• Tervetuloa uudistetulle moottoripyora.org -foorumille! Onko ongelmia? Palautetta? kerätään tähän ketjuun kootusti asiat. Mikäli et pääse ketjuun kirjoittamaan, voit myös olla sähköpostilla yhteydessä. Teknisen tuen sähköposti löytyy yhteystiedot -sivulta. Mikäli et pääse kirjautumaan, yritä ensin salasanan palautusta.

Dainese/Alpinestars naisten koot?

  • Keskustelun aloittaja Keskustelun aloittaja svahnm
  • Aloituspäivä Aloituspäivä
Alpinestarsilla on melko hyvin tulkattu eri ympärysmitat, mutta Daineselta en löytänyt vastaavia koskien naisten nahkapukuja.

Vaimolle Dainesen 44 (italia) on sopiva (löytyy kaapista), onko kenelläkään vertailupohjaa A-starin ja Dainesen välillä? Lähinnä lahjepituus kiinnostaa onko niissä eroa merkkien välillä?
Miesten koossa tuntuu Dainese olevan tilavampi leveyssuunnassa ainakin omassa koossa.

Suomesta kun ei tunnu Alpinea naisille löytyvän, niin pitää hommata ulkomailta.

Vaimon puvun lahjepituus (siis puvun itsessään) on n. 65cm nivusista lahkeen reunaan. A-starin taulukossa puhutaan 81cm lattiaan. Puvun lahjehan jää nilkan yläpuolelle eli olisiko vertailukelpoisia keskenään?
Onko kenelläkään naisten 44 koon Alpinestarsin nahkapukua tai housuja ja viitsisi mittailla?  
smile_org.gif
 
No, nyt tiedän muille kertoa, että Dainese ja Alpinestars ei käytä samaa kokonumerointia naisten puvuissa. Dainesella on italialainen kokomitoitus ja Alpine käyttää eurokokoa, joka on suurempi.
 
Back
Ylös