• Tervetuloa uudistetulle moottoripyora.org -foorumille! Onko ongelmia? Palautetta? kerätään tähän ketjuun kootusti asiat. Mikäli et pääse ketjuun kirjoittamaan, voit myös olla sähköpostilla yhteydessä. Teknisen tuen sähköposti löytyy yhteystiedot -sivulta. Mikäli et pääse kirjautumaan, yritä ensin salasanan palautusta.

Dominatorin koneesta kokemuksia?

  • Keskustelun aloittaja Keskustelun aloittaja JoukoWho
  • Aloituspäivä Aloituspäivä
Terve vaan.

Olisin kiinnostunut kuulemaan käyttäjäkokemuksia Hondan Dominatorin (NX 650) moottorista? Varmasti täällä useammillakin ihmisillä on joskus ollut tai on nytkin ko. moottorilla varustettu pyörä. Samaa konettahan on käytetty kaiketi useammassakin Hondan pyörässä, kuten NX 650, SLR 650, XR 650?, jne.

Olen itse hankkinut nyt uuden Hondan FMX:n, ja siinähän tuota samaa moottorikonstruktiota taas hyödynnetään. Kiinnostaisi tietää kaikista mahdollista ongelmista mitä tuon moottorin kanssa on ollut. Muunkinlainen kokemusperäinen tieto moottorin toiminnasta, säätämisestä ym. on tervetullutta. Kiitos.
 
Ittellä on vanha -90 Dominaattori, siinä lienee samaa perus rakennetta kuin uusissakin?
Ainakin venttiilien säätö on helppo, ruuvataa venttiilikopan kannesta tulpat irti ja ne pystyy siitä säätämään. Ja öljyt ja suodatin pitää vaihtaa aikas tiuhaan, olikohan se 3000 välein.
Muuta remonttia ei sitte tarvikkaan tehdä, ku siinä ei oo koskaan mitään vikaa..
biggrin.gif
biggrin.gif


Ja niin, kansiset meinas, että kannen "viilauksella" ( + säädöillä ) sais 8 - 15 hp lisää.

Nämä siis pätee tuohon rippikoulu ikäiseen ainakin, tiedä sitten uusista..
 
Kiitos vastauksista. Yksinkertainen huolto-ohjelma on hyvä juttu. Aika tiuhaan pitää öljyjä vaihtaa ohjekirjankin mukaan. Ja liian useinhan niitä ei voi vaihtaakaan, kun polttomoottoreista puhutaan.

Viriviri-tietoa tuntuu löytyvän aika helposti - ilmeisesti aika helposti kutiteltava tuo kone. Tässä yksi kaveri kertoo omasta projektistaan FMX:n kanssa: roadracers/motos. Sellaistakin infoa olen löytänyt, että pelkällä pakoputkiston, suuttimien ja ilmansuodattimen vaihdolla menisi 37hv --> yli 50hv. Mahtaako olla perää?

Ja kone ilmeisesti on tosiaan kestävä, kun ongelmista ei juurikaan tietoa löydy. Mutta varmasti jotain ongelmia välillä tulee, joten kertokaahan niistä täällä.
 
joo, öljynvaihto on melko tärkeä, koska kone on täysin ilmajäähdytteinen, siis ei ole edes öljynlauhdutinta kuten DR suzukeissa. Joten öljyt kesähelteellä hajoavat, jo 2500km ajetut öljyt kuulee koneen äänestä ja kun ne ottaa pois ne on ruskeaa kuraa. täysin rikki.

FMX:ssä on tosi alhainen puristussuhde, ehkä juuri lämpenemisen takia. Öljynlauhdutin on hyvä sijoitus. Myös kireämpi nokka yms varmasti piristää peliä.

Paras piristys aluksi on vaihtaa isompi pääsuutin, esim 10 suurempi piristää varmasti.

Itsellä on kanssa FMX projekti käynnissä. oli domiinaattorikin takavuosina.

