Jonkun verran on tullut pyoria ajettua, ihan heti en ominaisuuksia hatkahda... mutta Musclea kokeiltuani jai kylla monttu auki.
Jo liikkeen pihalta lahtiessa kavi mielessa etta ei s****na, ja lenkilta takaisin tultuani oma paatelmani oli, etta vehkeen ohjausominaisuudet ovat on renkaiden koon epasuhdasta johtuen niin perseesta, etta laite on vaarallinen.
Ajoasento oli isolle miehelle hyva, joskin tuuli tuntui sylissa heti kun vauhti kasvoi. Moottori tuntui hyvalta, pyora lahti kaskettaessa ihan kohtuullisesti mutta...
Ohjautuvuus oli hitaalla nopeudella aarimmaisen heikko (lahinna kaannettavyytta) ja mutkatiella "vaudissa" (jota ei tottavie paljon uskaltanut pitaa) pyoraa oli ajettava vakisin heittelemalla. Pyora meinasi puskea pakollakin pystyyn ja suoraan, ja moottorin suorituskyky on mielestani taysin epasuhtainen ohjattavuuteen nahden.
Muutama paiva on kulunut ajon jalkeen asioita sulatellessa, mutta itse en ainakaan keksinyt huonoihin ominaisuuksiin muuta vastausta kuin epasuhtaisen rengastuksen.
Onko todella niin etta hienon pyoran ajettavuus on uhrattu muodin mukaisuuteen, vai mista on kysymys. Kertokaa asiaa paremmin tuntevat.
toivoo: w4p2
http://www.motorcycle.com/manufac....58.htmlkirjoitti
Suunnilleen samaa mieltä oli artikkelin kirjoittajakin mutta näköjään käskemällä taittuu kaarteeseen tuokin kohtuu hyvin.
Dirty Nasty Furriner
Itselläni v-rodi,240 takarenkaalla ja ihan ok ajaa vaikka pyörää on madallettu jousituksella 2". Lukuisissa vertailuissa v-rodi hakannut muut customit ajettavuudessa.Itsellänkin kokemusta kyykkypyöristäkin, viimeinen oli zx-10r kawa. Pidän v-rodia hyvänä ajaa ton tyylilajin pyöräksi.Eikä ton Muscle mallin pitäisi olla sen kummempi,periaatteessa sama pyörä![]()
Ristus notta pohojalaaset on kovia....
Kummallista kun noita jenkkilehtiä joskus luin, että kuinka yhtäkään pyörää ei loppupeleissä haukuta. Yllä olevan mukainen lainaus tuosta effortin vaatimisesta yms on yleensä tiukinta kritiikkiä mitä annetaan, ja sitten seuraavassa kappaleessa jo todetaan että eipä se oikeastaan kyllä haittaa jostakin selityksestä johtuen.(Staga @ Huhti. 19 2009,12:37) kirjoitti
Niin, ja on ihan sama testataanko sitten itäpyörää, länsipyörää vai intialaista polkumopoa, ja onko lehti Motorcycle, Cycle World vai joku muu. Vissiin noissa (pää)toimittajissa ja syndikaattien sikariportaissa elää vahva mainostajien pelko.
Yllä olevalla yritän sanoa, että jos ko. lehtien testeihin on luottamista, niin viimeiseen kymmeneen (tai enemmän) vuoteen ei olla tehtykään minkäänlaista pyörää jossa olisi haukkumista.
Kawasaki Gpz900R '86, ZL1000 Eliminator '87, ZZR1100C '90, Ltd454 '88, KZ440D '75
H#nda CR 250R '96 (viimein valmis)
Aprilia RSV Tuono '03, RS250 '97
ex: Kawasaki Z750 LTD Twin '83, ZZR1400 '09, Aprilia RSV Mille '03, Tuareg 125 '88
Ajettavuuden takia laitoin omaan V-Rodiin "vain" 200 leveän takarenkaan. Takana mulla on säädettävät ilmaiskarit, mutta lujaa ajellessa ne täytyy pitää yläasennossa ja silti raapii jalkatapit ja rungon alaputket takaa asfalttiin. Nyt jos ostaisin iskarit niin varmaankin Öhlinsit. Edessä on jäykemmät jouset orginaalipituudella. Aivan mahtava se on customiksi silti ajaa ja hyvin riittää rungon ominaisuudet vaikka koneessa oli 179 hv takarenkaalta. Jarrut olen myös vaihtanut edessä Bremboihin ja isommat kelluvat levyt. Ainoa vika on pieni tankki ja pahimmillaan olen päässyt vain 80 km kun bensavalo alkaa palamaan. Uudemmissahan on isompi tankki.
