Sivu: 1 / 2:sta 12 ViimeinenViimeinen
Tulokset 1:stä 30:een 38:sta
  1. #1
    Onkos kellään omakohtaisia kokemuksia mp:n vuokraamisesta Malagan seudulta Espanjasta?

    Tarkoitus olisi pienellä porukalla lentää paikanpäälle helmikuulla ja vuokrata n. 600cc mp:t muutamaksi päiväksi. Google löytää muutamia vuokraamoita ja MP maailmassakin oli juttua jo ko. tyylisestä reissusta. Jos on jotain paikkaa suositella, niin kommentteja kehiin.
    KTM SMT 990 2010
  2. #2
    osta uusin mp-maailma, siinä hyvä stoori aiheesta
    ***
  3. #3
    Ennen kuin Huurus-Rental aloittaa toimintansa siellä ( ) niin siihen asti on tyydyttävä joko
    Moto Mercadoon (kolmessa pisteessä....siirtävät pärriä kysynnän mukaan)
    Admo -Toursiin (kansainvälinen vuokraamo, asiallinen mutta tyyris)
    Tai sitten Larios Rentaliin jota itse olen kolmesti suosinut koska sen hinnat ovat aina olleet tingittävissä, loistava palevelu, toimittaa l-kentälle samaan hintaan, yms. (uups-olikos tää jo mainos? )

    African puolellekkin voi ainakin Larioksen pärrät viedä kun vain kerrot siitä etukäteen, maastavientitodistus muistaakseni 20 € / pärrä. Itse valinnut joka kerta 800cc:n gessun joka "soi" hyvin tuolla.

    Larioksen toimisto sijaitsee 10min ajomatkan päästä lentoasemalta, jonne tosin pääsee 100m:n päässä olevilta linja- tai juna-asemalta (seisake), mutta on hankala löytää koska sen viereen rakennetaan uutta metroasemaa joka blokkaa sinne ajon aika tehokkaasti, eli pyydä peli l-asemalle (samoin sen palatus), jossa Jóse odottaa valmiina kun vain kerrot lennon numeron.

    Oma pärräkin on siellä "jo vuokrattavana" mutta ei suo taida wanhus kiinnostaa (K100RT)

    ps. jos nyt kuitenkin päädyt toimistolle asioimaan niin muista että kello 10:00 sovittu tarkoittaa spaniassa jotain kymmenen ja yhdentoista väliltä, mutta toisaalta se koskee myös sitä palautusaikaa....
    Kypäriä saa ja laukut tietysti mutta ajovarusteita ei Larioksella ole. Oma kypärä kulkee käsimatkatavarana kätevästi vaikka sulla olisi jo reppu tms. laukku. (max 1 kpl) paitsi Ryanair, siellä kamerakin lasketaan yhdeksi.
  4. #4
    Itse vuokraillu aina tuolta Moto Mercadosta ja hyvin homma pelannu.
    Puhuvat hyvin englantia ja muutenkin palvelualtista porukkaa joka tuolla ei aina ole itsestäänselvyys
    Trust your instincts, be yourself!

    Kawasaki Z750 -04 --> Suzuki GSX-1300R Hayabusa -08--> Kawasaki ZZR1400 -12 --> Kawasaki H2SX SE -18
  5. #5
    Onkos Larioksella minkälaiset "deposit" maksut? Näyttää aika kovia olevan osassa paikoista.
    KTM SMT 990 2010
  6. #6
    Lainaa Mänäk kirjoitti Katso viesti
    Onkos Larioksella minkälaiset "deposit" maksut? Näyttää aika kovia olevan osassa paikoista.
    Seitsämän sataa (700 €), että ihan edullisimmasta päästä....