JakeT.
 
no hitto, faktaa on enemmän kun laki sallii, luulin olevain ainut kuka ees on fmx:n ostanu
biggrin.gif

mainiota pojat mainiota
062802jumpie_prv.gif
 
Sellaistakin infoa olen löytänyt, että pelkällä pakoputkiston, suuttimien ja ilmansuodattimen vaihdolla menisi 37hv --> yli 50hv. Mahtaako olla perää?

Ja kone ilmeisesti on tosiaan kestävä, kun ongelmista ei juurikaan tietoa löydy. Mutta varmasti jotain ongelmia välillä tulee, joten kertokaahan niistä täällä.
näistä on myös täysin offroad versio eli Xr600r
Tuossa on eroa moottorissa ainakin tupla kaasuttimet tehoa lisäämäään. Tuohan on etenkin jenkeissä kova sana, kuten Baja ajut ;)
Esim. vm. 96': Claimed Horsepower: 46 hp (34.3 kW) @ 6000 rpm
Maximum Torque: 51.9 Nm (38.8 ft. lbs) @ 5500 rpm
Engine Type: 591 cc, 4-Stroke, Air Cooled, Single

BigBore kittejä saa vaikka miten erilaisia, vaikkapa "XR600R 85-00 654cc Big Bore Kit £141.00" http://www.tts-performance.com/catalog/product_info.php?
cPath=475_476&products_id=545
 
Nyt ei sitten naureta mutta voisiko joku edes nuo viripalikat kääntää suomeksi? Oma kielitaito kun ei riitä
sad_orig.gif


Ja ne kenellä tuo fmx on niin laittaisitteko hieman tietoa mitä olette tehnyt ja miten on vaikuttanut. Kiitos etukäteen
062802moto_prv.gif
 
Kyllähän tuo hieman auttoi, auttaisi varmaan enemmänkin jos mulla olisi mitään hajua mitä nuiden osien nimet on.
Eli kun ei tekninen tietämys riitä niin jää vielä hämärän peittoon. Öljyn lauhdutin taid olla ainut asia minkä tuolta ymmärsin.
confused_orig.gif


Onko joku nyt sitten saannut jo piristettyä tuota fmx:ää? olisi kiva tietää miten tehnyt ja miten onnistunut.
 
abp-racing.de uhosi 2.5 hp irtoavan näillä headereilla.

14042006001.jpg


onhan nää hienommat kuin ne orggis mehupillit.
062802moto_prv.gif
 
Pieni kysymys kaasuttimen perussäätöihin liittyen. Tasakaasulla ajettaessa esiintyy lievää nykimistä, mikä ilmeisesti johtuu siitä, että käy laihalla seoksella. Pitäisikö sen korjaantua neulaa nostamalla? Pääsuutin vaikuttaa vissiin enemmän täyskaasulla? Oire ei tunnu olevan riippuvainen kierrosluvusta. Kiihdytettäessä vetää tasaisesti. Lisäksi tyhjäkäynnin joutuu säätämään hieman turhan korkealle, että pyörii tasaisesti. (Alempana vaeltaa ylös-alas sellaisella 1-2 sekunnin rytmillä.) Millä muutoksilla tuohon tyhjäkäyntiin voi vaikuttaa?

Jonkin verran vanhoja kaasarikeskusteluja löysin, mutta en valmiita vastauksia kysymyksiini.

edit: Niin, nuo mainitut oireet ovat olleet pyörässä uudesta asti. Nyt ajettu n. 1200 km.
 
Neulaa nostaen tai mieluummin seosruuvia avaten, jos siinä sellainen on. Pääzuutin tosiaankin vaikuttaa enempi vasta, kun luisti on n. 3/4 ylhäällä. Yksimukinen ei pienillä kierroksilla tahdo käydä kovin tasaisesti, anna nylkyttää vaan. Noin uuteen pyörään tuskin kannattaa lähteä kokeilemaan tyhjäkäyntisuuttimien vaihtoa tms. vastaavaa.
 
Back
Ylös