Sivu: 1 / 5:sta 123 ... ViimeinenViimeinen
Tulokset 1:stä 30:een 129:sta
  1. #1
    Nyt kun nopeusvalvonta ja nopeusmaksujen korotukset ovat olleet vahvasti esillä, niin rupesin miettimään, kuinka onnistun välttämään ajokiellot...
    Ilmeisesti 80-alueella pitää ajaa vielä ainakin tänä "kesänä" melkeinpä 120km/h, että saa ajokieltoa pelkän nopeuden perusteella.
    Päiväsakkoja tulee jos tulee... niitä vartenhan on säästetty tuloihin nähden riittävästi rahea pahan päivän varalle.
    Sakot alkavat huolestuttaa vasta siinä vaiheessa kun niitä alkaa kertyä liian tiuhaan ja itse olen jo onnistunut ajamaan kolme vuotta sakoitta. Ehkä olen sattunut ajamaan vain oikeissa paikoissa ja malttanut hissutella valvotuimmilla tieosuuksilla.
    Milloin uskallatte nauttia kadulla/tieliikenteessä ajamisesta ilman ajamista lamauttavaa tutkapelkoa?

    ...toivottavasti kyttäpoliisi ei nyt selvitä ajoreittejäni ja laita sinne 24/7 valvontaa
    Ja kakka roiskusi.
    http://www.miikavenalainen.net
  2. #2
    Ei siihen mitään niksejä tartte. Ajelee ihmisiksi. Mä olen ajanut viimeisen reilun kymmenen vuotta ilman sakon sakkoa eikä ole ollut edes likellä.

    Ajokieltoa saanut kerran, hmmm, taisi olla syksyllä -92 ja syynä hurja kaasukäsi kevarilla edellisvuonna tai sitä edeltävänä. Taisi siinä joku keulimissakkokin olla syynä. Aikuisena ei sitten olekaan ollut näitä ongelmia.
    Triumph Thunderbird 1700 -10
    Yamaha FJR 1300 -13
    Yamaha DT 125 X -06
    Gilera SMT 50 -18
  3. #3
    Kait siinä auttaa kun menee riittävän moninumeroisia teitä pitkin.
    ZX-9R -95
    Ex YZF 750 R -95
    Ex FZR 1000 -92
    Ex FZS 600 -01
    Ex XJ 900F -93
    Ex XJ 600 S Diversion -96
    Kukahan nää mutkat oikein määrää..
  4. #4
    Aika - paikka. Tuossa ne tärkeimmät.

    Aihetta laajemmin tarkasteltaessa ainakin
    70- ja 80-luvuilla oli homma sellaista, että olit
    aika vatipää, tai sitten kärsit pahasta, kroonisesta
    epäonnesta jos nakki napsahteli ihan tarkoituksella
    vetohommissa ollessa. Ihan arkinen tarkkaamattomuus
    oli silloinkin oma juttunsa.

    Nykyisin lähes jokainen "virkakulkine" on potentiaalinen,
    liikkuva tutka kameroineen varsinaisten "rysien" lisäksi.

    Pitkiä "umpikujia" ainakin eteläisillä rannikkoseuduilla riittää
    ja usein vielä ihan ajopätkiäkin. Niitä "perkaamalla" pärjää
    otsikon suhteen hyvin, mutta joku tolkku sielläkin on pidettävä
    paikkallisliikenteen suhteen. Ihan pimeeseen vetäen ei homma
    ole loputtomiin omissa käsissä koskaan-missään yleisillä laduilla,
    vaikka paikallistuntemus olisi hyväkin.

    Jaa että missä, koska ja miten?.......

    Italian -Ranskan - Espanjan "maaseudulla" suorastaan runollisesti polveilevilla,
    sujuvasti mutkittelevilla ja pääosin hyväpintaisilla teillä, joille lähistön kaupunkien vetomiehet
    eivät sankoin joukoin keräänny hinkkaamaan.... aiheuttaen pahennusta jopa
    paikallisissa ja samalla kerää "paskakärpäsiä" paikalle .

    Eli ollaan alueilla, joilla on loputtomasti mahtavia vetoteitä joilla paikallisetkin,
    yksittäiset kulkijat menevät individualistisesti omaan tahtiinsa. Ketään ei kiinnosta,
    eikä haittaa, vaan kaikki keskittyvät omiin asioihinsa .

