Sijoitin sitten tuollaiseen ylläpitolaturiin. CTEKin tiedoissa lukee, että "laturi ei vahingoita elektronisia laitteita, joten akkua ei tarvitse kytkeä irti ajoneuvosta latauksen ajaksi."
Pitääkö paikkansa, vai onko jollain päinvastaisia kokemuksia?
Pitää paikkansa. Itsellä ollut viiko tolkulla akku laturissa kiinni ilman mitään ongelmia.
ELi pitää sen mitä lupaa.
dYNY
"Those who risk nothing, do nothing, achieve nothing, become nothing"! *
*David Jefferies 1972-2003
FEEL THE NOISE * *
* Kawasaki ZX-10R '07*
Ei tarvitse irroitella akkua ja eikun lataukseen. Siksihän siinä tulee mukana se kiinteäksi asennettava apunarukin => mopon saa pikaliittimellä helposti laitettua latinkiin![]()
Suzuki GSF 1250 SA GT ABS Bandit -08
Lievästi astian ohi, mutta mistäs tuollaisen saisi halvimmalla (lähinnä pk-seutu, tai keskisempi Uutuusmaa)?
Jos ei Delvac ja tissit auta, tauti on kuolemaksi.
Onkos tosta jossain faktaa, et paljonko toi ylläpitolataus parantaa akun käyttöikää?
Ite olen ihan normaalilla auton akkulaturilla lataillut ja tällähetkellä on akku joka on hommattu vuonna 2004 ja edelleen pelittää. Normaalisti lataan syksyllä seisonnan alettua ja keväällä ennen käyttöönottoa. Tosin akku talvehtii lämpimässä irroitettuna.
Sit toi toinen juttu. Onko tosiaan noin, että elektroniikka ottaa nokkiinsa jos lataa "vääränlaisella" laturilla akun ollessa paikallaan? En ole tälläistä ennen kuullut...
Nyt on parhaillaan Motonetissä tarjouksessa se isompi Multi XS 3600 versio, hintaan 49.90eur. Piti käydä hakemassa varmuuden vuoksi yksi kotio.(Tympeysmies @ Loka. 08 2008,18:13) kirjoitti
Trust your instincts, be yourself!
Kawasaki Z750 -04 --> Suzuki GSX-1300R Hayabusa -08--> Kawasaki ZZR1400 -12 --> Kawasaki H2SX SE -18
Tuolla tuskin on suoraa vastausta, mutta ainakin auttaa ymmärtämään lyijyakkujen sielunelämää -> http://jgdarden.com/batteryfaq/carfaq.htm(Kane @ Loka. 08 2008,18:19) kirjoitti
Jos laturi on tarpeeks tyhmä, eli siinä ei ole mitenkään reguloitu latausjännitettä, niin sitä mukaa kun latausvirta laskee; latausjännite nousee. Ja kun jännite nousee tarpeeks, niin rupee herkimmät vehkeet sanoon poks.
Tosin noita aivan tyhmimpiä ei ole enää aikoihin markkinoilla näkynyt, mutta aina voi joku säästää ja voittaa jollain wanhalla laturilla...
Jos ei muuten niin kannattaa huvikseen mittailla latauksen loppupuolella sitä jännitettä. Tavis motonetistä ostettu uusi einhellin laturi esim pisti 16V irtonaiselle akulle. Ei se ylijännitteellä keittäminen hyvää tee akulle ja sen eliniälle. Varsinkin geeliakut on arkoja sille.
"Eihän sitä tietoa .orgin kuskeille kannata tarjota, ne kun tietävät jo kaikesta kaiken."
En tiedä akun käyttöiän paranemisesta, mutta näin laiskalle miehelle tuo ylläpitolataus on ihan ok, kun voi ns. unohtaa akun lataukseen. Edellisen pyörän akkua latailin autolaturilla silloin tällöin parin tunnin pätkiä ja kyllä se "kiehunta" ja poreilu kieltämättä vähän arvelutti.(Kane @ Loka. 08 2008,18:19) kirjoitti
Eli ei kai sitten muuta kun CTEK kiinni ilman kaapeleiden irroitusta ja odottelemaan kevään ekaa starttia.
MUlla on se 3600nen ja sen mukana tulee pikaliitin jonka saa akunnapoihin kiinni.
Nyt on latailu aika helppoo kun liittimet kiinni ja avot...
T
Jussi
---
"Jääkiekko on raju peli. Osallistumalla peliin pelaaja hyväksyy siihen liittyvän tapaturmavaaran"
No ......jopas jotain, että talvehtii jopa lämpimässä.(Kane @ Loka. 08 2008,18:19) kirjoitti
Se tuossa kommentissasi onkin kaikkein pahinta.
Täysin ladatun akun paras säilytyspaikka on kylmässä. Jolloin sen itsepurkautuminen on vähäisintä........
Itselläni on ollut "ctekki" jo monta vuotta. Lataus kiinteästi asennetun latauspistokkeen kautta. En palaa tässä em. asennukseen. Olen kommentoinnut siitä aiemmin jossain foor.....
