Mulla on hyvin niukalti tilaa tangossa ja tuo tangonkiinnitys systeemikin melko iso. Jotenkin puhelin olisi kiva saada kiinni naviksi ja nimenomaan keskelle. Ylöspäinkään ei voi paljon mennä ettei peitä mittaristoa. Onko kokemuksia tälläisistä;
Motorcycle Helix Strap Handlebar Attachment
Motorcycle Strap Handlebar Attachment
Ei hirveää luottoa ole tuollaiseen nippusiteeseen, mutta en oikein muutakaan tuohon keksi (?)
Etsitkö halpaa ratkaisua, vai hyvää ratkaisua?
Life may begin at 30, but it doesn't get real interesting until after 50.
Ainakin viiden vuoden kokemuksella voin lämpimästi suositella RAM:in X-Grip tuotteita. On kätevä, nopee, kestävä ja luotettava. Ja tankoon löytyy jos jonkinlaista kiinnikettä.
https://www.rammount.com/products/x-grip
Ducati 899 Panigale
"If they can make penicillin out of mouldy bread, they can sure make something out of you"
-Muhammad Ali
https://ultimateaddons.com/
Täältä tuli itselle Triumphiin uuden puhelin telineen kiinalaisen version tilalle. Ajamaan en vielä ole päässyt telineen kanssa, mutta kylmätyyppien perusteella vaikuttaa laadukkaalta kapistukselta ja plussaa vedenpitävyydestä.
Sopivaa ratkaisua
Käynpä nuo läpi. En tajua miksi kaikkien noita myyvien sivut on niin hel***** sekavia tuotteiden osalta.
Tarkennuksena vielä, että nimenomaan sitä mopoon kiinni tulevaa osaa etsin. Puhelimet kuitenkin vaihtuu usein. Pikaisesti vilaistuna Rammountsin teline ainakin on universaali ja pystyy käyttämään suojakuoren kanssa tai ilman. Aika monet myy noita tietylle mallille suunnattuja paketteja, vaikka saa niitä kuoria sitten erikseenkin jälkikäteen. Kasvattavat turhaan puhelimen kokoa (olettaen että luuri on jo jollain tasolla vedenpitävä).
Mä olen käytellyt iphone 8 plussan kanssa sekä Speed Triplessä että Diavelissa tuollaista ohjaustangon pultin tilalle tulevaa RAM Mounts -kuulaa, jossa on kiinni jatkovarsi, jonka perässä taas edellä mainittu X-Grip -teline.
On mielestäni ollut varsin toimiva ratkaisu.
Puhelin taas majailee telineessä ollessaan Lifeproofin vesitiiviissä kotelossa (joka oli se kallein osa meikäläisen kokoonpanossa).
Kurapuolella on saatu rikki aitoja ja kiinalaisia X-Gripejä, toisilla taas kestänyt. Mä kokeilin X-Gripiä enkä lämmennyt siihen. Tilasin kokeeksi tämän muovisen version fillariin ja nyt lähti alumiininen tilaukseen mopoon, yksinkertainen ja toimii. https://www.ebay.com/itm/Aluminum-Al...r=670931514218
Kylätason kurapyöräilijä.
Tuo on seuraava kokeilu jos tuo alempi ei toimi. iPhone 8:han on itsessään IP67 ?
Tuo vaikutti siltä, että saattaisi jopa mahtua tuosta välistä omaan mopoon. Harmi ettei löytynyt lähempää, mutta tilaukseen meni. Jotain pehmustetta se vaatii noihin leukoihin mutta onneksi tallista löytyy. Tai ehkä sitten silikonisuoja puhelimen päälle. Puhelimen pysyvyys tuossa on oikeastaan ainut kysymysmerkki, mutta sittenhän sen näkee (jos edes sopii).
EDIT: Heitti muuten 2kuukauden toimitusvälin tuolle telineelleNo jouluna sitten asentelemaan...
RAMilta löytyy myös sellainen teline jossa puhelin ihan taatusti pysyy: https://www.rammount.com/part/RAM-HOL-UN4U
Olen käyttänyt tuollaista tyytyväisenä 4 vuotta.
<p>http://www.moottoripyora.org/keskustelu/showthread.php/296095-LoneWolfin-ratakuvat</p>
Tuolta tilasin omani: https://www.quadlockcase.eu
Ei oo halpa, mutta oli paremmat arviot youtubessa verrattuna RAMiin.
