CBR 1000 F ja  Sigma 800

  • Keskustelun aloittaja Keskustelun aloittaja ple123
  • Aloituspäivä Aloituspäivä
Liittynyt
15.8.2005
Sijainti
Kemi
Hommasin kyseisen polkupyörämittarin hintaan 10,90 € (mielestäni halpa). Nyt olisi kysymys, miten olette toteuttaneet anturin asennuksen eturenkaaseen ?
 
Mä laitoin sigman bleidiin vannepainoteipin avulla. Eli sillä magneetti jarrulevyyn kiinni ja varmistus pienellä nippusiteellä. Anturin laitoin etuputkeen ja varmistus isolla nippusiteellä. Hyvin on kestänyt keväästä lähtien.
 
Mittari pelittää hienosti, paljonkos mittasitte eturenkaan kierrosmatkan ? Itse mittasin 1830 mm, kilometrin testisuoralla tuli mittariin vain 0,98-0,99 km. Pitäisikö olla siten 1850 luokkaa ? Löytyykö mistään normitaulukkoa mp-renkaiden kehäpituuksille kuten autojen renkaille STRO-taulukko ?
 
magneetti on tällä hetkellä jarrulevyn "kuusiokolossa" ja pysyy siellä ihan omin voimin. tosin magneettina on sinne sopiva pelkkä magneetti.

edellinen versio oli liimalla jarrulevyn sisäpinnalla.

renkaana 120/70-17 ja mittana 1885

jussi
 
Back
Ylös