    ps. jos toimistolle kuitenkin päädyt kerro Desireélle terkkuja
  7. #7
    Lariosilla nopeaa ja ytimekästä viesteihin vastaamista. Kiitoksia vinkeistä. Minä en saanut hintaa tingittyä alaspäin.
  8. #8
    Lainaa Jone76 kirjoitti Katso viesti
    .... Kiitoksia vinkeistä. Minä en saanut hintaa tingittyä alaspäin.
    Tä? Mille aikavälille ja kenen kanssa kirjoittelit?
  9. #9
    Lainaa mchuurre kirjoitti Katso viesti
    Tä? Mille aikavälille ja kenen kanssa kirjoittelit?
    Pyörä tuloo 15.-18.3.2013 välille. Desirée kanssa aloitettiin kommunikointi. Pyytäessäni alennusta tuli kieltävä vastaus Luquelta. Ilmoittaessani, että haluan vuokrata pyörän, Desirée ryhtyi kelkkaan.
  10. #10
    Itse ehdin varata pyörän ajalle 16-21.3 BMW Moto Hire firmasta. Onko kokemuksia hyvään tai huonoon suuntaan? Kyselin tarjouksia kolmesta paikasta lentokenttähaku ja -palautus ja ensimmäisen yön majoitus mukaanlukien. Tuolta tuli halvin tarjous R1200GS:stä.

    Luin mpmaailman jutun ja päätin ottaa taitoihin nähden liian ison pyörän. Toisaalta vajaassa viikossa saa selville, toisiko oman päivitys tuollaiseksi mitään etua.
  11. #11
    Tervetuloa Fuengirolaan.
    Täällä on mutkateitä muutamaksi päiväksi ajella.
    Pläkkärillä jo 4 kk ajelleena.
  12. #12
    Mulla oli hotellille muutamama toive, ilmainen netti ja parkkipaikka sekä aamiainen. Sijainti isomasta taajamasta, ettei tarvitse syödä joka päivä samassa kuppilassa. Löysin booking:n kautta Helsinkiläisen Sepon suositteleman hotellin. Suosituksessa kerrottiin ilmaisen tallin olevan etu moottoripyöräilijälle. Viikonloppuna katsoin muutkin palautteet ja ei kovin hyvältä vaikuttanut. Vielähän sen saisi vaihtaa mutta menkööt. Yksin matkustavana ei pikku puutteet ole niin pahoja. Oli miten oli mutta siitä ei kuule kommenttia toisesta sängystä.

    Jos Seppo lukee tätä foorumia niin hotelli on Reyesol. Ja jos tulee parempi hotelleja mieleen em. spekseillä, niin ilmoitelkaa.
  13. #13
    Lainaa jussia kirjoitti Katso viesti
    Tervetuloa Fuengirolaan.
    Täällä on mutkateitä muutamaksi päiväksi ajella.
    Pläkkärillä jo 4 kk ajelleena.
    Tässähän kävi niin, että tajusin juuri lentäväni torstaina Malagaan kaverin kanssa ja pyörät tulee alle Lariokselta ja hotelli on Fuengirolassa. Löytyiskö vinkkejä mihin kannattaa suunnata? Ainakin Fuengirola-Ronda-Marbella välille näyttäisi osuvan syheröä.. Ajoaikaa on vain muutama päivä.
  14. #14
    Tuokin vois olla kiva pätkä: http://goo.gl/maps/zGc9i
    jamaha 02 --> riumppi 11

    Blue's brother
  15. #15
    Pyörät tuli varattua Moto Mercadolta. 600cc Yammuja 4kpl.
    Ei löytynyt pyöriä kaikille kolmeksi päiväksi, joten oli tyytyminen kahteen vuorokauteen, eli kait kannattaa olla ajoissa liikkeellä.

    Lennot marraskuussa ostettuna 210€ menopaluu ja hotelli 66€ / nuppi 5 yötä. Pyörät taitaa olla jossain 80€:n tietämillä / vrk. Eli ihan kohtalaisilla kuluilla, jos ei törsäilyjä lasketa.
    KTM SMT 990 2010
  16. #16
    Käytiin siellä Andaluciassa ajelemassa vuokrapyörällä. Se tie joka alkaa Grazalemasta CA 9104 oli kyllä hieno. Suosittelen.
    Tuossa pieni video. Sopii näin talven keskelle. http://youtu.be/J6R6kMppVlM
  17. #17
    Kiitti Rauno, täytyypi kruisata tuota kautta kesäkuussa...
    Life may begin at 30, but it doesn't get real interesting until after 50.
  18. #18
    Lainaa RaunoV kirjoitti Katso viesti
    Käytiin siellä Andaluciassa ajelemassa vuokrapyörällä. Se tie joka alkaa Grazalemasta CA 9104 oli kyllä hieno. Suosittelen.
    Tuossa pieni video. Sopii näin talven keskelle. http://youtu.be/J6R6kMppVlM

    Búeno !
  19. #19
    Itse ajelin tänään saman kylän läpi, mutta menin Arcos De La Fronteran suuntaan. Ei kovin paha tie ollut siihenkään suuntaan. Videokameraa on ollut ikävä. Tuolla vuoristossa on harvassa penkereet, joihin voi vetää parkkiin ja kaivaa kameraa takapaksista. Ja jos joka paikassa ottaa kuvan ei matka etene.

