Mors,
Minkälaisia työkaluja olette ittellenne hankkineet renkaitten vaihtoon? Lähinnä itsellä mietityttää (jep, ensimmäistä kertaa kohta tekemässä homman) tuo tubeless renkaan puristus irti vanteen huulesta homman alkuvaiheessa. Kattelin, että erilaisia "beadbreakereita" noissa advrider foorumeilla on käytetty, mutta ei varsinaisesti löytynyt bilteman / stormin sivuilta muuta, kuin nämä. Mitenkähän tuo homma onnistuis ihan normaalilla ruuvipuristimella?
Entäs muita kikkoja? Toinen ikävä juttu on se, että ei ole kompuraa kotosalla niin pitää raijata renkaat huoltoasemalle, että saa paukautettua paikalleen.
Jaa.. että miksikö en vie alan liikkeeseen? No minua nyt vaan kiinnostaa kokeilla kaikenlaista mitä en ole vielä kokeillut ja hyvää harjotusta se on. Kyllä ne sinne tietysti vien jos ei millään taho ittellä onnistua, mutta kiinnostaa yrittää.
-Gsxr 1000 K2 --> KTM 450 exc 2004-
Yksi iso rengasrauta (about 40cm) ja kaksi pienempää (about 25cm). Reunan saa painettua vaikka prätkän sivuseisontatuella maata vasten. Paukautukseen ilmat laitesukelluksen takia nurkissa lojuvista paineastioista ja pienellä 12v autokompuralla loput. Rengaslubrikantiksi käytin viimeksi silikonirasvaa. Onpi kyl yllättävän helppo homma noinkin, turha sitä on pelätä!
BMW R1200GSA
Itellä käytössä bilteman "rengaskone" ja raudat.
MP:n rengas ei yleensä ehdi kauan "liimaantua" vanteelle ja irtoaa melko helposti. Toiset käyttävät pistolapiota tai ajavat autolla yli.
Iso mies astuu päälle.
Paukauttamiseen riittää huoltoaseman ilma, mutta jos haluaa hieman hauskaa niin spraytä esim. bräkleaner ja tulta.
Edit:
Samalla prätkällä joka on pukkien varassa?
Irroitukseen käy nuo edellämainitut, eli suunnilleen kaikki saatavilla olevat astalot.
Vanteelle nousemista voi auttaa kuormaliinalla jos käsipumppua nopeammin painetta nostavaa värkkiä ei ole saatavilla...
Työnantajan lapiota tulee käytettyä...
Ei mulla mihinkään kiire ole, joka kerta on moottoritielle 120 kiihtynyt...
Suzuki GSF1250SA - Kohti harmaampaa arkea
ex. K2 GSX-R750, M1800R, GSX1400, B-King
*köh köh köh*
Kokeilut ja toimii, kunhan on joku kakkosnelonen tai vastaava jolla saa voiman kohdistettua oikeaan kohtaan. Luonnollisesti myöt vanne pitää suojata jotenkin. Ensimmäisessä viestissä olevat Stormin pihdit on tullut hommattua ja jos pakko on, niin niillä ja raudoilla onnistuu kyllä, jos ei ole ihan tuulen nussima vinkuheinä.
Mieluiten käytän kavereiden rengaskonetta, sillä sillä ei riko yli 300e takarengasta niin helposti. Pikkasen nimittäin vituttaa kun renkaan reuna lohkeaa raudoilla väännettäessä.Toisin kuten monesti luullaan, niin kyseessähän on voimalaji...
mutta leikit sikseen, niin mitään silikonirasvoja tai muitakaan kuivumattomia liukasteita en missään nimessä käyttäisi. Itsellä on takarengas pyörähtänyt vanteella ihan jo liian rengasrasvan käytön takiakin, niin en usko, että mikään vaseliini ainakaan paremmin siellä välissä toimii. Fairyvettä oon joskus alkuaikoina käyttänyt, mutta kun ämpäri rengasrasvaakaan ei maksa kuin muutaman euron (ja on muuten riittoisaa kamaa), niin ei jaksa leikkiä asiaankuulumattomilla aineilla.