    Siinä muuten hermo lepää ja sielu hymyilee .
    ....ja tajuaa miten perseestä ruuhkaiset ja tökkivät Alppiserpot itse asiassa ovatkaan
    varsinaisen "ajamisen" suhteen, oli maisemat miten mahtavat tahansa.

    Kylät, isommat ja pienemmät KYLÄT ja niiden liepeet ovat tuollakin "pyhää aluetta" uskonnosta riippumatta.
    Sitä ei pidä koskaan unohtaa.

    Että siellä.... silleen.... muutama viikko vuodessa .
    Racin`with the wind....
    Freedom !
    That`s what it all about.
    Life is a Bitch... but god, i love how she Rock me.
    http://www.youtube.com/watch?v=_7VsoxT_FUY
  5. #5
    Äkkiseltään ei tule mieleen muuta kuin saksan autobahn ja vapaiden nopeuksien ladut.
    <p>.</p>
  6. #6
    Nitrous:n avatar
    Rata & Koulutus
    Liittyi Mar 2004
    Järvenpää
    MotOrg ry jäsen
    Itse ajan n. 90% kaikista ajoista pyörällä niin, että koko ajan mennään niin lujaa kuin pystyy. Viimeseen neljään vuoteen ei ole kertaakaan ollut yhdelläkään poliisilla sanomista vaikka useamman kerran olen poliisinkin ohittanut. Ja ainakin kerran menin viime kesänäkin keula ilmassa poliisin ohi. Sitten kun saavat kiinni niin yleensä kyselevät, että kuin kovaa ajoin ja manailevat kun eivät pysyneet perässä.
    Viimeksi muokannut: Nitrous; 12.10.2016 klo 14:56.
    Superbike #7
  7. #7
    Lainaa Nitrous kirjoitti Katso viesti
    Tästä on kyllä hyvä muistuttaa välillä ettei pääse liian helposti ylentämään itteensä paremmaksi ihmiseksi.

    Mut itse aiheeseen: Itse ajan n. 90% kaikista ajoista pyörällä niin, että koko ajan mennään niin lujaa kuin pystyy. Viimeseen neljään vuoteen ei ole kertaakaan ollut yhdelläkään poliisilla sanomista vaikka useamman kerran olen poliisinkin ohittanut. Ja ainakin kerran menin viime kesänäkin keula ilmassa poliisin ohi. Sitten kun saavat kiinni niin yleensä kyselevät, että kuin kovaa ajoin ja manailevat kun eivät pysyneet perässä.
    AIKA - PAIKKA !
    Racin`with the wind....
    Freedom !
    That`s what it all about.
    Life is a Bitch... but god, i love how she Rock me.
    http://www.youtube.com/watch?v=_7VsoxT_FUY
  8. #8
    Bone tuossa jo aika hyvin summasikin sen miten itse näen asian. Eli katsoo missä ja milloin availee, ei sellaisissa paikoissa missä todennäköisesti on valvontaa eikä niin, että aiheuttaa suunnatonta pahennusta lukuisille sivullisille.

    Isommilla ja enemmän liikennöidyillä teillä availlessa kannattaa katsoa, ettei näköpiirissä ole mitään kovin epäilyttävän näköistä. Ja jos muuta liikennettä on vähänkään reilummin, niin ei kannata vetää kovin pitkiä pätkiä "törkeästi" ohitellen tai muuten pahennusta aiheuttaen. Eli käytännössä muun liikenteen joukossa kannattaa ajaa kohtuullisen ihmisiksi.

    Syrjemmällä sitten voikin vetää vähän vapautuneemmin. Sielläkin kannattaa välttää kaahottamasta samoja pätkiä edestakaisin turhan säännöllisesti. Muuten joku paikallinen saattaa ärsyyntyä riittävästi tilatakseen paikalle virallisia valvojia. Kääntöpuolena pikkuteissä on sitten se, että niillä kannattaa pitää jonkunlainen tolkku päässä jo ihan oman terveyden takia, mutta se on sitten taas ihan oma aiheensa.

