- Liittynyt
- 15.6.2006
- Sijainti
- Jaa mää vai?
Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Huomio: This feature may not be available in some browsers.
Ja ihan oikea määrä sylintereitäkin: KOLME.
Herättäisi varmaan pari naftakuittia hämmästystä rautaperseajon jälkeen.Tällainen kiinnostaisi, pääsisi tankillisellä lähemmäs tuhannen kilometriä.![]()
+1Ja ihan oikea määrä sylintereitäkin: KOLME.![]()
mites tää liittyy meittin ammattiin ?Siinäpä miehekäs peli vaikka rekkakuskille...
Kyllähän ne kiisselit paistorasvalla käy kunhan ei kauheesti sattumia oo joukossa. Sitähän se palmuöljykin on, eri kasvista vaan.Sarjatuotannossa oleva dieselpyörä mallia nato, käy dieselillä, biodieselillä ja kerosiinillä. Varmaan mäkkärin paistorasvoillakin =)
Kyllä niitä jo ollut on. Viime vuonna kaveri ajoi Dnepr-pyörällä, jossa oli joku idän ihme diesel moottori jälkiasennuksena.Herättäisi varmaan pari naftakuittia hämmästystä rautaperseajon jälkeen.Tällainen kiinnostaisi, pääsisi tankillisellä lähemmäs tuhannen kilometriä.![]()
![]()
Mutta oikeasti, yhdellä orgilaisella tuollainen jo on.![]()
Ja kuva ilmeisesti tässä.Kyllä niitä jo ollut on. Viime vuonna kaveri ajoi Dnepr-pyörällä, jossa oli joku idän ihme diesel moottori jälkiasennuksena.Herättäisi varmaan pari naftakuittia hämmästystä rautaperseajon jälkeen.Tällainen kiinnostaisi, pääsisi tankillisellä lähemmäs tuhannen kilometriä.![]()
![]()
Mutta oikeasti, yhdellä orgilaisella tuollainen jo on.![]()
Juttua löytyy TÄSTÄ![]()
Itse asiassa moottoripyörä on keveytensä takia vähän huono diesel moottorin käyttökohde. Diesel moottorissa on lyhyt kierrosalue ja yleensä melko matalakierroksinen. Lähtisit kiihdyttämään, niin vaihteita pitäs takoa niin helvetisti.Voi vain kuvitella tuommosen Thunder Starinkin vääntöä, jää posket liikennevaloihin kun kiihdyttää![]()
Autopuolellakin nuo nyky-nakuttimet tarjoaa sen osalta aika elämyksiä jo.
Aika moni muukin kone on syvältä pyöräkäytössä ja silti niillä ajellaan naama virneessä. Se on se rispekti mikä ratkaisee.pyörässä diesel kone olis aika syvältä.
Höh! Itsellä ainakin tuo 5t riittää kiekka-alueella ihan loistavasti. Vaikka punaraja onkin 10t - vai mitähän se nyt oli - niin turhaahan sitä on moottoria kiusata kuin pienempikin riittäänykyinen korkeakierroksinen kone tekee moottoripyörästä joustavan, koska kierrosaluetta riittää.
esim jos ajattelet jotain MT01:stä, jossa kierrokset loppuu samantien, niin mietippä konetta jossa olis sikavääntö, mutta kiertäs vain 4500? se olis aivan hanurista pyöräkäytössä.
Ei, moottoripyörät eivät ole ajoneuvoverotuksen (siis se vuotuinen käyttömaksu) alaisia, joten eivät myöskään ko. veron käyttövoima-osuuden (ex. diesel-vero) alaisia, ajat sitten vaikka ripsiöljyllä, löpöllä tai vaikka pontikalla. Ja eikunMites muuten valtiovalta rankaisee diesel-prätkiä? Kai noista käyttövoimaveron joutuu sentään maksamaan?