Asiasta on juttua ollut paljon, haulla selvinnee. Autan kuitenkin alkuun esim.
tällä topicilla. No laitanpa hakutuloksetkin
tähän.
Ison Hornetin hyviä puolia ovat (ainakin minusta):
- Kone. Vääntää hyvin jo parista tonnista isollakin vaihteella. Toisaalta tämä tekee moottorin luonteesta vähän tasapaksun. Huippuväännöt kun ovat 6500 rpm paikkeilla niin sellasta räjähtävää luonnetta ei oikein ole. Onko se sitten hyvä tai huono seikka, on makuasia. Normiajo tällä koneella on kuitenkin vaivatonta.
- Ajoasento. Meikäläiselle (186cm) ihan mukava, sopivan rento ja tasapainoinen. Helppo havannoida muuta liikennettä.
- Käsiteltävyys. Helppo lirutella menemään ruuhkassa ja ahtaissa paikoissa.
- Katteettomana pitkän matkan ajelu voi puuduttaa. Tosin minua tuuli alkaa vaivaamaan vasta jossain 130km/h jälkeen. Satasen matka nopeutta vallan mukava ajella.
- Luotettavuus on hyvä (isot pojat puhuneet). Oman yksilön kohdalla vasta sen verran vähän ajoa että suurempaa analyysia paha mennä sanomaan. Kuitenkin ongelmattomat kilsat tähän mennessä. Tai no mittarin polttimot vaihdoin kun kiekkamittarista meni poltin.