MT-09 SP -24
Juu pitäisi tosiaan olla itsessään IP67, kotelon kanssa tosin pysynee myös pykälää tukevammin telineessä kiinni.
Koteloa tulee toki käytettyä muutenkin rymytessä jossain missä on keskimääräistä isompi riski tiputtaa puhelin.
Nimim. kahdesta eri iphone 6:sta näytön hajottanut.
Tuota quoadlock-systeemiä tuli myös joskus vilkuiltua, mutta oli tarvetta saada teline muutamassa päivässä ja RAM Mounts kiinnikkeet sai noudettua suoraan lähistön kivijalkaliikkeistä.
Ostelin ite juuri pari viikkoa sitten telineen kännykälle ja päädyin aika nopeasti ram mountteihin koska olin kuullut niistä hyvää aikaisemmin. Sieltä löytyy lopulta aika monenlaista kiinnikettä, kannattaa tsekata niitten sivujen kautta sitä Motorcycle wizardia, löytyy kaikenlaisia vaihtoehtoja siihen mihin kiinnittää.
Ite päädyin tähän: https://www.rammount.com/part/RAM-B-408-112-15U jonka sai juuri sopivan kokoiseksi, pidin tästä ulkonäöllisesti enemmän kuin muista "U" -mallisista yms tankokiinnikkeistä.
Tähän päälle varsi ja X-Grip, niin on toimiva. Varren saa nopeasti irti ja telineen piiloon vaikka laukkuihin kun ei käytä. Sopiva teline puhelimelle löytyy Phone wizardin kautta. Jostain syystä tuossa ja motorcycle wizardissa oli eri laitteet valittavana, tämän phone wizardin kautta löytyi meinaan oma Nokia 7 Plus kun motorcycle wizardin kautta ei.
Raisionranta ainakin myy kohtuu hyvällä valikoimalla ram-mountteja vaikka eivät ole listanneet kaikkia verkkokauppaan, itse pistin meiliä ja kaikki haluamani löytyi seuraavana päivänä tiskiltä odottamassa. Näyttäisi olevan -15% tarjous vielä kaikille tällä hetkellä.
Suzuki GSX-R 600 ´01 Kilvetön
ex - Triumph Sprint ST 1050 ABS ´10
ex - Suzuki GSF 650 S Bandit ´07
Jep, tuollainen Quad Lock tuli tilattua ja nyt on palikat asennettu.
Mulla on ennestään 1" RAM-teline TomTom Rideria varten, joten tilasin suoraan siihen pultattavan mallin
https://www.quadlockcase.eu/collecti...cle-kit-iphone
Asennus olikin täten varsin helppo ja kesti kaikkiaan 30 sekuntia
Guzzissa on kliparit ja varsin rajoitetusti hyviä asennuspaikkoja, siksi tämä ratkaisu. Peilikiinnikettä en halunnut ja halusin asennuksen vasemmalle.
Tarkoittaa kuitenkin sitä, että joudun sitten vaihtelemaan Riderin telakan ja Quad Lockin välillä. Ajatus onkin, että Rider mukaan pidemmille reissuille lähtiessä ja pikkupyörittelyissä pidän sitten tuota Quad Lock -telinettä paikallaan.
Quad Lockin puhelinkotelo on varsin luottamusta herättävän oloinen, kestää varmasti pikku kolhuja ja puhelin (iPhone X) istuu napakasti kuoressa. Hiukan robustin oloinen arkikäyttöön, mutta menettelee kyllä.
Kotelon kiinnitys ja irroitus telineeseen on varsin simppeli ja nopea toimenpide ja kiinnitys vaikuttaa luotettavalta.
Ponchoa en ostanut, koska puhelin itsessään on vesitiivis.
Puhelimen saa telineeseen pysty- tai vaakasuuntaan, mutta lennossa asentoa ei voi vaihtaa. Tämä onkin telineen ainoa miinuspuoli.
Edellä mainittua lukuunottamatta hyvin suunniteltu ja toteutettu tuote. Toimii juuri niin kuin pitääkin. Jos tämä olisi ollut myynnissä 1½ vuotta sitten kun Riderin ostin, olisin ehkä saattanut tyytyä tähän ja jättänyt Riderin kokonaan hankkimatta. Ehkä.![]()
Viimeksi muokannut: Sami@Vespa; 23.08.2018 klo 22:55.