    Näillä eväillä olen pärjännyt jo lähemmäs parikymmentä vuotta ilman ensimmäisiäkään sakkoja, vaikka mahdollisuudet niihin olisi liki jokaisella ajokerralla jos vaan sattuisi kohdalle osumaan
    Arttu
  9. #9
    Aloita hankkimalla tällainen ESCORT REDLINE INTL (Euro) http://www.escortradareurope.com/
    Perus ECU flashaus + quickshifterin aktivointi onnistuu GSX-R 1000 K5-L1 ja 600/750 K6-L5
  10. #10
    Lainaa -JuhaK- kirjoitti Katso viesti
    Aloita hankkimalla tällainen ESCORT REDLINE INTL (Euro) http://www.escortradareurope.com/
    Eikä niitä tarvi ulkomaisilta sivustoilta ostella... http://www.paljastin.info/
    -Bmw S1000RR 2021-
    http://www.jaha.fi/
  11. #11
    On niitä, kun eivät osaa vastata täsmälleen aloittajan kysymykseen, joka oli, että miten tästä eteen päin kun sakkorajat yms. ovat nousseet ja mm. nopeusrajat laskeneet 8 kmh ylitys laskenut 7 kmh:hon. Ja sitten, että paikka on yleinen katu / tie jne, ei rata.

    Siis tästä eteen päin on autobahn (huoleti mielin, niin kuin aloittaja kysyi).

    Viimeinen lappu kun tuli pari viikkoa sitten miekkaleimalla, oli 60 kmh alueella tolpan kohdalla 64 kmh, ja kylläpä vaan huomautuksen laittoivat - kotilolla siis...

    Eipä muuta - muut jatkakoon.
    <p>.</p>
  12. #12
    Lainaa tate66 kirjoitti Katso viesti
    Kait siinä auttaa kun menee riittävän moninumeroisia teitä pitkin.
    Näin on
    Ja jos poliisisetä tulee vastaan, niin se on yleensä menossa tehtävälle ja silloin ei pienistä ylinopeuksista noteerata, kun muuten ollaan siellä tehtäväpaikalla tulevalla viikolla. Tai sitten se on palaamassa tehtävältä ja kiire sivistykseen.
    Muuten ne ei liiku siellä juuri ollenkaan, ellei ole se kerran kuussa tehtävä rattijuoppojahti...
    Nykyään poliisilla on niin vähän resursseja noille sivutaipaleille, että siellä saa olla melko rauhassa.
  13. #13
    Lainaa jaska_73 kirjoitti Katso viesti
    Eikä niitä tarvi ulkomaisilta sivustoilta ostella... http://www.paljastin.info/
    Katos vaan, toi on nyt muuttunut pelkästään Escortin edustajaksi. Taisi sivut olla vähän aikaa alhaalla, silloin kun oli ns. oma kauppa?
    Perus ECU flashaus + quickshifterin aktivointi onnistuu GSX-R 1000 K5-L1 ja 600/750 K6-L5
  14. #14
    Pienillä maaseudun teillä, joissa ei asutusta tms lähellä. Vetopaikat katsotaan tarkkaan ja tutuilla paikoilla. Usein esim ajaa rantaan tai umpikujaan päättyvän tien normaalisti ja sitten kun tietää, ettei ole tutkia vastassa niin voi rennommin ajella sen uudelleen. Ääni on myös tietyllä tapaa vihollinen, jos kuuluu kesäyössä kilometrien päähän niin lopulta joku kyllästyy ja soittaa poliisille.

    On myös hyvä tietää perinteiset tutkapaikat alueella, mutta useinhan se jackpot tulee vastaantulevasta poliisista.

    Siviili-MP on kyllä paha. Ei älyä sitä kuin vasta kohdalla kun erottuu tutkat ja muut rojut, mutta sitten on jo liian myöhäistä. Pari kertaa tullut vastaan kotitiellä. Toisaalta nekin on oppinut jo tuntemaan pyörän perusteella aika hyvin niin osaa jo varoa jos vaikka perässä ajaa.
  15. #15
    Tuurilla, katsomalla ympärilleen ja peileihin, vainoharhainen asenne. Siinäpä niitä lääkkeitä. On mulla kotilossa yks Venäjältä tuotu tutkanpaljastin, hälyyttää kaikki abceen automaattiovet muttei ainuttakaan tutkaa Ajokauden alussa sain pienen sydänkohtauksen aamu viideltä 130 80-alueella, kun poliisit on yhtäkkiä perässä. Olivat keikalle menossa eivätkä reagoineet mitenkään.
  16. #16
    Lainaa Turder kirjoitti Katso viesti
    P Ääni on myös tietyllä tapaa vihollinen, jos kuuluu kesäyössä kilometrien päähän niin lopulta joku kyllästyy ja soittaa poliisille.

