• Tervetuloa uudistetulle moottoripyora.org -foorumille! Onko ongelmia? Palautetta? kerätään tähän ketjuun kootusti asiat. Mikäli et pääse ketjuun kirjoittamaan, voit myös olla sähköpostilla yhteydessä. Teknisen tuen sähköposti löytyy yhteystiedot -sivulta. Mikäli et pääse kirjautumaan, yritä ensin salasanan palautusta.

Audioyhteys BMW System 6 ja

  • Keskustelun aloittaja Keskustelun aloittaja J@ck
  • Aloituspäivä Aloituspäivä
Liittynyt
20.8.2003
Sijainti
Katiskalahti
Tuli pikku ongelma. Tai en vielätiedä onko ongelma, mutta Heinolta saamieni tietojen perusteella tuntuu siltä.

Elikkäs tuli hankittua itselle System 6 kypärä audiosarjoineen, kun sen K 16 GT:n kauppaan sain tingittyä. Kypärä on istuvuudeltaan minulle aika ok ja radio sekä navin opastus toimii. Vaan nyt tuli tenkkapoo eteen.. Naisystävälleni käytiin sovittamassa samanmoista System 6 kypärää, mutta se ei istu päähän - ei sitten millään. Monta kokoa kokeiltiin, mutta oikean kokoinenkin jää jotenkin ihmeellisen korkealle ja näyttää sekä kuulemma tuntuukin päässä aivan oudolta.

Schuberthin C 3 puolestaan istuu hänen päähän täydellisesti ja sen hankkisimmekin, mutta nyt tulee se ongelma.
Haluamme vähintäänkin puheyhteyden kypärästä kypärään, mutta BMW:n audiot eivät saamieni tietojen mukaan ole yhteensopivat Schuberthin audioiden kanssa.
Helpoin konsti olisi varmaan Suupertti audioineen minullekin, mutta sitten menee orggis radio ja navin opastus hukkaan, eli ei hyvä ajatus - ja alkaa olla kustannuskysymyskin..

Jos jollain olisi tietoa miten tämä ratkaistaan, niin olisimme tosi kiitollisia. Siis jos Schuberthin audiot siis sais jollain konstilla paritettua BMW kypärän kanssa, niin muulla kuin puheyhteydellä ei ole väliä. Suupertin audiokauluksessahan on on musavehkeet itsessään.

Toinen vaihtoehto olisi tehdä System 6 kypärästä hänen päähän istuva.. Tämäkin olisi ok, jos vaan joku jossain osaisi tehdä homman satavarmasti kunnolla. Siis siten, että työ olisi kuin tehtaan jäljiltä.

Ja kolmas sellainen, että joku kokenut (joka varmasti osaa ja tietää mitä tekee), sovittaisi Bemun audiosarjan Schuberth C3 kypärään. Itse en moiseen hommaan uskalla ryhtyä.
 
BMW audiosysteemit ei ole tuttuja, mutta sokkona heitän että auttaisko -tämmönen- tai joku vastaava pyörän lähtöihin kiinni, pitäisi pariutua C3 kanssa

Muoks: Heppuli -tässä- threadissa sanoo että
sanoi:
My dealer has confirmed the System 6 comm will fit the Schuberth C3. I'm going to have him install it, this way it's all compatible and takes the guess work and frustrations out of compatibility.
Oliskohan tossa ratkaisu ?
 
Taisi löytyä ratkaisu.
Heinon myyjä soitteli eilen. Oli purkanut kolarissa olleen C 3 kypärän ja kertoi, että Bemun audiosarjan saakin sovitettua Suuperttiin kohtuuhelposti.
 
Taisi löytyä ratkaisu.
Heinon myyjä soitteli eilen. Oli purkanut kolarissa olleen C 3 kypärän ja kertoi, että Bemun audiosarjan saakin sovitettua Suuperttiin kohtuuhelposti.
Olisinpa tiennyt, olisin voinut kääntää lainaukseni suomeksi  
eek.gif
 
Back
Ylös