Lisäksi pitäisi tietää, mistä saadaan ne teurastajat sinne metsiin. Polisi, palokunta, puolustusvoimat? Metsästyksen harrastajia tuskin voi velvoittaa enempään, kuin mitä jo nyt lupamäärien puitteissa tekevät. Vanhoja ihmisiä.
http://www.uutislahde.fi/uutiset/alu...don-tavoitteetVuonna 2013 maksettiin noin 870 000 euroa korvausta hirvien aiheuttamista metsätalousvahingoista. Viljelysvahinkoja korvattiin noin 176 000 eurolla
ja joku kehtas väittää ettei hirviä ruokita saatana
mun poulesta voi olla hirviä eläin tarhoissa tai vaikka työntää hirvet vaikka ahvenanmaalle mut ei niitä tarvii olla sata kertanen määrä mitä 50 luvulla
Lainaan näitä kahta ja kommentoin. Itse olen -74 vuosimallia ja ajoin mp -kortin vasta jokunen vuosi sitten. Mun mielestä tuo mp opetus on erittäin hyvä juttu. Se sisälsi todella paljon asioita, joita ei voi oikein tietää muuten kuin joku kertoo ne. Tuo katseen käyttö eri tilanteissa esimerkiksi oli todella hyvä asia opettaa ja oppia. Se on auttanut meikäläistä lukemattomia kertoja tien päällä. Myös hirvien bongaamisessa aamuhämärissä pitkän matkan päästä. Oma mp opettaja oli itsekin motoristi ja kertoili useita skenaarioita etukäteen, että näin ja näin voi käydä. Etenkin pyörän hallintaan liittyviä asioita. Ajoharjoittelussa myös ne väistökokeet oli todella hyvää harjoitusta verrattuna siihen, että olisi kylmiltään hypännyt mopon selkään. Mulle opettaja vielä kertoi missä oikeissa tilanteissa tuollaisia manööverejä voi tarvita. Korostan sanaa väistökokeet. Ja tokihan keiloilla harjoiteltiin myös vastaohjausta ihan erikseen, että ymmärsi sen perusteet. Mutta ei siitä sen enempiä tässä yhteydessä. Mulle tuo opetus antoi hyvän paketin. Ja kaikenlaisia säätäjiä sekä poukkoilijoita tuolla tien päällä onkin eteen tullut. Mutta niissä on ollut tilanne hallinnassa kun taktiikka on tiedossa.
Edellisen perusteella olen sitä mieltä, että vaikka lahjakorttilainen oppisi ajamalla hyvän ajotekniikan ja mestarikuljettajaksi mutkissa, niin ilman opastusta osalta näistä kuskeista voi jäädä puuttumaan arvokkaita tekniikoita. Sellaisia joita ei muuten tule ajatelleeksikaan.
Samaa mieltä olen, tosin lahjakorttilaisen mutta tuttu autokoulunopettaja kertoili aikanaan jokusen tunnin alan saloja ja innostikin prätkiin, sen jälkeen tullutkin jokusia tunteja ajeltua.
Tulipa mieleen että pari kertaa olen nähnytkin kun prätkä kaadetaan oikein kunnolla heti liikkeellelähdön jälkeen, muinaisen KX-centerin takapihalla kun olin kumminvaihtoon menossa joku kokematon lähti uusilla kumeilla turhan reippaasti sekä luisteli prätkänsä lunariin ja moto-seinäjoen vanhassa paikassa koeajolle viiskymppisenä ekaa kertaa isommalla pelillä ja tielle ajaessa nutulleen kun taisi onnistua burnoutissa. Molemmilla kerroilla veikkaan että olisi joku opetus saattanut auttaa. Siis muu kuin kantapään kautta tapahtuva
Ktm 1290 SAS 06/2022
Honda Forza 350 09/23
Kymco MXU 700 12/2022 lumitöissä
Niin samaa mieltä Karkovin kanssa...
Kovin olen odottanut että joku joka on hirven moottoripyörällä onnistuneesti maantiellä väistänyt kommentoisi tätä. Mutta itse ainakin uskon että se tilanne tulee niin puskista että siinä ei välttämättä kerkeä mitään tekemään, oli se kortti sitten "lahja" tai ei.