    Kovasti odotettu reissu on vähän kärsinyt keleistä ja kuskin kunnosta. Eilen heitin lenkkin ja vettä tuli paikoin kuin kuin äyskäristä kaatamalla. Tänään sitten pisarat tuli visiirin toiselta puolen. Kotona olisin pysynyt poissa pyörän sarvista, mutta kun on matkannut kauas ja maksanut pyörästä niin pakko ajaa vaikka kipeetä tekee.

    Kävin katsomassa ajamisen mallia Jerezissä, jossa oli MotoGP testit menossa. Ihan kivasti kulkee kun vierestä katsoo. Ja katsomossa oli tilaa, ja pyörän sai parkkiin portin viereen.
  20. #20
    Lainaa RiderOnTheStorm kirjoitti Katso viesti
    .. Ja jos joka paikassa ottaa kuvan ei matka etene...

    .
    Mitä, mut onhan sulla 2 kättä!
  21. #21
    Toki toki. Kameran ottaminen vauhdissa takapaksista, kuvan ottaminen ja palautus kesken ajon on varmaan ajotaito 4:n asioita. Itsellä tavoitteena on keritä edes ajotaito ykköseen tänä vuonna.

    Yksi kuva, joka jäi ottamatta oli se kun oikealle kääntyvässä pimeässä mutkassa oli kissa pitkin pituuttaan ottamassa aurinkoa. Vaikka vauhti oli hiljainen pitää olla 6 dänin sensei, että kerkiää kaiken edellä mainitun tehdä ilman, että ajolinja tai turvallisuus kärsii .
  22. #22
    Ugh...
    Päiväksi otettava mopo ainakin ja mentävä rondan tiet tutkii elokuun lopussa/syyskuun alussa :rolleyes:
    Miten tuo luottokortti deposit hoidetaan? 1500€ näytti olevan isossa teneressä ja gessussa.
    Ottaako ne luottokortin tiedot vaan vai ihan maksun suoraan jota ei pistää maksuun kuin vasta ongelmien ilmeentyessä? Pitää luottoraja ainakin nostaa.

    Reittipläniä hahmottelen, onko 300km päiväsiivuksi liikaa jos pitäs vähän maisemiakin pällistellä? Autolla ajellaan kyllä nuo myös, että joten vois ankaraa mopoiluakin vaan harrastaa.
    Mihin asti illalla tuolla on valoisa.? Kerkiiköhän päivässä mittää hitto vai pitääkö pari päivää päristellä?
    -aki
    ***
  23. #23
    Lainaa -Aki- kirjoitti Katso viesti
    Ugh...
    Päiväksi otettava mopo ainakin ja mentävä rondan tiet tutkii elokuun lopussa/syyskuun alussa :rolleyes:
    Miten tuo luottokortti deposit hoidetaan? 1500€ näytti olevan isossa teneressä ja gessussa.
    Ottaako ne luottokortin tiedot vaan vai ihan maksun suoraan jota ei pistää maksuun kuin vasta ongelmien ilmeentyessä? Pitää luottoraja ainakin nostaa.

    Reittipläniä hahmottelen, onko 300km päiväsiivuksi liikaa jos pitäs vähän maisemiakin pällistellä? Autolla ajellaan kyllä nuo myös, että joten vois ankaraa mopoiluakin vaan harrastaa.
    Mihin asti illalla tuolla on valoisa.? Kerkiiköhän päivässä mittää hitto vai pitääkö pari päivää päristellä?
    -aki
    Joo, ottavat tuon maksun varoiksi, eli jos et konttaa et maksakaan mitään.
    300 km päivässä ajettaessa saattaa tuntua hieman pitkältä. Tuolloin elokuun lopussa täällä saattaa olla todella kuuma ja varsinkin kun mennään sisämaahan päin nousee lämpötila auttamattomasti sen 10 astetta rannikon lämpötiloista.
    Käytännössä täällä aurinko nousee miltei aina tuossa puoli kahdeksan ja laskee puoli kymmenen aikoihin illalla. Sanoisin, että kunhan varaudut kahdeksasta ilta yhdeksään niin ajat aina auringon paisteessa.
  24. #24
    Eli antaako ne tuon rahan kouraan palatessa vai onko tuo vaan joku maksuvaraus, eli ei raha liikkuisi?