Ducati Multistrada V4S, KTM 790 Adv R Rally, Kawa H2 ja Z H2, H-D FXDR 128, H-D CVO Street Glide VVT121, KTM 1290 Superduke, Ducati Desmosedici, Ducati 1098R Troy Bayliss, Husqvarna 701, KTM 450, Honda CR 500
Puolen tunnin koeajon perusteella haistoin hiukan samaa ongelmaa ja uskoisin sen nimenomaan ja vain ja ainoastaan johtuvan tuosta ylileveästä takarenkaasta. En päässyt kunnon mutkateille Musclella ja kaupungissa, sekä loivissa mutkissa se oli OK. Kuitenkin olin huomaavinani kankeutta ja haluttomuutta kääntymiseen tietynlaisissa paikoissa. Muuten pidin kyllä ko. pyörästä, vaikka se vaikutti aavistuksen pieneltä 184cm pitkäjalkaiselle ja kuten ketjun aloittaja totesi, tuuli ottaa käsiin jo laillisissa nopeuksissa.
Voiko tuollaiseen laittaa korkeampi profiilisen ja kapeamman renkaan originaalivanteelle ongelmitta? Onko Night Rodissa sama rengastus?
EDIT: MP-Maailman testissä muuten H-D Rocker C haukuttiin aika pahasti 240/40 takanakin takia. Koeajaja oli ilmeisesti ajaa pihalle ekassa mutkassa.. (01/2009 s. 84-91)
Retired
Liittyykö tuo tuohon tehopuoleen? Vai kuluttaako Revolutioni vakionakin paljon? (Hondan n. 11l päätankilla pääsee ajotavoista riippuen 250-300km...)(mikkoyli @ Huhti. 19 2009,14:33) kirjoitti
Retired
Noniin johan mä kirjotin ajat sitten miten karsee asentokin siinä on et ei sillä normaalit ihmiset jaksa yli tonnia ajaa päivässä![]()
![]()
![]()
SUZUKI B-KING
Pienihän se tankki on, porukoilla on pari Vrodia ja niiden tankin mukaan joutuu sitten loputkin tankkaamaan. Ihan ei pääse tuplasti Evolalla tai TC:llä jotta vois tankata vain joka toisella kerralla... tämän huomasi empiirisissä tutkimuksissaan possen kapu ja kuullee asiasta vielä useaan kertaan
Ja AF-1, menes nyt tekemään vaikkapa hiekkakakkuja tms jookosta joo![]()
Dirty Nasty Furriner
Samansuuntaisia tuntuu kokemukset olevan.
Tyylilla on tietysti hintansa, mutta voi turhamaisuuden alttaria. Jai semmoinen maku suuhun, etta nyt on hyva homma pilattu.
No, se siita. Pelkasin jo, etta on omissa ajotunnoissa jotain kuralla.
w4p2
Vauhtia 160-180. Turbo ahtaa silloin koko ajan. Jos ajaa hiljempaa niin valo alkaa palaa vasta 130 km kohdalla. Vakiona meni muistaakseni 6 l pintaan.(TwinTenox @ Huhti. 19 2009,16:50) kirjoitti
Ducati Multistrada V4S, KTM 790 Adv R Rally, Kawa H2 ja Z H2, H-D FXDR 128, H-D CVO Street Glide VVT121, KTM 1290 Superduke, Ducati Desmosedici, Ducati 1098R Troy Bayliss, Husqvarna 701, KTM 450, Honda CR 500
Noihin vanhempiin Rodeihin löytyy isompi(19,3l.) tarviketankki. Rick's Motorcycles on valmistaja.(mikkoyli @ Huhti. 19 2009,18:24) kirjoitti
![]()
Joko löydän tien tai teen sen...
-Hannibal-
H-D Road King Custom 2004
6l / 100km kuulostaa ihan inhimilliseltä, mutta minkäkokoinen se vanhemman mallin tankki sitten oikein on? 12 litraa?
Retired
Mulla nyt tonni takana.. edellinen pyörä oli Buell Lightning. Ei tämän kääntyvyydessä ole mitään vikaa.
Juu ei se kovin ajomukavalta näytä![]()
SUZUKI B-KING
Koitahan nyt af-1 pysyä vaan siellä susna palstalla, ja miettiä sitä avaimenkolon täyttymistä vedellä... ja jyrsiä sitä rautaasi..(AF-1 @ Huhti. 19 2009,20:16) kirjoitti
![]()
-Heikki-
FXDB -07
Tsekkasin kanssa tuon Muskelin MP-messuilla oikein istumalla. Helevetin matala peli mutta silti kaikki paino tuntui olevan käsissä kun kampesi pyörän pystyyn tallalta. Selkävikaiselta jäikin sitten varsinaisesti kokeilematta se ajoasento monot ojossa. Voi v-u, ihan siistin näköinen, mutta ei.
7.2L/100km näyttäs menevän. Oisko nyt koeajajilla takajousitus ollu liika löysällä ja liikaa painoa jos huono on ajaa. Itellä painoa reilu 70kg ja säätö 2/5 säätö ollu kokoaika ja menee hyvin kyllä. Helposti voi ajaa jonkun vaativimmista rautaperseajoista tällä.
Aika paljon vie kyllä. Vaan eipä se nyt mikään oston este olisi. En tiedä millä asetuksella oli jousitus, ei se missään nimessä löysältä tuntunut, mutta kääntyminen vaikutti kovin kankealta. Ittellä ajokamoissa hiukan alle 80kg tällä hetkellä karkeana arviona tuota massaa.(painman @ Huhti. 20 2009,16:54) kirjoitti
Edit: Onhan noita 240 takapyöräisiä likimain kautta linjan lehdissäkin haukuttu.