Kovin kauaa ei "uuden" pyörän omistaja kerennyt olemaan ja pahaksi onneksi se parempi puolisko joutui perässä ajaneena todistamaan. Toivotaan että vaimo ja muut omaiset tästä yli pääsee.![]()
-Bmw S1000RR 2021-
http://www.jaha.fi/
Kerran olen hirveä pyörällä väistänyt, rakoa jäi riittävästi mutta haju tuli kypärän sisään. Sekunti-pari suuntaan tai toiseen, niin en välttämättä kirjoittaisi tätä. Harjoittelu auttaa, mutta tuurilla ne laivatkin seilaa. Mulla oli moni asia puolellani: suora, kuiva ja leveä tie, kuski pirteänä, näkyvyys hyvä.
Vaimolle ja omaisille voimia.
"Voiko kyykkypyörää ajaa ylipäänsä?"
Reilu 10 vuotta sitten katselin Juukassa hirvikolaripaikkaa, jossa kuoli v. '01 paikallisen perheen isä ja kyydissä ollut poika. Paikka on 6-tiellä lähellä kylää, ja siinä puut ja muu heinää korkeampi kasvillisuus on raivattu molemmin puolin ainakin 20 metrin päähän tien reunasta, koska hirvikolarit ovat alueella tavallisia. Silti ei ollut jättänyt mahdollisuuksia, onnettomuus tapahtui keskellä kesää aamuysiltä.
Liikenteen sekaan päätyvät eläimet ovat vaikeita uhkia. Vakavamman onnettomuuden todennäköisyys on yleisesti ottaen pieni, mutta sitten kun sattuu, niin seuraus voi olla motoristille pahaa sorttia. Tehokkaita riskin kompensointimenetelmiä ei oikein ole, ellei halua ajaa niin hitaasti ettei törmäyksestä seuraa mitään vakavampaa, tai jättää kokonaan lähtemättä. Joskus tulevaisuudessa voisi infrapunakameran kuvan heijastaminen visiiriin kukaties toteutua ja olla joskus jopa ostettavissa. Sitä ennen voisi pahimmilla paikoilla olla tien läheisyydessä riistantunnistimia, jotka välittäisivät varoituksia radioteitse lähellä oleviin ajoneuvoihin. En tiedä mikä EU-tasolla käynnissä olevan älyliikennehankkeen kanta on tämän tyyppisiin uhkiin, eikä asian kimpussa painivat parit kanssamotoristit suostuneet vastaamaan puhelimeen kun juuri yritin kysyä, joten joutuu palaamaan myöhemmin asiaan.
1000
Ja sitten pientä realismia tähän hengenvaarallisen hirvikolarin uhkaan. Hirvikolariin kuolemisen mahdollisuus on täysin marginaalinen. Suorastaan häviävän pieni.
- On 600 kertaa todennäköisempää kuolla kaatumisen johdosta kuin hirvikolarissa.
- On 40 kertaa todennäköisempää kuolla saunaan kuin hirvikolarissa
- On 30 kertaa todennäköisempää tukehtua ruokaan kuin kuolla hirvikolarissa
Jne jne...
Jos ei tuo riitä selvittämään perspektiiviä, niin todettakoon että vuonna 2014 jaettiin 26kpl Loton päävoittoja. Hirvikolareissa puolestaan menehtyi 2 ihmistä. Keskivertosuomalaisen todennäköisyys voittaa tuo mainittu päävoitto oli siis yli kymmenkertainen verrattuna mahdollisuuteen kuolla hirvikolarissa.
