• Tervetuloa uudistetulle moottoripyora.org -foorumille! Onko ongelmia? Palautetta? kerätään tähän ketjuun kootusti asiat. Mikäli et pääse ketjuun kirjoittamaan, voit myös olla sähköpostilla yhteydessä. Teknisen tuen sähköposti löytyy yhteystiedot -sivulta. Mikäli et pääse kirjautumaan, yritä ensin salasanan palautusta.

birdin startti ongelmat

  • Keskustelun aloittaja Keskustelun aloittaja birth66
  • Aloituspäivä Aloituspäivä
Onkohan kelläkään antaa viisaita vinkkejä thunderbirtin startti-ongelmaan?Hakkaa ja paukkuu vietävästi kun yrittää käyntiin
 
birtissä on startti ongelmia!lähtee kyl käymään mut startti paukkuu ja hakkaa!!!!!!!!!!!!!!
 
Onko sulla toi vanhempi kolmipyttyinen Thunderbird vai tämä uusi cruiseri?

Jos se vanhempi niin eka arvaus olisi että startin vapaakytkin on lauennut. Ja jos tää arvaus osuu oikeaan niin vaihtoprojekti on kokolailla suuritöinen. Tuossa myllyssä ko. kytkin on keskellä konetta ja vaihto vaatii padan purkamisen atomeiksi:
http://stanware.digoxy.com/imageupload/sprag%20sized/gallery12.htm

Edit. Tuossa vielä mallisuoritus miltä vanhempien Trumpettien paskioituneen sprag clutchin klaklatus kuulostaa:
http://www.youtube.com/watch?v=THCUXmp-YLk
 
kylläpähän se tolta kuulostelee mitä kattelin you tubesta. NO ei kai se auta kun kone palasiksi et silleen
 
Sprintissä -93 riitti kun otti koneen päältä kannen pois, ja kytkinkopan. Öljypohjan otin varmuuden vuoksi pois, jos osia tippuu sisään. Tässä kone ylhäältä kuvattu:

img490535.jpg


Kun sulla on sitten kone auki, kannattaa vaihtaa samalla laakereita...


Ps. en vaihtanut tiivisteitä, eivät ole vuotaneet...

    Pss. ihka ensimmäinen MP-korjaukseni ikinä, sain puhelimitse ohjetta + lueskelin korjausopasta.
 
Back
Ylös