Moottoripyörät ovat kuin tyttöystäviä. Moottoripyöriin vain panostetaan enemmän aikaa ja rahaa..
On muuten suuri ero millainen pyörä siellä sivujalan päässä on, höyhenenkevyt kilpaenska on hieman huonompi työkalu, joskin myös kevyempi käsitellä, kuin täyteen lastattu r1200gsa...
Kolmella lyhyellä raudallakin pärjää ihan hyvin, pitkillä menee helposti voima tekniikan ohi, ja pinnavanteen kanssa tällainen "apukäsi" ei ole huono.
dissy on kone, sut kun parittais mustekalan kanssa... sais puuvillapelto kyytiä![]()
Ujo puna/hopea TAce
Hyvännäkösesti tapahtuu! Tekee mieli itekkin kokeilla!! ehkäpä täytyykin.
On varmaan jokunen rengas tullu aikaisemminkin vaihettua?
FZ1-N
Kiitos kaikille! Eiköhän tuo onnistu, ku ajan kanssa tekeepi. Vihdoin sais ne rypylät alle niin piäsee piästelemmään. :-)
-Gsxr 1000 K2 --> KTM 450 exc 2004-
En nyt ihan varauksetta suosittele ainakaan sisätiloissa, mutta jossain hiekkamontulla toimii starttipilotin suihkutus renkaan sisään ja sitten tikku perään. Kuuluu vain, että WHUM ja rengas on vanteella ja täynnä. Rengas tyhjenee uudelleen melko nopeasti (palokaasu viilenee), mutta onpahan vanteella. Menetelmä on annosteluteknisesti ja paloturvallisuuden ja melun kannalta haastava ja sitä en siis tietenkään suosittele. Siis jos joku kulmakarvansa tai pajansa käräyttää, tai renkaansa räjäyttää, niin turha tulla itkemään. Ajatusleikkinä kuitenkin kiinnostava vaihtoehto.
Niin sitä juuri pitää nyt selvittää, että kuka sanoi minulle ja mitä, että sain sellaisen käsityksen, minkä sanoin käsityksenäni.
pistolapion voittajaa ei ole vielä löytynyt pihavaihtoihin.
pistolapio pitää olla vanha jossa on pyöreä ja vähän latta kärki. Uusi on liian terävä.
vanteeseen ei tule mitään jälkiä, koska voiman pystyy suuntaamaan niin nätisti juuri vanteen reunan ohitse kumiin.
Ehkä säilytys renkaisiin ei kovin hyvä metodi, mutta toimii kyllä roskarenkaisiin jotka menevät romuun.
Pistolapioon pitää hypätä päälle, Eli määrättyä taitoa ja tasapainoa se vaatii.
vanteen suojia kannattaa tehdä öljykannun kylkimuovista, sellaisia isoja muovilätkiä. Toimivat paremmin kuin ne myytävät vanteen reunasuojat. Yksi vaihtoehto on halkaista puutarhaletku mattopuukolla ja pujauttaa se reunan päälle, mutta se paksuntaa vannetta tarpeettoman paljon. Tähän mennessä öljypurkin kylkimuovista tehdyt levyt ovat parhaat. Kannattaa tehdä aika isoja, koska niitä joutuu nykimään pois, joten mitä isompi(pitempi), sitä helpompi vedellä ja hallita.
we cannot tolerate zero tolerance!
BMW R1200GS & Speed triple 1050
[QUOTE=Akiva;6211026]
Paukauttamiseen riittää huoltoaseman ilma, mutta jos haluaa hieman hauskaa niin spraytä esim. bräkleaner ja tulta.
QUOTE]
Montako baaria nuo prätkän renkaat vaatiin paiketta että menee paikalleen?
[QUOTE=hp10a10;6211150]Mitä tuossa on itse vaihdellu niin ~3bar huitteilla on kaikki paukahdellu, nyt tais distanzia ottaa sen 0,5bar 3:sen päälle.
Uskon jos laittais oikeata rengasrasvaa eikä lutrais fairyvedellä ni varmaan napsuis helpommin.
Tällä metodilla painan renkaan irti vanteelta.
Viimeksi muokannut: Pavel Pude; 30.07.2013 klo 11:16.
