyörä oli ollut viikonlopun parkissa kaivonkantta vasten seisoen keskellä nurmikkoa. Jostain syystä olin laittanut levyjarrulukon, mutten sitä tietysti muistanut lähtiessä, joten nurin mentiin. Vauhtia ehkä "100 m/h". Vauriot vain henkisiä kun piti pyytää veljeä auttamaan pystyyn (pyörä kaatui aivan kiinni orapihlaja-aitaan enkä mahtunut siihen väliin kunnon nostoasentoon).
thumbs-up.gif
 
nykysen pyöräni kaadoin joskus tallissa pienissä saunakaljoissa paikaltaan. poltin kyllä rengasta jostasyystä tämä kaato sai alkunsa, hitaasti ja rauhallisesti. ei mitään damagea ja meitä kaikkia nauratti vaan, rok rok.
cool.gif
 
Noh, yksihän niitä on tullut, tosin kevarikaato.

Risteyksessä vasemmalle käännyin ja auto ajeli samaan suuntaan edellä, kunnes keskellä risteystä päätti ilman mitään syytä vetää liinat kiinni. Siinäpä sitten pyörä kallellaan ja hätäjarrutuksella eturengas lukkoon ja fillari alta - eipä onneksi kuskiin sattunut, pyörästä sivukatetta ym. rikki.

Toivotaan, ettei isolla fillarilla tule kaatoja.
smile_org.gif
 
Kolme kertaa per noin 31000km. Ekan kerran jarrutin etupyörän lukkoon, pyörä kaatui melkein paikaltaan ja kytkinkahva poikki, ei muuta vahinkoa. Toisen kerran hiekkatiellä kyykyllä tie kääntyi oikealle ja suoraan jatkui joku kärrypolku joka hämäsi. Siitä taas melkein paikallaan nurmikolla tökkäsi eturengas renkaan uraan ja vaurioina vilkku ja kate halki. Kolmatta kertaa taas eturengas lukkoon risteyksessä öljyläikästä, pyörä liukui jonkun matkaa ja meni moottorinposki, peili, katteita ja tankissa lommo ja peukalon sain kipeeksi.
 
Piikillä menty nurin pari kertaa, ensin lipattiin RGF:llä, hiekka kurvissa ja musat soi täysillä..mitään huomannut. (silloin oli vielä perinteinen Sony Walkman kova sana..
biggrin.gif
) Onneksi jalka jäi väliin ja säästi pyörää, kepeillä mentiin viikon verran sen jälkeen ja varmarihousut meni uusiksi.

Seuraavaksi lepäiltiin talvisissa olosuhteissa DT:llä, kurvissa joku jäinen ura ja rengas ei noussutkaan siihen päälle (nappulakumit nastoilla), nurin mentiin ja ranteen "luuköntsän" kohdalla vieläkin komia arpi
cool.gif


Seuraavia lippoja odotellessa..
062802moto_prv.gif
 
Mopoaikojen jälkeen 2 piikkiä ja 3 isompaa pyörää on pysynyt toistaiseksi pystyssä.
 
Crossia ei lasketa. Mopolla pari kertaa, piikillä pari-kolme kertaa ja ratapyörällä kerran.
 
Back
Ylös