Bemuni korjauskirjassa sanotaan vaihteistoöljyn vaatimukseksi "GL5 luokan hypoidiöljy". Ölppiä löytyy GL5 merkinnällä ilman mainintaa hypoidilisäaineistuksesta ja myös niin, että tuo ominaisuus mainitaan. Voinko ottaa minkä tahansa GL5-purkin? Ts. onko tuo merkintä GL5 aina sinällään tae sopivuudesta hypoidipyörästöille?
Osuipa hyvä kysymys.
Viime vuonna vaihdoin tavallisen GL5-luokan (Mobilube hd) öljyn 1150 GS:n perään ja laatikkoon, kun en kaupasta muuta löytänyt ja reissuun oli kiire. Ajoin näillä öljyillä alle ~10 km, sillä vaihteisto kolahteli huomattavasti enemmän kuin aiemmin.
Siltä seisomalta ajoin Motonetiin, josta ostin huomattavasti kalliimpaa (hypoid) Mobilin gearlube VS 600:sta - ja tällä öljyllä laatikko toimii kuin unelma.
Teoriassa en tiedä mitä eroa näillä öljyillä on.
GL-5 on aina ns "hypoidi"-öljy.
Hessu; Suzuki DL1000 + Sherco SE250 Factory + Husqvarna TE250
Onko tosiaan näin?(Hsippe @ Huhti. 17 2009,21:14) kirjoitti
Tuolta mobilin tuotekataloogista katsottuna hypoid maininta löytyy vain näistä VS-öljyistä.
http://www.mobil.fi/Finland....gue.pdf
Täällä lisää luokituksen keksijältä.(Nomad @ Huhti. 17 2009,21:29) kirjoitti
API Publication 1560
GSX1250FA
XJR1300
Mobilin VS-sarjan öljyt ovat synteettisiä, HD on mineraalia. Synteettisyys ei tee öljystä sinänsä parempaa, mutta lisäaineistuksessa on varmaankin eroja, onhan VS paljon kalliimpaakin.(Nomad @ Huhti. 17 2009,21:00) kirjoitti
Kronoby Racing Team
Eli tullaan siihen että öljyissä? on eroja. Niinku viineissä.
Muutta sitten se iso kysymys. Miksi joku laatikko, perä tai kone toimii jollakin öljyllä paremmin kuin toisella merkillä vaikka luokituset ja laatuvaatimukset olisi samat. Luulisi että nykymekaniikka kaikkine pintakäsittelyineen, työstökoneikkojen 1/10000 (aprilia) toleransseineen ja laakerien lähes standaareja lähestyvinä laatutoteumina,, olisi tunteeton öljylle jolle ilmoitetaan ominaisuudet.
Elikkä miksi Repsol synt toimiin huonommin Transalpin koneessa kuin MX15/40 Tai HALVIN Teboil moniaste 15/40 tekee 1500km ajetun deauvillen koneesta ja askista samettisen jouhean. Näin viinivertauksina.
a
BMW R1200RS
Life is for the living. Never waste a minute of it on regret.
Siis ainakin ameriikan normin mukaan:
Linksu API:n sivuille
Tässä Tebiksen selvitykset
Oho Torsti ehtikin linkittää ameriikan ensin...
Hessu; Suzuki DL1000 + Sherco SE250 Factory + Husqvarna TE250
No niinhän siellä seisoo.(Hsippe @ Huhti. 17 2009,23:05) kirjoitti
Ehkäpä tuo VS 600 ölppä on hyvää siksi, että purkin kyljessäkin lukee isolla, että erityisesti BMW:n peräöljyksi.![]()
Höh, miten se BMW tietää mitä öljyä siellä moottorissa on.(Nomad @ Huhti. 17 2009,23:38) kirjoitti
Pekka
![]()
![]()
![]()
Pekka