    On myös hyvä tietää perinteiset tutkapaikat alueella, mutta useinhan se jackpot tulee vastaantulevasta poliisista.
    Sähköpyöriä odotellessa..
    Itseasiassa mulle kelpais kun sais polttiksenkin hiljaiseksi. Tai vois se vähän matalasti murista...

    Mut samaa toistelen kuin muutkin:
    - tunne tunnetut tutkapaikat
    - elä tolloile - ajellaan sievästi kylien ja kaupunkien alueet ja lähistöt ja muut asuma/liikennetihentymät joissa on myös poliisitihentymä yleensä.
    - mitä pienempi tiennumero sitä rauhallisempi matkailu vauhti - kun ajelee virran mukana/puuttumiskynnyksen alle ei tartte jännittää. Liikkuva pa ei yleensä käänny perään/pysäytä kirjallisen varoituksen takia vaan vasta jos pitää rahastaa, tai jututtaakseen jos on tullu ilmoitusta kovaa ajavasta mp´stä. Ohituksissa harvoin osuu kohalle jos ei tartte asua vasemmalla kaistalla.
    - järki käteen, jos vedät aina miljuunaa niin joskus osuu kohalle, vaikka se keikalta palaava partio joka kerkeää napsauttaa tutkan tulille ja ottaa löysät rahnat pois ja kirii pari sijaa sakotuskisassa.
    - muutenkin se huomion kerjääminen kerjää huomiota, virallista suoraan tai kypsyneiden paikallisten kautta.
    <"I needed a clue and a drink, one of them I knew where to find">

    McJäykät
  17. #17
    Vastaus otsikkoon; huonosti.

    Nimim. julkisilla 5 viikkoa takana, 5 vielä edessä.
    Life may begin at 30, but it doesn't get real interesting until after 50.
  18. #18
    Vedot pitää ajaa radoilla tai autobaanoilla. Muuten voi ajella rajoitusten mahdollistamissa toleransseissa. Ei ole pakko kaahottaa. Analogioita tähän: alkoholista voi nauttia sivistyneesti, sitä lekaa ei tarvitse kerralla tyhjentää. Naisen ei tarvitse olla Nigella Lawson jotta hänestä voisi pitää, jne. jne. Että tällaista kukkahattuilua tällä kertaa.


    Sent from my iPad using Tapatalk
    -juha-
  19. #19
    Yhdestä tökeröstä päätin, että 60km/h ja sen alle on syy ajaa rajoitusten mukaan ja mutkapätkillä ajan suoran hiljempaa ja kiihdytän vauhdin sopivaksi vasta hieman ennen mutkaa. Eihän sillä kovaa suorilla ajamalla saa kuin kypärämelua aikaiseksi. Käsittämätön tuuri on kyllä ollut silloin, kun nuorempana kaasukäsi oli notkeampi ja sakot on silti jäänyt tuohon yhteen Muutama vuosi sitten kylläkin oli raudan maku suussa, kun huomasin yöllä ja sateessa ajavani "miekkataksia" huomattavan rivakasti kiinni.Ajoimme hetken rinnakkain ja silloin konstat ilmeisesti päättivät antaa asian olla ja mennä Abc:lle kaffelle
    Oikeastaan vasta autokeitailla ja kokoontumisajoissa tajuaa, miten ruma kansa olemme...
  20. #20
    Lainaa Nitrous kirjoitti Katso viesti
    Itse ajan n. 90% kaikista ajoista pyörällä niin, että koko ajan mennään niin lujaa kuin pystyy. Viimeseen neljään vuoteen ei ole kertaakaan ollut yhdelläkään poliisilla sanomista vaikka useamman kerran olen poliisinkin ohittanut. Ja ainakin kerran menin viime kesänäkin keula ilmassa poliisin ohi. Sitten kun saavat kiinni niin yleensä kyselevät, että kuin kovaa ajoin ja manailevat kun eivät pysyneet perässä.
    Oikeastaan vasta autokeitailla ja kokoontumisajoissa tajuaa, miten ruma kansa olemme...
  21. #21
    Tuuri, tai oikeastaan huono tuuri? Sillon kun lähetään ajelemaan niin yleensä mennään mahdollisimman mutkaisia pikkuteitä paikasta toiseen. Monesti miettinyt kuinka hyviä paikkoja pikkusyheröillä olis tutkalle mutta koskaan ei ole osunut kohdalle, nyrkkisääntöjä kuitenkin max tikkari +15-20 ilman speedohealeria. Monesti taas säikähtänyt valkoista transportteria/mondeota hiekkatiellä pusikossa mutkan jälkeen mutta ovatkin yleensä marjanpoimijoita tai sähkäri/putkari hommissa. Pääteillä jossa työmatkaliikennettä ja pelkkää maantiesuoraa, näkee tutkia useasti.