    Eipä sillä väliä miten menee kylläkään... Kunhan ajamaan pääsee, kun pitää varmaan varata etukäteen mopedi että saa kunnon laitteen ajoon.
    ***
  25. #25
    Lainaa -Aki- kirjoitti Katso viesti
    Eli antaako ne tuon rahan kouraan palatessa vai onko tuo vaan joku maksuvaraus, eli ei raha liikkuisi?
    Jotku tekee katevarauksen kortille joka sitten kumotaan kun pyörä palautetaan, joillekin riittää pelkkä luottokortin numero jolloin rahaa ei liiku lainkaan ellei jotain sitten tapahdu.

    Vielä sellainen juttu että muista ottaa sekä passi että ajokortti mukaan mikäli eivät ole etukäteen pyytäneet niistä kopiota.
  26. #26
    Lainaa XJ600 kirjoitti Katso viesti
    Joo, ottavat tuon maksun varoiksi, eli jos et konttaa et maksakaan mitään.
    300 km päivässä ajettaessa saattaa tuntua hieman pitkältä. Tuolloin elokuun lopussa täällä saattaa olla todella kuuma ja varsinkin kun mennään sisämaahan päin nousee lämpötila auttamattomasti sen 10 astetta rannikon lämpötiloista.
    Käytännössä täällä aurinko nousee miltei aina tuossa puoli kahdeksan ja laskee puoli kymmenen aikoihin illalla. Sanoisin, että kunhan varaudut kahdeksasta ilta yhdeksään niin ajat aina auringon paisteessa.
    Mitä muuta tekemistä/kohteita motoilun lisäksi sieltä löytyy?Tulen benalmadenaan lokakuussa.
    Nimimerkistä päätellen asut solilla.
  27. #27
    Lainaa polip kirjoitti Katso viesti
    Mitä muuta tekemistä/kohteita motoilun lisäksi sieltä löytyy?Tulen benalmadenaan lokakuussa.
    Nimimerkistä päätellen asut solilla.
    Juu, täällähän minä
    Täällähän löytyy tekemistä ihan mitä haluat. Malaga on mahtava kohde, jos haluaa nähdä esim. automuseon, jossa on autoja aivan niiden valmistuksen alkuajoista aina tähän päivään asti. Lisäksi siellä on normaaleja museoita, vanha kirkko ja linnoitus ylhäällä vuoren päällä. Näitä on todella paljon.

    Noita kaupunkeja on vieri vieressä tässä rannikolla, itse asustan Fuengirolassa.

    Sitten vakio juttuja on Golffin peluu.

    Tässä haku mistä voit hakea lisätietoja.
    https://www.google.com/search?q=cost...hrome&ie=UTF-8

    Mitä haluat tehdä?
  28. #28
    Kiitos tiedoista.
    Automuseo kuulostaa käynnin arvoiselta.
    Onnistuuko rantalöhöily vielä lokakuun puolivälissä vai pukkaako jo talvea?
  29. #29
    Lainaa polip kirjoitti Katso viesti
    Kiitos tiedoista.
    Automuseo kuulostaa käynnin arvoiselta.
    Onnistuuko rantalöhöily vielä lokakuun puolivälissä vai pukkaako jo talvea?
    Ei pukkaa talvea vielä tuolloin, täällä on porukat rannalla vielä marraskuussakin. Joulukuussa saattaa tulla jo hieman vilpoisempi keli, niin ettei rannalla viitsi maata.

    Tässä on linkki tuohon automuseoon.
    http://www.museoautomovilmalaga.com/en
  30.  
  31. #30
    Lainaa polip kirjoitti Katso viesti
    Kiitos tiedoista.
    Automuseo kuulostaa käynnin arvoiselta.
    Onnistuuko rantalöhöily vielä lokakuun puolivälissä vai pukkaako jo talvea?
    näyttäs lokakuussa olevan vielä ihan hyvät kelit

    http://www.holiday-weather.com/costa...erages/october
    ***
Sivu: 1 / 2:sta 12 ViimeinenViimeinen