• Tervetuloa uudistetulle moottoripyora.org -foorumille! Onko ongelmia? Palautetta? kerätään tähän ketjuun kootusti asiat. Mikäli et pääse ketjuun kirjoittamaan, voit myös olla sähköpostilla yhteydessä. Teknisen tuen sähköposti löytyy yhteystiedot -sivulta. Mikäli et pääse kirjautumaan, yritä ensin salasanan palautusta.

17000 mailia / 3 kuukautta tien paalla amerikassa

  • Keskustelun aloittaja Keskustelun aloittaja kalifi
  • Aloituspäivä Aloituspäivä
Moro,

Olen tassa tunailemassa pitkahkoa reissua Pohjois-Amerikan ympari. About 17000 mailia eli jotain 27000km / 3kk.

Reissun valmistelua, reissua itseaan ja muutakin juttua elamasta ja ratkailysta suuren meren takana voi seurailla mun sivuilta:

http://www.touring-life.com

Pankaahan merkaten ylos. Reissun paalta lahettelen updeittia paivittain, nyt ennen reissua n. joka toinen paiva.

Jos on kommentteja ja kyseltavaa, tuupatkaa mailia tuolta sivujen kautta tai miksei tietty olis kiva saada tannekin keskustelua aikaseks
smile_org.gif
Ma kylla kayn taallakin ku kerkian ;)

- Jussi
 
Eikö tää miekan mestari Ewan McGregor tehnyt kaverinsa kanssa jonkun maailmanympärireissun prätkillä
062802jumpie_prv.gif
sport05.gif


2 Men... 2 Bikes... 20000 Miles... Ewan McGregor & Charley Boorman.

Sorry tää ei liity alkuperäiseen aiheeseen yhtään
confused_orig.gif
 
Jep
smile_org.gif
Itse asiassa tuolla mun sivuilla on pieni juttu Long Way Round DVD:sta.... ;)

Aika rankkaa ryynaamista oli aijien Mongolian ja Siperian patkat, taikka sitte hiton hyvin lavastettu mut epailet kylla ei rankkaa hommaa oli.

Jussi
 
300 km keskimaarin per paiva mut tossa reitin varrella on niin erilaista nahtavaa ja eri tyylilla nahtavaa, etta ma etenen vahan eri tavalla paikasta riippuen. Vancouverin ja Anchoragen valilla on enemman nalleja ku ihmisia
omg.gif
ei siella kovin kummosta kulttuuria oo nahtavana joten nakeminen on enempi maisemissa. Siella pystyy vetamaan 600 kilsan paivia melko ok:lla vaivalla. Se on toki tarpeenkin ku Vancouver-Anchorage patka on 2100 mailia per siivu. Sama patee tonne "idasta lanteen"- legille paikoittain.

Sen sijaan ita/lansi rannikolla taytyy varmaan tehda homma eri tyylilla, ajella paikasta toiseen pidempia siirtymia ja ottaa pari paivaa rauhassa ja tehda "paikallisia" lenkkeja. Kyllahan tas enempi on tarkotus nahda tata mannerta omin silmin sen mita voi, kaikkee ei voi millaan nahda ja kaikkeen ei millaan voi tutustuu.

Ja jos oikein ripaseen taytyy valilla edeta, eikohan se onnistu ku ADV:lla pystyy vetaseen 400 km:n patkia samalla istumalla ja interstatella pystyy pitaan reilun satasen keskinopeutta helposti. Ma ajelin VFR:lla Dallasista Phoenixiin 1065 mailia 17 tunnissa enka ma kovin paljoo ylimaarasta ajanu missaan valissa. Sakkojakaan ei tullu ;)

Loppujen lopuks fiiliksia ja kokemuksia ma haen, jos siina sivussa jotain kulttuuriaki ehtii imeskeleen ni hyva niin
smile_org.gif


Jos oikein pitkan matka juttu kiinnostaa ni taalta: http://www.advrider.com/forums/showthread.php?t=41209 loytyy. Pirun pitkasti tarinaa mutta tosta saa ihan hyvan kuvan reissun paalla olosta talla puolen merta.

Niin juu, ja olenhan ma taalla jo yhden 7 vuotta jo asunukki, et eikohan jonkunlainen idea tasta kulttuuripuolesta oo syntyny
biggrin.gif
nyt suoritetaan taydentavia opintoja ;)

- Jussi
 
Hyvaa juttua noilla Pekan sivuilla
smile_org.gif


Pekan saitin ja vilmitahtien kirjan ja DVD:n lukeneena kokemukset ja fiilikset tien paalta idasta tunnustaa hyvinkin samanlaisilta. Kateeks kay noi reissut
smile_org.gif


Jos ette muuten oo nahny/lukenu ni ihme veto KTM:lta kun ne vetayty tosta LWR jutusta sen takia, et "asiantuntijan" mielesta oli melko suuri riski etta naitten vilmitahtien reissu epaonnistuu tuolla Mongoliassa ja Siperiassa. Ihme asenne musta, hoh  
omg.gif


- Jussi
 
Jos ette muuten oo nahny/lukenu ni ihme veto KTM:lta kun ne vetayty tosta LWR jutusta sen takia, et "asiantuntijan" mielesta oli melko suuri riski etta naitten vilmitahtien reissu epaonnistuu tuolla Mongoliassa ja Siperiassa. Ihme asenne musta, hoh  
omg.gif
Hohoo, melkein tuon Long Way Roundin parasta huumoriantia olikin se Kotarin asiantuntija, joka pullisteli omilla saavutuksillaan ja tyrmäsi suoralta kädeltä Obi-Wanin ja kaverinsa mahdollisuudet. "Jos _minulla_ meni tuolla välillä kuukausia, niin ette sitä tekään siitä sen nopeammin selviä".

Toisaalta nauratti myös, kun isot miljonäärit kinuavat pyörätehtailta ilmaisia sponssipyöriä reissua varten...
 
Hohoo, melkein tuon Long Way Roundin parasta huumoriantia olikin se Kotarin asiantuntija, joka pullisteli omilla saavutuksillaan ja tyrmäsi suoralta kädeltä Obi-Wanin ja kaverinsa mahdollisuudet. "Jos _minulla_ meni tuolla välillä kuukausia, niin ette sitä tekään siitä sen nopeammin selviä".

Toisaalta nauratti myös, kun isot miljonäärit kinuavat pyörätehtailta ilmaisia sponssipyöriä reissua varten...
Jeps...mikahan se Jurgen nyt oli nimeltaan....ei tuu mieleen mut melko erikoinen tyyppi.

Tossa kinuumisessa sulla on kylla pitkalti pointtia. Toisaalta kai se niin menee et mita enemman on sita ahneemmaks tulee ;) Eihan se tyhma oo joka pyytaa vaan se joka maksaa
biggrin.gif


- Jussi
 
Back
Ylös