• Tervetuloa uudistetulle moottoripyora.org -foorumille! Onko ongelmia? Palautetta? kerätään tähän ketjuun kootusti asiat. Mikäli et pääse ketjuun kirjoittamaan, voit myös olla sähköpostilla yhteydessä. Teknisen tuen sähköposti löytyy yhteystiedot -sivulta. Mikäli et pääse kirjautumaan, yritä ensin salasanan palautusta.

Duce ei sammunut/starttirele ongelma

  • Keskustelun aloittaja Keskustelun aloittaja Motohtori
  • Aloituspäivä Aloituspäivä
Mielenkiintoinen ongelma tuli viimeviikolla, juuri kun piti lähtemän Mika Kallion ajokouluun Jurvaan. Aamulla duuniin tullessa normaalisti virta pois päältä, mutta koneppa jatkoikin pyöritystä. Myös hätäkatkaisin off asentoon, mutta Duce vain jatkoi pyörimistä. Samoisinko että ensifiilis oli aika jännä.  
crazy.gif
Alkuun tietysti ajatus meni jälkikäynnin puoleen ja pistin 1 vaihteen silmään, mutta koneppa vain jatkoi pyörimistä. Sitten uudelleen virrat päälle ja kone lähti normaalisti käyntiin. Pikku ajolenkki ja uusi pysäytys samalla lopputuloksella. Sitten vasta alkoi sytyttää että akun johto irti. Lopulta selvisi että startin rele oli leikannut kiinni. Rele vaihtoon ja homma toimii. Osa tietysti piti tilata Hailacilta ja Pohjanmaan kierros jäi tällä kertaa väliin.
Pisteet Bike World Espoon Matti Miettiselle, joka hoiti vastuullisesti korjauskustannukset myyjäfirman piikkiin.
smile_org.gif
 
Back
Ylös