Yamaha fz1-s
ex Yamaha xt660x
ex Honda CB 600 hornet
ex Kawasaki er-6n
Ihmisillä, jotka väittävät, etteivät anna pikkuasioiden häiritä
itseään, ei ole koskaan ollut hyttysiä makuuhuoneessaan.
Toistakymmentä kertaa vaihtanut renkaat itse ja alkukankeudet on vielä muistissa.
1) Vanhan renkaan reunana irrottaminen vanteelta.
Kaikennäköiset vipuhässäkät ja penkit auttaa, mutta viime aikoina olen harjoitellut tekemään sen pelkillä rengasraudoilla - onnistuu, mutta hitaasti.
2) Vanhan renkaan irrottamien vanteelta pois/uuden paikalleen asettaminen.
Tekniikkalaji. Puolimetrisiä rengasrautoja ja suurta voimaa ei tarvita. Ei mene renkaan reuna rikki.
3) Ilman saaminen uuden renkaan sisään.
Ilma karkaa helposti renkaan reunan alta. Kuormaliina tai pikaliina renkaan ympäri ja kiristämään sen jälkeen ilmaaperään. Joskus ammuin sellaisen hiildioksidikapselin kokeeksi ilman liinaa ja silläkin nousi.
4) Renkaan reunan nouseminen uraan. Ei ole juuri ollut ongelmaa. 4 baria joutunut joskus laittamaan.
Omissa (enduro)vanteissa en ole suojia käyttänyt ja aika ruvella ovat. En tiedä kuinka hankalaksi tuo menisi niiden suojien kanssa puljatessa.
Lisäohjeita tuolla:http://www.matkaendurot.net/phpBB3/v...lit=k%C3%A4sin
Krossipopot on hyvät kumin irrotukseen. Vanne vaan klapien päälle maahan, ettei keskiön päällä asfaltilla seiso. Sitten seisomaan niin että kengän kantti on lähellä vanteen reunaa ja nitkuttelee menemään. Kevyempikin kaveri riittää, kun vetää pinnoista/puolista/jarrulevystä käsillä lisää painoa kumille. Krossipopot siksi kun niissä nilkka ei taivu ja kengän pohja on terävä ja jäykkä, jolloin voiman saa kohdistettua oikeaan kohtaan.
Kaverin Bemmiin uued gummid
Tunturi Supersport '82, Honda CBR 600f '03, Yamaha YZF-R1 '07, Yamaha XT 660X '04, KTM smc 690 '09, KTM exc 300 '10 -> Suzuki GSX-r 1000 '07
joo kengät on tärkeitä
-Laita jalkaan jäykimmät kengät mitä löytyy.
-Ota paita pois päältä.
-Laita hanskat käteen.
-laita nurmikolle pahvi, koska nurmikko menee vanteen ja reunan väliin.
-Pysy rauhallisena(hanskojen pois otto ennen lopetusta luokitellaan maltin menetykseksi).
we cannot tolerate zero tolerance!
BMW R1200GS & Speed triple 1050
Nonii.. Homma alotettu.
Sain takakumen pois reilun tunnin tappelun jälkeen. Käytin hommaan ruuvipuristinta ja puukalikkaa jolla painelin kun puristimesta loppui kiristysvara. Usko meinas loppua, kun sillä puristinella ei tahtonut saada kohistettua painetta tarpeeksi 'juureen'. Lopulta se sitten lähti. Sitten huomasinki, että tubelessin sisällä oli sisäkumi. Päätin laittaa sisuksen myös uuden kumin sisään koska en ole varma vuotaako vanne pinnojen välistä.
Metzelerin karoo on jokseenkin jäykkä vääntää paikalleen bilteman 20cm raudoilla, varsinkin ku on tämmönen hankisääski.
Vesisateesta vittuuntuneena päätin jättää etusen huomiseen ja ajoin takarenkaan kanssa huoltoasemalle, että saisin poksautettua renkaan vanteelle. Eipä onnistunut sekään. Toiselta puolelta poksahti noin neljäsosa ja toiselta noin puolet paikalleen.
Mitäs osaatte neuvoa tässä tilanteessa? Otin renkaan sisään lämpeämään ja ajattelin huomenna kokeilla laittaa kuormaliinan renkaan ympärille ja yrittää uudestaan.
