• Tervetuloa uudistetulle moottoripyora.org -foorumille! Onko ongelmia? Palautetta? kerätään tähän ketjuun kootusti asiat. Mikäli et pääse ketjuun kirjoittamaan, voit myös olla sähköpostilla yhteydessä. Teknisen tuen sähköposti löytyy yhteystiedot -sivulta. Mikäli et pääse kirjautumaan, yritä ensin salasanan palautusta.

100 tkm täyteen miten juhlitte?

  • Keskustelun aloittaja Keskustelun aloittaja Viluveli
  • Aloituspäivä Aloituspäivä
Meikäläisen sotaratsulle tulee 100 tkm täyteen 7oo km päästä.
Miten olette juhlistaneet omaa vastaavaa virstanpylvästänne?
buttrock.gif
 
Jaa-a, ei ole vielä täynnä niin en tiedä. 80000km täyttymisen kunniaksi ennätysmies Jouni tarskasi pöperöt Hesessä. Taino, saattoi siihen tarjoamiseen olla jotain muutakin syytä.
biggrin.gif


Mutta kunnioitettava luku tuo 100tkm, onko pyörälle tarvinnut paljon tehdä pajahommia tuon saavuttamiseksi?
 
idea3.gif
empä oo tullu pyörän merkkipäiviä ajatelleeks, mut tuohan on oikeen hyvä tapa jos esimerkiksi ajattelee luvan saamista emännältä uusille osahankinnoille.. sehän on lahja pyörälle eikä suinkaan kuskille
sport05.gif
 
Mutta kunnioitettava luku tuo 100tkm, onko pyörälle tarvinnut paljon tehdä pajahommia tuon saavuttamiseksi?
Huoltokirjassa on vain viimeiset 50 tkm. Normaalia kuluvien osien vaihtoa. Typpivika jänniteensäädin oli sökö jo ostaessani, hankin uuden ja asensin siihen pc:n laitetuulettimen ja pelaa.
Tänään kävin tekemässä "maakuntakierroksen" 320 km.
Mm. öljyä ei ole tarvinnut lisätä millilitraakaan, kun on ajettu 7tkm...
Tuntuu kuin puheet vfr:n kestävyydestä on totisinta totta.
 
Meikällä on enää alle 400km 100 000 kilometriin...
Kuvan ajattelin räpsästä ja lyödä seinälle...
 
Itse en ole koskaan omistanut noin paljon ajettua prätkää enkä tuskin tule koskaan omistamaankaan joten ei tarvi juhlia mutta jos vinkkejä juhlimiseen kaipaat niin osta uusi .org tarra ja liimaa se mopottimesi tuulilasiin. Siinä ihaillesi sitä siemaiset lasin vettä ja lähdet onnelisena karstottamaan putkeasi 100tkm ajelulle.
 
Meikäläisen sotaratsulle tulee 100 tkm täyteen 7oo km päästä.
Miten olette juhlistaneet omaa vastaavaa virstanpylvästänne?
buttrock.gif
Jos ei vauhti parane, menee vielä pari kesää, ennenkuin moinen määrä täyttyy. Kai pannarin voisi silloin pestä ja vahata. Tai vaihtaa öljyt. Toisaalta, nämä toimenpiteet joutunee tekemään jo aikaisemminkin?
nixweiss.gif
 
Mulla meni 80-luvulla eka 100tkm Z 1000 ST mittarissa ohi parilla sadalla metrillä, seuraavan 100tkm otin -98 Saaristoajossa kameralla talteen, seuraavaan 100tkm vielä vajaat 30tkm jäljellä.Pari suvea taitaa vielä mennä siihen.
 
Vanhalle VFR:lle annoin joka kiihdytyksessä kierroksia rajottajaan asti, että pysyy vetreenä. 113.000 oli vaihdettaessa, nykyisessä on vielä matkaa tuohon....no ei niin paljoa.
 
Tässä kun on vain puhuttu pyörän 100tkm täyttymisestä, niin mitenkäs sitä juhlis omaa henkilökohtasta vastaavaa virstanpylvästä? Ei enään ole kovin kaukana..


 
062802moto_prv.gif
 
Back
Ylös