    Tollanen mutkanen taajaman ulkopuolella olevalle 80-60-50km/h pikkutielle kun pistäis mutkan päätteeks tutkan, vois 50km/h kohdalla melkein jokaiselta prätkältä ottaa lisenssin haltuun. Eri asia kuinkahan monta osuu haaviin kun onhan tota tieverkostoa ihan riittämiin? Ylipäätään, huomannut että 50km/h lätkä maantiellä on ihmisille aivan punainen viitta. Kahvila Roosan tieremontti Nurmijärven kupeessa tietyön takia alennettu 50km/h tai Nurmijärven liittymiskohta 60km/h, joka aamu ihmiset vetää 80-90 läpi. Itte tiputan siihen 65 tieremontin kohdalla niin hyvä ettei pusketa selästä läpi.

    Lainaa Turder kirjoitti Katso viesti
    Siviili-MP on kyllä paha. Ei älyä sitä kuin vasta kohdalla kun erottuu tutkat ja muut rojut, mutta sitten on jo liian myöhäistä. Pari kertaa tullut vastaan kotitiellä. Toisaalta nekin on oppinut jo tuntemaan pyörän perusteella aika hyvin niin osaa jo varoa jos vaikka perässä ajaa.
    Viime kesänä käännyin työpaikan perästä ihan uuden tonnisen cbr-rr:n perään, sen verran näin että oli tankkilaukku ja pehmeä laukku takaistuimen päällä. Tikkaria nuolten mentiin 50-70 -alueet. En ihan helposti tykkää tuupata toisista pyöristä ohi, mutta kun maantielle käännyttiin oli NIIN lähellä etten pistäny pikkasen hanaa. Aikani keräsin selän taakke siinä letkaa kun se CBR käänty bussipysäkille, siinä vaiheessa näin romut kojelaudalla..
    Viimeksi muokannut: Tuuchen; 12.10.2016 klo 17:29.
  22. #22
    Lainaa tate66 kirjoitti Katso viesti
    Kait siinä auttaa kun menee riittävän moninumeroisia teitä pitkin.
    Juu, hiekkateitä kaahaillessa ei juuri sakkkoja tule.
    Niistä minä tykkään.
    Pekka
  23. #23
    mä ajelen rajoituksen mukaan.

    tai oikeastaan ajan autolla aina rajoituksen mukaan ns GPS nopeutta, joka vastaa melkein nopeimpia maantiellä. Aika harva menee ohi. Lähinnä joutuu ohittelemaan niitä jotka ajaa mittarin mukaan ja 10km alinopeutta.

    kun näin säästän turhat sakot autolla, niin pyörällä voi ajella sitten vähän vapaammin, kun eihän sillä voi mitenkään ajaa mitään GPS nopeutta. a) en pysty koko ajan katsomaan mittaria, b) ei ole vakionopeuden säädintä. c) jo tuulen vaihtuminen vaihtaa nopeutta aika paljon .
    we cannot tolerate zero tolerance!

