Pieni, mutta ratkaiseva asia ajossa.
Oma kullan-nuppu huppu taitaa täyttää 12 vuotta, n. 160.000 km ainakin takana ja vielä toimii. Lidl:n tuote, parasta mitä olen kokenut. On FinnSvalat ynnä muut testailtu monesti, ei vastusta.
Tässä parasta on joustavuus ( 10% Elastaani/ 90% Polyamidikuitua),saumattomuus ja on tämä ohut. Ikävää on se, ettei näitä saa edes rahalla mistään. Koitin ostaa Ukrainasta netin välityksellä kirppikseltäkin tällaisen, mutta ei onnistu. Tämähän taisi maksaa aikoinaan 4.99€.
Mikä on oma valintasi ? Perustele.
Suzuki RGV 250-87--> Kawasaki Gpx 500R-89--> Honda VFR750 F-91 --> Honda VFR 800 Fi-99 --> Honda VFR V-Tec 800-03 / Kawasaki ZZR 500 + Honda 1200 VFR -10 Tenere 700-20/ Honda Cbr 1100xx
Ei kypärähuppua ollenkaan. Less is more.
Mielummiin pesen kypärän sisukset kerran pari kauden aikana kuin pelaan hupun kanssa päälle ja pois jokaikisen stopin kohdalla.
Toki sitten kylmillä keleillä (alle +10) tulee huppua pidettyä.
Okei, ehkä käyttämättömyyteen on pari syytä jotka vois ratketa jos omistaisin jonkun todella hyvän hupun.
Toinen omista hupuista on ohkanen, en muista merkkiä, mutta se on hieman iso, joku kulma aina valahtaa silmäkulman päälle, saumat on toinen mutta pienempi paha. Lähempänä nollaa oleville keleille on sitten Klim:n huppu https://www.klim.com/Shadow-Balaclava-3090-000 mikä aika Ok, vaikka mysö suun edessä kangasta.
Viimeksi muokannut: TIJ; 31.05.2020 klo 11:36.
Att tänka innan man talar är som att torka sej i röven innan man skiter... - Arne Anka
Silkkinen mahdollisimman ohut.
-kypärä pysyy siistinä
-estää vetoa niskaan ja kypärän pääaukosta
Uusinta parin vuoden välein, tuppaavat venähtämään ja repeämään.
Keinokuituiset eivät tunnu päässä hyvälle ja alkavat haisemaan nopeasti.
Puuvillaiset ovat kaikki liian paksuja.
Kypärähuppu, kauluri ja kypärä ovat ainoat varusteet joita käytän aina radalla, matkaenskassa ja kadulla, myös ilman suojia farkuillla ja hupparilla ajellessakin.
Kesähelteellä 10km lenkki ilman ja köhköh... kurkussa tuntuu.
-
Yoko Coolmax, tämä huppu on aina päässä kun kypäräkin. Yksi kestää helposti 40-50 tkm, kestää myös pesua. Minulla on Rukan WindStopper huppu myös mutta en ole viime vuosina ajellut niin kylmällä että sitä olisi tarvinnut.
.
Kesäkelillä käytän Stormilta mukaan napattuja puuvillahuppuja.
Kylmille keleille on windstopper-tyylinen huppu suosikkini. En edes muista mistä sen olen yli 10 vuotta sitten ostanut. Biltemasta kenties?
Nyt keväällä ostin Alpinestarsiin windstopperin Motonetista, mutta se ei ole oikein kiva. Liian pieni silmäaukko ja en tykkää, kun nenäkin jää kankaan alle.
Muinaisina 1970- luvun vuosina ajelin avokypärällä ilman huppuja. Muistan miten pöly tarttui pitkillä reissuilla hikiseen naamaan ja pesuvesi oli kotona ihan mustaa!
Oli sellainen törkyinen olo.
Kypärähupulla ja kokokypärällä säilyy aika freshinä.
Kannattaa vaan muistaa pitää se kypäränluukku kiinni. Viime viikonloppuna valtatie 8: lla tuli satasen nopeudessa talitintti (RIP) suoraan visiiriini. On muuten aika jymähdys!
Eipä tee mieli ajatella, mitä olisi visiiri auki tintti tuntunut silmässä.