Että voisiko sen aivan joutavan kohkaamisen jo lopettaa. Kokonaisuuden kannalta kahden henkilön menehtyminen on vuositasolla täysin merkityksetöntä. Ihmisiä kuolee Suomessakin joka päivä tapaturmaisesti. Ja kuten aina, kuolema on surullinen tapahtuma omaisille ja suuri henkilökohtainen menetys vainajalle. Mutta se on silti varsin luonnollinen tapahtuma.
jänikset niin jos tämän eläimen (paino alle 5kg hirvi alle 800 kg) määrästä saisi metsästäjät päättää ja niiden määrä, rauhotuksella annettaaisiin lisääntyä sata kertaiseksi, mitä hirvien määrälle on annettu tapahtua . olisi jänis kanta Suomessa noin. 140 miljoonaa, mutta onneksi taudit verottavat jänis kantaa . Suomen luontoon ei kuulu 145 000 hirveä eikä 30 000 valkohäntäpeura lainaus: https://fi.wikipedia.org/wiki/Valkoh...%A4peuraSuomen nykyinen valkohäntäpeurakanta, arviolta yli 30 000 yksilöä[6], polveutuu vain muutamasta yksilöstä[20]
niitä tilastoituja hirvi kolareita 1500 kpl valkohäntäpeura 4500 kpl 170 kpl loukkaantunutta ihmistä. vai joutavaa kohkaaminen. lähde:http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/ar...000921960.html
Hirvimerkkien "porrastus" saattaisi lisätä niiden huomioarvoa ja vaikuttaa tielläliikkujien
edesottamuksiin/reagointiin merkin vaikutusalueella.
Onhan se hirvimerkki aina "vaaramerkki", mutta taivaan tosi on kuitenkin se,
että paikallistuntemuksen pohjalta eri paikoilla olevat merkit eivät ole
kovinkaan "vertailukelpoisia" keskenään.
Näin, vaikka niitä ei päättömästi huiskitakaan pitkin tienvarsia.
Taitaisi olla ylipäänsä liian hapokas rasti..... kun ihan tarpeeseen ja tarpeelliseen paikkaankin
varoitusmerkin saaminen tuntuu olevan monisyisempi prosessi kuin yksinhuoltajuuden siirtäminen
äidiltä jollekin linnavenkula-narkkarille.
Racin`with the wind....
Freedom !
That`s what it all about.
Life is a Bitch... but god, i love how she Rock me.
http://www.youtube.com/watch?v=_7VsoxT_FUY
Kauan sitten silmäilin karttaa, johon oli merkitty merkkien paikat ja sattuneet kolarit. Muistaakseni vasta kolmannen jälkeen valtio hölläsi kukkaronnyöriä merkin verran tms.
Varsinkin pimeässä kun vastaan tulee toinen ajoneuvo niin ei siinä paljon elukoita tähystys jos sit visiiri on likainen ja.vastaan tulijalla on kirkkaat valot sekä lisävalot niin se tilanne on jo ohi kun sen elukan huomaa tosin minun kohdalla se vastaantulija ei vaihtanut lyhyille valoille
Vanhalla oppimisen vaikeus
http://yle.fi/uutiset/hurja_tarina_m...ivalla/8870001
Kyllä tästä pitäisi Ivanille sakko kirjoittaa, hoiti traumaa väärällä lääkkeellä![]()
T765 RäsSi
GSX-R750 K8 =ex
CBR600F -00 (Manki)=Dö. R.I.P.
6-Horo 2005=ex
Kerran oon jäniksen päälle ajanut ja just ja just selvisin kaatumatta. Kävin kyllä ojassa.
Autolla oon meinannu törmätä hirveen nelostiellä viitasaaren ja äänekosken välissä,missä jostain syystä niitä näkee monesti pientareellakin. Kaveri joka katseli oikealle maisemia alkoi huutaa vieressä ja tajuamatta oikein tilannetta väistin hiukan vasemmalle ja hirvi osui sivupeiliin.
Kummallakaan kertaa ei reaktioaikaa ollut olemassakaan ja vaikka tiesin hirviä siellä olevan ei paljon auttanut. Yllärinähän ne sieltä juoksee just silloin ,kun niitä ei odota.
Mä ajoin joskus mäyrän yli, pieni tössähdys vaan tuntu. Mitään ei kroppa pystyny tekemään vaikka silmät näki jonkin tulevan. Kävin sen sitte potkasemassa vielä autuaammille reviireille, ja kuulemma meinasin jäädä itte auton alletiedä sitte kun oli yllättävän mieltä sekottava stressaava lahtaamistilanne.
RF900R, ZX6R, (XJ600S)