    BMW R1200GS & Speed triple 1050
  24. #24
    Lainaa wilipedia kirjoitti Katso viesti
    Tuurilla, katsomalla ympärilleen ja peileihin, vainoharhainen asenne. Siinäpä niitä lääkkeitä. On mulla kotilossa yks Venäjältä tuotu tutkanpaljastin, hälyyttää kaikki abceen automaattiovet muttei ainuttakaan tutkaa Ajokauden alussa sain pienen sydänkohtauksen aamu viideltä 130 80-alueella, kun poliisit on yhtäkkiä perässä. Olivat keikalle menossa eivätkä reagoineet mitenkään.
    Joskus 15 v sitten noiden kanssa leikin.. Sun paljastin on varmaan vain vanhoihin tutkiin reagoivaa mallia. Olikohan se joku x-taajuus tms. Poliisin paljastimet ei toimi enää samoilla taajuuksilla kuin huoltoasemien automaattiovet.
    Tuollaista, eikä mitään muutakaan uudempaa - paljastimen-paljastin Spectrellä paljastuvaa - kannata käyttää. Kiinni jää aivan liian todennäköisesti ja sakot taatusti muistaa.
    http://www.paljastin.info/ Tästä enempi infoa.
    S1000XR ja Winha 340. Aiempia K1300S, K16GT, K1200S, K1200RS x 2, Virago 1100, Kawasaki Mach III, Suzuki T250, Yamaha DT125, Mz 125 jne..
    Route 66 - 2006.
  25. #25
    Yleensä tulee vedettyä neli- ja viisinumeroisilla teillä ja numeroimattomillakin. Myös soratiet olen havainnut turvallisiksi vaihtoehdoiksi. Soralla ei tarvitse usein ajaa ylinopeuttakaan, että pystyy nauttimaan katupyörällä.
    Ihan pienimpiin parin kymmenen asukkaan taajamiin en aina viitsi hiljentää, ellei näy muuta liikennettä.

    Ajaessa ei tunnu kovin tukalalta, vaikka google mapsin mukaan kolmen tunnin matka taittuisikin kahdessa tunnissa. En edes pysty jälkikäteen sanomaan, missä kohdassa olen ajanut erityisen paljon googlen ehdottamaa vauhtia nopeammin.

    Se nyt on selvää, että pääkaupunkiseudun siirtymäväylillä ja muissa useampien tuhansien asukkaiden taajamissa nopeus pysyy alle tikkari+10 tai sitten ajellaan liikennevirran mukana.

    Olen myös miettinyt hitaamman ja huonosti ajautuvan pyörän hankkimista, niin ajaminen olisi jännempää alhaisemmilla nopeuksilla

    Lainaa jaska_73 kirjoitti Katso viesti
    Eikä niitä tarvi ulkomaisilta sivustoilta ostella... http://www.paljastin.info/
    Onko kellään ehdottaa halpaa ja oikeasti poliisin tutkat havaitsevaa laitetta vaikka eBäysta?
    Ja kakka roiskusi.
    http://www.miikavenalainen.net
  26. #26
    Eikö se ala olla jo kuset housussa siinä vaiheessa kun paljastin alkaa pilpittää?
    Honda GL1800 -06
    Vanhat: VF750C, GL1500C
  27. #27
    Lainaa Zuba kirjoitti Katso viesti
    Eikö se ala olla jo kuset housussa siinä vaiheessa kun paljastin alkaa pilpittää?
    No jos vetäsee parin sekuntin sisään vauhdin äkkijarrutuksella sallittuihin lukemiin, niin saattaa näyttää tutkaajan silmään virhelukemalta? ...ei itseasiassa mitään hajua tästä.
    Ja kakka roiskusi.
    http://www.miikavenalainen.net
  28. #28
    Lainaa Zuba kirjoitti Katso viesti
    Eikö se ala olla jo kuset housussa siinä vaiheessa kun paljastin alkaa pilpittää?
    Ei peljästymisestä... mutta naurusta kyllä.
    -Bmw S1000RR 2021-
    http://www.jaha.fi/
  29. #29
    Lainaa Miikam kirjoitti Katso viesti
    Onko kellään ehdottaa halpaa ja oikeasti poliisin tutkat havaitsevaa laitetta vaikka eBäysta?
    Ei ole olemassa halpaa ja hyvää "navia". Halvat vuotaa signaalia ja paljastimen paljastin havaitsee ne.
    Joko Escort Redline tai periaatteessa sama laite Beltronics STi Magnum. Parhaillaan sulla on reilu kilsa aikaa hiljentää.
    Perus ECU flashaus + quickshifterin aktivointi onnistuu GSX-R 1000 K5-L1 ja 600/750 K6-L5
  30.  
  31. #30
    Tuurilla mennään. Eilen viimeksi oli lähellä Pasilassa. Onneksi tutkan näki kaukaa ja en kerennyt kiihdyttämään kunnolla😎
    Ei kiinnosta pätkääkään
Sivu: 1 / 5:sta 123 ... ViimeinenViimeinen