En nopealla googlailulla löytänyt, että voiko mp:n kilven laittaa takapyörän ja takahäkin väliin? Takahäkillä tarkoitan siis runkoa, jossa satulakin kiinni. Oliko siinä joku juttunsa, että kilpi pitää olla jotenkin suhteessa takarenkaaseen - siis kun sivusta pyörää katsoo?
Joissain tämmöisiä nähnyt, että kilpi on vetästy sinne takarungon alle viistoon, mutta mitäs polliisit mahtaa siitä sanoa?
Tänks.
Edit: tämmöisen siis löysin, mutta mahtaako pitää vielä paikkaansa ja onko tuosta takapyörän suhteesta mitään tietoa?
http://www.mmaf.fi/forum/index.php?topic=558.0
Orange is orange: SD1290R '14 + EXC-F350 '15
Kilven pitää olla ed.m. kulmista luettavissa kun ajoneuvo on pysäytettynä paikoilleen ilman kuljettajaa. Voit siis laittaa renkaan ja takahäkin väliin niin, että jousen painuessa ajon aikana kasaan häviää kilpi näkyvistä.
Varmasti poliisilla on oma näkemys aiheesta ja voivat tarjota sakkoakin, mutta laillisia perusteita sille ei ole, jos kilpi on luettavissa paikoillaan.
Niin sitä juuri pitää nyt selvittää, että kuka sanoi minulle ja mitä, että sain sellaisen käsityksen, minkä sanoin käsityksenäni.
Ja mitä nyt noilta piikki (125cc) kuullut, että poliisit sanonut myös että se kilpi pitää olla taka-akselin etupuolella, kun katsotaan takaapäin.
Itseäkin kiinnostaa paljon laittaa kilven tuonne vaimentimien väliin, pystyyn, helpo lukea ja näkyy....
Elä elä hyvö mies panikoi turhaa, ei sillä kateudella voita mitää
Täältä löytyy selvennystä asiaan http://www.mmaf.fi/forum/index.php?topic=558.0. Eli ainakaan MMAF:n tulkinnan mukaan ei kilven sijoitus onnistu taka-akselin etupuolelle. Tietysti, jos innostusta riittää, voihan lain tulkintaa testata kenttäkokeilla. Jos tulos on negatiivinen niin ainoa joka kärsii on oma lompakko...
Entäs jos kilven niittaisi ajotakin selkään? Rekisterikilvelle patterikäyttöinen ledivalo.
Viimeksi muokannut: Husky510; 14.05.2015 klo 21:55.
Elä elä hyvö mies panikoi turhaa, ei sillä kateudella voita mitää
Taitaa pykälät lähteä siitä olettamuksesta, että rekisterikilpi on kiinnitetty ajoneuvoon. Vähän huono noita ilman kuljettajaa tehtäviä mittauksiakaan on suorittaa jos kilpi on selässä tai repussa.
Tässä vielä linkki eu-lainsäädäntöön aiheen tiimoilta.
http://eur-lex.europa.eu/legal-conte...9L0062&from=fi
Tuota jotenkin näin suunnittelin laittaa sen kilven....
Kuva on vain esimerkki, mutta sen tulen näkemään sitten kun kokeilee käytännössä
Elä elä hyvö mies panikoi turhaa, ei sillä kateudella voita mitää
Kyllä, se on paras lääke jos haluaa että ei pysäytellä, pitää sen kilven siinä oikeassa paikassa.
Pitää kehittää vielä, ei ole vielä kumminkaan pysäytetty, kun ei ole rekisterivaloa, heijastista takana
EDIT, vihdoin löysin sen kuvan...Niin tälläistä minäkin mietin, mutta taitaa jäädä, niin ei tarvii olla poliisin kanssa tekemisessä
![]()
Viimeksi muokannut: Husky510; 11.06.2015 klo 22:35.
Elä elä hyvö mies panikoi turhaa, ei sillä kateudella voita mitää