Tosiaan siis siellä on nyt sisäkumi paikallaan
-Gsxr 1000 K2 --> KTM 450 exc 2004-
Yamaha fz1-s
ex Yamaha xt660x
ex Honda CB 600 hornet
ex Kawasaki er-6n
Ihmisillä, jotka väittävät, etteivät anna pikkuasioiden häiritä
itseään, ei ole koskaan ollut hyttysiä makuuhuoneessaan.
Tuo kuormaliina auttaa ymmärtääkseni vain siihen, että ilma saadaan pysymään renkaan sisässä (mitä ongelmaa sisärenkaallisessa ei ole) renkaan täyttämisen alkuvaiheessa.
Renkaan vanteelle laitto/irroitus raudoilla ei ole voimalaji, vaan tekniikkalaji.
Lisää rengasrasvaa ja painetta, niin kyllä se siitä.
Taitaa olla vain niin, että lubrikantti eli liukaste eli saippuavesi oli liian laihaa ja sitä oli liian vähän tuossa poksautuksessa käytössä (käytännössä ei ollenkaan). Näyttää onneksi tulevan vähän parempi ilma tälle päivälle niin saattaa saada tehtyäki jotakin.
Mitäpä luulette, että onko tämmösestä mitään hyötyä. Ei jaksais roudailla renkaita huoltoasemalle kesken touhuilun. Oikeaa isompaa kompuraa en viitsi ostaa, kun yksinkertaisesti säilytystilaa ei ole enään. Pikkuruinen varasto on jo täynnä moporoinaa eikä parempi puolisko tykkää, kun kengille ei ole enään tilaa.![]()
-Gsxr 1000 K2 --> KTM 450 exc 2004-
[QUOTE=Pavel Pude;6211159]Samanlainen kakkosnelosmetodi itselläkin, lankun päälle on tuki tallin seinässä ja rengas seinää vasten, ja eikun vipuamaan.
Ainakin jotkut bridgestonen sporttirenkaat ovat aika tavattoman tiukkoja asettumaan vanteelle, niitä saa joskus pomputtaa lattiaa vasten kun kompurani paine ei riitä.
-J-
Ehkä tälläisella sen vois jo saada napsautettuu paikalleen eikä vie paljon tilaa.
http://www.motonet.fi/web/guest/etus...ductid=75-1922
Yamaha fz1-s
ex Yamaha xt660x
ex Honda CB 600 hornet
ex Kawasaki er-6n
Ihmisillä, jotka väittävät, etteivät anna pikkuasioiden häiritä
itseään, ei ole koskaan ollut hyttysiä makuuhuoneessaan.
Älkää nyt mitään WD40:stä vannekehälle laittako. Ei vaseliinia tai pitkäikäisiä voiteluaineita. Fairyvesi kyllä riittää. Itse nostan kumini vanteelle yleensä polkupyörän käsipumpulla, jossa on myös autopää. Jossain 4bar jälkeen usein pompsahtaa Michelinit. Ei välttämättä heti, mutta jättää lojumaan, niin saattaa varttitunnin päästä paukahtaa.
Tunturi Supersport '82, Honda CBR 600f '03, Yamaha YZF-R1 '07, Yamaha XT 660X '04, KTM smc 690 '09, KTM exc 300 '10 -> Suzuki GSX-r 1000 '07
No juu en nyt sitä tarkoittanu että koko kehään wd:tä, vaan pelkästään siihe kohtaan mikä ei paikoilleen hyppää.
Fairyllä itsekkin laitan ja riittää kyllä, mut JOO vaseliinoo ei ikinä tulis mieleen laittaa.
Jahka muistais vaan ni seuraavaks ku asioi B-kaupassa tai vastaavass, ni hankin kyllä ihan siihen kuuluvaa lubrikanttia.![]()
Yamaha fz1-s
ex Yamaha xt660x
ex Honda CB 600 hornet
ex Kawasaki er-6n
Ihmisillä, jotka väittävät, etteivät anna pikkuasioiden häiritä
itseään, ei ole koskaan ollut hyttysiä makuuhuoneessaan.