Ei täytä varsinaisesti hupun määritelmää, mutta merinovillainen buffi on valikoitunut omaksi suosikiksi. Jos tulee kylmä, sen lisänä voi käyttää windstopper-kauluria, tai kuumalla jättää sen pelkästään kaulalle. Nakupyöräkuskina ilman jotain kaulasuojaa ei tulisi mieleenkään ajaa kuin joku lyhyt korttelinvälisiirtymä keskustassa.
Edit. Täydennetään sen verran, että jos jonkun oma (negatiivinen) mielikuva buffista on siitä keinokuituisesta versiosta tai halvasta kopiosta, niin tuo merinovillainen originaali on jokseenkin tyystin erilainen niin joustavuuden / kiristävyyden / hengittävyyden ym ominaisuuksien suhteen.
Parhaimmaksi on osoittautunut meikäläisellä Rukan verme. Siinä on sen verran iso naama-aukko, että ei peitä suuta ja nenää. Hyvä syksyllä ja keväällä. Kesällä olen käyttänyt bambu-puuvilla "pipoa". On helpompaa pestä se kuin kypärän pehmusteet. Rukkaa en ole kesällä kokeillut, pitääs testata, jos vaikka huomenna olisi melkein hellelukemat.
Suzuki AN400 Burgman (2018) - vaimo
Suzuki DL650 (2009) - mä
Suzuki GSF 600 s bandit (2002) - mä
Ex-pyörä: Honda Shadow 750 ACE (2001) - vaimo
EX-pyörä: Yamaha XV250 Virago (2000) - vaimo
Stormilta 3 kympillä tarjous. Materiaalista en tiedä, ihan hyviä. Olennaista on ettei ole saumoja jotka hiertää, istuu riittävän tiukasti. Yksi sillkinen ostettu sieltä myös, ajan saatossa pehmeys hävinnyt. Sanoin niille et pitäisi olla oransseja tai yleensä kirkkaan värisiä kun ovat vähän väliä kadoksissa.
K8-1000
Merkkiä BMW, mallia "pipo"
![]()
Viimeksi muokannut: Kaj; 31.05.2020 klo 22:53.
Life may begin at 30, but it doesn't get real interesting until after 50.
Itselläni rukka wind stopper menee aivan vinoon luistamattoman kankaan takia. Lisäksi naaman aukko on muotoiltu siten, että otsa meinaa jäädä paljaaksi ja huppu valua reunoilta silmille.
Sweep wind blockerissa naaman aukko ja materiaali paremmar, mutta ei meinaa riittää hartioille riittävästi. Lisäksi hupusta jää itselleni aika rajut painaimat poskiin ja ohimoille, vaikkei ajossa tunnu lainkaan puristavan.
Toiveina liukas materiaali ja napakka istuvuus, oikean muotoinen naaman aukko, tuulenpitävä kangas tarpeeksi ylös kypärän sisälle sekä riittävän pitkä ja leveä helma niskahartijoille. Mieluiten päänaukolla, joka jää reilustimleuan ja suunkin päälle ja on mahdollista myös tarvittaessa vetää nenän päälle.
Ja kakka roiskusi.
http://www.miikavenalainen.net
Tämä se paras on.
https://svala.com/tuote/windproof-racing/
On liukas, ohut, tuulenpitävä, napakka, joustava jne
Silkkinen, ohut. Kun ajaa höylällä hiukset joka toinen päivä, niin toisena päivänä ei saisi kypärää ilman huppua päähän/pois. Lisäksi silkkinen ei nukkaannu, kuten puuvillainen.
Crossissa sitten jokin, ihan mikä vaan huppu hikoilun takia. Helpompi tauolla puristaa hiki pois hupusta kuin kypärästä. Siihen kelpaa myös hupuksi taiteltu buffi, niitä kun on laatikot pullollaan.
"Ei se koko, vaan miten sitä käyttää", sanoi 50cc (+750 +1100cc +125cc)
Orinan silkkinen huppu, ei ikuinen, mutta toimii helteessä ja pakkasessa.
Varustelekan merinovillainen huppu.
Ohut, sopivan joustava. Voi käyttää moneen tarkoitukseen.
https://www.varusteleka.fi/fi/produc...novillaa/55466
Muutama ruuvi löysällä
Minkä sattuu milloinkin halvalla saamaan, nyt Motonetista ostettu Yokon muutaman euron ohut huppu. Yksi pesussa/puhtaana ja toinen käytössä.
Kylätason kurapyöräilijä.
