• Tervetuloa uudistetulle moottoripyora.org -foorumille! Onko ongelmia? Palautetta? kerätään tähän ketjuun kootusti asiat. Mikäli et pääse ketjuun kirjoittamaan, voit myös olla sähköpostilla yhteydessä. Teknisen tuen sähköposti löytyy yhteystiedot -sivulta. Mikäli et pääse kirjautumaan, yritä ensin salasanan palautusta.

Custom Kimppakiva Porkkalaan 7.6. sunnuntaina

  • Keskustelun aloittaja Keskustelun aloittaja jolanda
  • Aloituspäivä Aloituspäivä
062802jumpie_prv.gif
Taas mennään.

Kimppakivan startti Bembölen kahvituvalta Porkkalaan sunnuntaina 7.6 kello 11.
http://maps.google.fi/maps....37&z=15

Porkkalan kärkeen johtaa mutkatie vailla vertaa, olen sen monasti ajanut autolla, mutta ensi kerran eilen pyörällä. Nyt vasta tajusin, millainen herkku Porkkalantie on. Sinne on päästävä heti uudelleen.

Matkaamme mahtuu myös muita maisemia. Suorinta tietä ei mennä eikä tulla. Isoja teitä vältellään kuten Kimppakivan luonteeseen kuuluu.

Porkkalan tiellä ei letkan tarvitse pysyä kasassa, tieltä kun ei voi eksyä. Jokainen nautiskelkoon tämän herkkupätkän mutkat omaan tahtiinsa.
Tienpäässä, kääntöpaikalta körötellään loppupätkä yhdessä rantaan.

Puolipilvisellä lähdetään, pilvisellä ei. Seurataan sunnuntaiaamun säätietoja ja foorumia.
Tulkaa ajoissa että ehditään höpistä ennen lähtöä.

Kaikenlaiset pyörät tervetulleita, vietetään taas mukava päivä yhdessä!

Terveisin Jolanda
 
Hei haloo, unohdin..
Kiva jos ilmoitatte ketä on tulossa.
Sää näyttää taas paranevan viikonlopuksi.
 
Noni kerrankin sattu ajankohta mulle ja lähtöpaikkakin on ihan tossa kulmilla, mut voi laskea varmana lähtijänä mukaan
smile_org.gif
onko tarkempaa kokoontumispaikkaa sovittuna ?
 
Uskaltaisko mukaan???

Sää varauksella musta hornetti kurvaa pihaan.
062802moto_prv.gif
 
Toivottavasti olet jo tervehtynyt flunssasta Jolanda ? (niin ja tietysti vielä sinkku) ;)  muuten saadaan ettii uus veturi...
 
Porkkalassa tuli sitten käytyä ja vähän muuallakin.

Porkkalantie on suosikkini.
Paluumatkalle löytyi myös aivan uusia hienoja mutkateitä. Ajokilometrejä tuli yhteensä noin 140km.
Hieno reitti vaikka ajaa uudelleen loppukesästä.

Erityisen iloinen olen siitä että tänäänkin puolet porukasta oli uusia kasvoja.

Hienoa oli myös että ihmiset vaivautuivat tulemaan niinkin kaukaa kuin Hyvinkäältä ja Järvenpäästä.

Kiitos sille punaisella pyörällä ajaneelle keulijalle joka sanoi että ajan melkein kuin mies, helpotti vähän paineita ajaa edessä.

Harmi etten muista käyttää kameraani useimmin, kuvia tuli tällä kertaa otettua vain Porkkalan taukopaikalta.

Ja sitten vielä.
Hienoa että naisiakin on tullut mukaan, enempi saisi vielä tulla, rohkeasti vain porukoihin.

Kahdeksantoista pyörää, kiva letka. Hieno päivä.
Kiitos kaikille mukana olleille.

http://picasaweb.google.fi/jolandaaaa/KimppakivaPorkkalassa#
 
Juu, kiitokset Jolandalle upeasta reittisuunnittelusta (vaikka se tom-tom nyt vähän **ttuiliskin) Aurinko paistoi, sää suosi, mukavaa porukkaa ja uusia tuttavuuksia. Näin ensikertalaisena voin kyllä lämpimästi suositella kaikille, rohkeasti mukaan vaan ei ne muakaan elävältä syöny

ps. Jolanda, hyvinkää ja järvenpää ei oo kaukana, joensuu/kuopio ja rovaniemi on
tounge.gif
 
Kiitoksia täältäkin, mukava oli ajella vaikkei tosta päivästä nyt niin lämmin tullutkaan kuin mitä olisi toivonut... no kai se kesä sieltä tulee
smile_org.gif
 
POrkkalasta offtopic.

Kahvijonossa vaan joku kysyi että koska Porkkala luovutettiin takaisin Suomelle.
1956.
http://www.histdoc.net/historia/hanko.html
http://fi.wikipedia.org/wiki/Porkkalan_vuokra-alue

Jatkosodan jälkeen Suomi joutui hävittyään Neuvostoliitolle antamaan Porkkalan vuokralle sotilastukikohdaksi.
Mistä sitten johtui että jouduttiin tähän?
Koska hävittiin sota.
Miksi sota hävittiin?
Koska Suomen taisteluvoimavarat eivät riittäneet Neuvostoliittoa vastaan.

Koska tilanne vuonna 2009 ei eroa tilanteesta 1939 kehoitan lukijoita erityisesti myös naisia osallistumaan vapaaehtoiseen maanpuolustukseen ja kouluttautumaan MPK ryn kursseilla.
http://www.mpky.fi/cgi-bin/mpk.pl?sid=1&kid=1

Sopii myös muistaa että Ruotsi ja Venäjä ovat miehittäneet maatamme niin että olemme olleet itsenäisiä vasta vuodesta 1917 eli 92 vuotta.

(Sori historian maikka pääsi esiin.)
 
Back
Ylös