Retired
Mulla ei ole selässä vikaa mutta tismalleen samat oli ajatukset messuilla ja sentään kokeilin molemmat jalat tapeilla.(hidas57 @ Huhti. 20 2009,13:33) kirjoitti
![]()
SUZUKI B-KING
Selkää ajatellen ajoasennossa ei ollut huomautettavaa. (Itellä selkä operoitu 94 jne.) Sen sijaan, ehkä johtuen korostetusta selkänojan tapaisesta, ajoasento oli pikkaisen liian tiivis ja pitkäjalkaiselle ahdas. Eli olisin ehkä laittanut takaosastoani hiukan taaemmas, jos se olisi ollut mahdollista. Lisäksi sarvet olisivat voineet olla n. 5cm korkeammalla, niin ei olisi ajoviima ottanut suoraan käsille niin pahasti.
Olisi kiva ajaa Night Rod ihan vertailun vuoksi.
Retired
Joo... joku jarkevammin rengastettu rodi on pakko kokeilla.
Ja mita rodeihin yleensa tulee, niin night rod on mielestani ulkonaoltaan parhaan nakoinen liukuhihnalta ostettava HD kautta aikojen.
w4p2
Omassa jäykässä ´81 shovelissa on edessä 170/70-18 ja takana 260/40-18. Pitäisi oikein käydä vertaamassa tuohon muscleen joskus, että onko eroja.
Tosin en ole omallakaan vielä ajanut, kun UPS hukkasi osia jonnekkin atlantille!!!![]()
Nothing beats cubic inches. Except turbo.
Tiedän nyt sanoa, että ei johdu ainakaan pelkästään tuosta renkaan leveydestä. 240 kumillakin pyörä voi olla ketterä. Tiedä sitten mistä oli tuolloin kyse.![]()
Retired
Mita kokeilit? mita mielta?
w4p2
Kyllähän se vika miehessä on jos ei suomen nopeuksilla 240 kumeilla meinaa kääntyä mutkiin...Tietysti tuossa on eroa jos nykyinen takarenkas on mallia 160. Sen minkä menettää ketteryydessä, voittaa vakaudessa ja tukevuudessa...jos ketteryyttä ja kääntyvyyttä kaipaa niin kannattaa harkita pikku buellia jalatkin ylttää paremmin maahan *
"Little dirt never hurt anybody." - MacGyver
"vrsca 1130cc & vrscdx 1250cc v2 HD"
"Maximum speed: 58 knots V6 YAMAHA"
Minä?(w4p2 @ Touko. 02 2009,14:27) kirjoitti
M1800R:ää. Ei mitään ongelmia 240 kummin kanssa kurveissa.
Edit: Itseasiassa menee ketterämmin kuin Shadow 160 millisensä kanssa. En tiedä mikä tuossa Musclessa kohdallani mätti, mutta painotan sitä että kyse oli lyhyestä koeajosta, jonka aikana en päässyt mutkatielle lainkaan. Eli voi olla, että tuntumani on virheellinen.
Muuten jos haluaa verrata Musclea ja M1800R:ää niin 184cm pitkälle pitkäjalkaiselle on Suzukin ajoasento parempi selkeästi. Lisäksi tuuli ottaa Rodissa 110km/h mittarinopeudessa todella ikävästi käsiin - tätä valitteli toinenkin koeajaja. Intikan ajoergonomiassa on käsien asennon osalta sellainen ero, että missään sallitussa nopeudessa (ja ylikin) ei ajoviima vaivaa oikeastaan lainkaan. Mikä on sinänsä outoa kun katetta ei ole. Molemmat pyörät tuntuvat painoaan pienemmiltä ajossa ja kiihdytyksessä V-Rod tuntuu tehokkaammalta ja brutaalimmalta. Voisin kuvitella, että lyhyempi kuski arvostaisi Rodia enemmän ja pidempi Intruderia. Bensan kulutus - jos se ketään kiinnostaa - on Suzukissa n. 6l / 100km.
Samanhintaisina joutuisi miettimään kumman ottaa (mutta kokoni takia päätyisin melko varmasti silti Intikkaan), mutta tuon 10te hinnan eron kanssa ei kauheasti tarvitse pähkäillä.
Retired
Dodi, kaks päivää takana ja vajaan 500km jälkeen ei voi sanoa että tuon kääntyvyydessä olis vikaa, hyvin taipu tuttu mutkapätkä. Vaatiihan tuo vähän ronskimpaa otetta kahvoihin ja selvempää painonsiirtoa kuin toi mun ed. kyykkytrumppa. Mut se sallittakoon. Me likesKaupungissa tosi pienissä nopeuksissa se toki tuntuu vähän raskaalta, mut eipä se mikään höyhen olekaan.
Ducati Diavel Dark
Oletko huomannut mitään ääniä kytkimessä? Mulla äänet peittyy nyt muiden äänien alle![]()