Orgin musta puhvi + 4 saman tapasta varalla.. hyvin on riittäny talvikeleilläki..![]()
GSR750
ex.Z800
ex.ER6n
Mulla kans toi Liiterin huppu. 12 vuotta käyttöä ja vieläkin pelittää. Tosin alkaa pikkuhiljaa nukkaantuun.
Heti ostasin toisen, jos noita samoja tulis myyntiin.
En aina muista, etteivät muut ajattele yhtä nopeasti kuin minä.
Kawasaki GTR 1400
Yamaha FZ1-S => myyty
Yamaha FZ6-S => myyty
Honda CL70 => myyty
Itselle on tärkeää, että huppu on viileä eikä kutita kuten puuvilla. Joskus onnistuin löytämään mp-messuilta hupun, joka toimi vuosia. Uutta vastaavaa en löytänyt mistään, joten oli uuden hupun hankinnan paikka.
Monen testauksen jälkeen päädyin Yopon Bolla Coolmaxiin. Pitää pään viileenä eikä kutita lainkaan. Hinta on kanssa halpa. Taitaa olla 90% polyesteriä ja 10% elastaania. Tällä on nyt menty kolmisen vuotta. Helppo pestä reissussakin, kun ei ime vettä kuten puuvilla.
Edellisestä oppineena ostin näitä sen verran varastoon, että riittää loppuiäksi. :-)
Maksamaton mainos -> https://www.motonet.fi/fi/tuote/4003...arahuppu-musta
https://reissu.org
Etsin kypärähuppua, jossa riittävän iso aukko (suu vapaana) ja kunnon windstopper kaulus. Yhden Richan löysin takavuosina, mutten toista samanlaista. Kohta alkaa kangas kulumaan puhki.
Tähän mennessä vinkatut näyttää olevan melko peittäviä, mutta semmoista en halua. Vinkkejä vastaanotetaan.
Ducati XDiavel
ex. Suzuki GSR600
Samoilla spekseillä on kolmatta kesää tämmönen: https://www.motonet.fi/fi/tuote/4004...arahuppu-musta
Omaan pienehköön naamatauluun sopii mainiosti S/M koko.
Biltema, muistaakseni vuodelta -09. Se vaan istuu päähän ja on hyvä. Kypärät vaihtuu, mutta huppu pysyy...
Näyttää samaa mallia saavan vieläkin:
https://www.biltema.fi/autoilu---mp/...ava-2000020854
XX -05 Kaikki loppuu aikanaan, vaan konsanaan ei milloinkaan...
B-kaupan huppu on muuten hyvä mutta ego ei mahtunut hupun sisälle...
Sen voisi kyllä ottaa käyttöön, joutaisi wanha MP-Asun puolinaamari windstopper eläkkeelle kun alkaa repsottamaan saumoista.
Kylätason kurapyöräilijä.
Mä en ole oppinut huppua käyttämään vaikka parin vuoden välein olen yrittänyt opetellaAina kun vetää kypärän päähän niin se on ihan miten sattuu silmillä/rutussa/joku sauma painaa vaikka on koitettu kireä ja vähemmän kireä. Silkkinen taitaa olla ainut mikä on vielä kokeilematta. Josko sitä sitten tänä kesänä
![]()
Noin oli mullakin alussa, kun aikansa on hupun kanssa nysvännyt niin se osuu kerrasta kohdalleen. Tekniikka tulee tutuksi kun aikansa käyttää, hupuissakin on eroja.
Kylätason kurapyöräilijä.
Ixs:n ohut silkkihuppu. Edeltävä oli käytössä kymmenisen vuotta, nyt toinen menossa. Edellyttää, että kypärä on viimeisen päälle timmi omaan nuppiin. Hupulla saa jatkettua kypärän sisusten käyttöikää. Vanhalla väljällä Arailla talvella käytin uutta ja vanhaa päällekkäin. Huppu helpompi pestä kuin kypärän pehmusteet.
Muutamaakin eri huppua aiemmin käyttäneenä olen sittemmin juuttunut käyttämään Bilteman huppua, en ole varma onko juuri tuo linkin tuote. Jossain vaiheessa vaan huomasin, etten ole kiinnittänyt mitään huomiota huppuun eli istuu ja toimii joten olen sitä sitten käyttänyt. Ego ei enää juuri kärsi kun iso Biltema-teksti on kulunut pois otsasta![]()
Honda CBR1000RR
ex BMW K1200R, Kawa Z750 ym