Moto Guzzi Breva V850
Vespa GTS 250ie
Niin, mainitaan nyt vielä sekin, että tuollainen RAM X-Grip löytyy myös meikäläiseltä ja itse asiassa olin jo vähän unohtanutkin sellaisenkin omistavani
No, kaipa syynä unohtumiseen on kamppeen helkkarin ruma ulkomuoto. Yksi Euroopan reissukin tuli sen kanssa ajeltua. Silloinen puhelimeni ei ollut vesitiivis ja teline oli niin kömpelön näköinen, että on sitten jäänyt kaappiin pölyttymään. Toimiva teline kyllä ehdottomasti tuo X-Grip, mahtuu kaikenlaiset luurit koteloineen päivineen.
Johonkin adventure-henkiseen pyörään tuollainen kyllä sopii kuin nyrkki silmään![]()
Viimeksi muokannut: Sami@Vespa; 26.08.2018 klo 01:01.
Moto Guzzi Breva V850
Vespa GTS 250ie
Nostetaas vähän ketjua. Mitä puhelintelineitä porukka nykypäivänä käyttää? Tuntuu, että jos jonkun quadlockin ostelee niin saa maksaa 100€ siitä että saa matkapuhelimen mopon sarveen kiinni. Ajattelisi, että tämmösiä nippeleitä ja vielä hyviä semmoisia saisi myös halvalla?
Tutkiskelin viime vuoden puolella näitä ja RAM Quick Grip vaikutti asialliselta. Jonkun aikaa jo odoteltu, mutta ei ole vielä kuulunut.
Two things are infinite: the universe and human stupidity; and I'm not sure about the universe.
* Suzuki Katana * KTM 690 Enduro * Kawasaki ZX-8R * CFMOTO 450MT * Honda Fireblade * MV Agusta Brutale 910S *
Juuri Quadlockia itse käyttelen, mukavan siro omaan silmään. Ilman puhelinta aika huomaamaton teline. Hintaa tuossa toki on hieman, mutta äkkiseltään aika tukevaa tekoakin on vehje. Tuohon Quadlockiin saa myös samaan telineeseen integroitua laturia, tärinänvaimenninta ym.. Autossa oli joskus tuo RAM, sekin ihan toimiva.
Ehkei kannata säästää telineessä, jos käytössä tonnin puhelin.
Harmittaa kun kympin telineen takia häviää puhelin.
Täältä löytyy pyörään kuin pyörään jalkaa ja telinettä: https://www.quadlockcase.com/collections/shop-moto
Kuljettajaksi todettiin paikallinen toimeton sekatyömies.
BMW F900R K23
BMW K1300S K15
BMW Nine T Pure K17
BMW K1300S K14
Suzuki GSX-R 1000 K9
Honda CB 1000R K8
Suzuki GSR 600 K6
Kuljettajaksi todettiin paikallinen toimeton sekatyömies.
BMW F900R K23
BMW K1300S K15
BMW Nine T Pure K17
BMW K1300S K14
Suzuki GSX-R 1000 K9
Honda CB 1000R K8
Suzuki GSR 600 K6
Kannattanee silti satsata siihen vaimentimeen myös, ettei puhelimen kallis optiikka säry...
Ainoa moite Quadlockille siitä, että esim Motorolan puhelimiin ei saa...
Life may begin at 30, but it doesn't get real interesting until after 50.
Mulla on RAM-mount tangossa. Garminin myyntipakkauksessa oli kaikki muu paitsi X-Grip piti erikseen ostaa.
Vahingossa huomasin Garminin paketin katella läpi tallia siivotessa.
Kaksi kautta puhelin ollut kiinni eikä ole kameran optiikkakaan hajonnut. Puhelin on vesitiivis (testatusti) Huihain tekele. Pysyy kiinni vaikka joskus ajoin semmoisiin pyykkilautakuoppiin joissa tuntui että koko v-tun keula irtoaa.
Saakos näillä jollain härpäkkeillä myös 8" laitteen kiinni?
Dear Optimist, Pessimist and Realist!
While You guys were busy arguing about the glass of water, I drank it.
Sincerely
The Opportunist
Kyllä varmasti löytyy myös tuohon lääke. On kyllä totta että esim. RAM-mountin valikoima on hankala selata ja hahmottaa.
Saattais mahtua noihin Quick grip XL:n mittoihin:
https://www.ikh.fi/fi/teline-xl-puhe...ck-grip-ramc48
KTM 1290 Super Adventure S
https://www.quadlockcase.com/collect...iant=209699139
Tuolla luulisi onnistuvan. Mulla on tuommoinen olemassa, vielä en ole kokeilut.
.