Tulevaisuus edessä-tukka takana................
Sen takia sitä pidän lämpimässä, että ei jäädy ja halkea jos ei ole täynnä (tai tyhjentyy).(Boxeri @ Loka. 08 2008,21:03) kirjoitti
Mutta kuten sanoit, niin täyden akun paras säilytyspaikka on viileässä.
Juu, tuohan on todella hyvä ja turvallinen laturi monenlaisille akuille!
Mutta en todellakaan näe mitään perustetta jattää sitä kiinni (lataamaan) koko talveksi.
Tilanne olisi eri, jos kyseessä olisi joku "non-stop" kulkupeli, (asuntoauto?) millä pitäisi päästä tarvittaessa nopeasti liikenteeseen ja jossa olisi paljon sähkölaitteita.
T765 RäsSi
GSX-R750 K8 =ex
CBR600F -00 (Manki)=Dö. R.I.P.
6-Horo 2005=ex
Akun sulfatoituminen alkaa heti kun varaus laskee alle 100%:in. Sen takia ylläpitolaturi kannattaa pitää kiinni. Ylläpitolatausjännite ei todellakaan ole sama asia kuin latausjännite.(Baltic @ Loka. 09 2008,08:28) kirjoitti
"Eihän sitä tietoa .orgin kuskeille kannata tarjota, ne kun tietävät jo kaikesta kaiken."
Tästä asiasta eräs ammattilainen Exidellä oli eri mieltä, kun vuosi sitten hänen kanssaan juttelin.(scuuba @ Loka. 09 2008,09:07) kirjoitti
Eli mitään akkua ei kannata pitää jatkuvassa ylläpitolatauksessa, olipa laruri miten älykäs vaan. 1 - 2 latauskertaa talvessa riittää, edellyttäen ettei mopossa mikään laite vien yhtään virtaa. Ja senhän voi varmistella ottamalla akun, tai vaikka pelkän miinuskaapelin irti..
Totesi vielä, että nykysten geeliakkujen itsepurkautuminen on todella vähäistä. Geeliakun pitäisi kestää vaikka talven yli ilman latailuja, jos se vaan on seisontaan laitettaessa täynnä.
Itse olen aina ladannut akkua vain 1-2 kertaa talven aikana ja akkujen kanssa ei ole ollut mitään ongelmia. Entisessä pyörässä akku kesti tällä menetelmällä 6 vuotta.
S1000XR ja Winha 340. Aiempia K1300S, K16GT, K1200S, K1200RS x 2, Virago 1100, Kawasaki Mach III, Suzuki T250, Yamaha DT125, Mz 125 jne..
Route 66 - 2006.
Mulla on kaksi CTEK-laturia, joista toinen on ollut jo monta vuotta. En ole vielä kertaakaan käyttänyt. Kaveri kerran tarvitsi autoaan varten. Ostin uuden, jos vaikka se vanha laturi on mennyt vanhaksi käytön puutteesta.
Ei vaiskaan, tää uusi on pienemmälle akulle. Ei viitsi tulevan mopon pientä akkua rääkätä laturilla, joka on tarkoitettu 14Ah ylöspäin. Jos vaikka saisi aikaiseksi laittaa ne latausliittimet kiinni, niin voisihan tuota vaikka käyttää pidemmissä seisokeissa.
Dixi et animam levavi
Ainaskaan oma bilteman 4v vanha akku ei tyhjene irtonaisena juurikaan.. laittaa ylläpitolaturin pari kertaa talvessa kiinni niin akku ei montaa minuuttia lataa kun laturi jo näyttää että akku on täynnä ja lataus loppuu. En näe syytä pitää laturia jatkuvasti kiinni
Laturina lidlin 7 euron automaattilaturi![]()
Valitettavasti myö ollaan jo eellä!
0.25kW sähköpyörä - kyllä lähtee!
Minä olen itse järkeillyt vähän samalla tavalla eli parempi antaa välillä purkautua ja latailla pari kertaa talvessa kuin koko ajan pitää johdon päässä. 2004 mallinen akku ainakin vielä tämän kesän pelasi ihan OK ja ladattu normaalilla autolaturilla muutamia tunteja kerrallaan. Tästä olisi kyllä hyvä kuulla kokemuksia. Aika paljon porukka keväällä raportoi "kuolleita" akkuja ==> onko tapauksia joissa CTEK ollut kiinni.(J@ck @ Loka. 11 2008,10:32) kirjoitti
![]()
Mikään ei ole niin tärkeää kuin moottoripyöräily, eikä sekään ole kovin tärkeää. www.j-helin.net
Kysy ensi kerralla toiselta "ammattilaiselta" Exidellä, niin saat toisenlaisen vastauksen.(J@ck @ Loka. 11 2008,10:32) kirjoitti
"mitään akkua ei kannata pitää jatkuvassa ylläpitolatauksessa" on aika erikoinen lausunto "ammattilaiselta"...
"Eihän sitä tietoa .orgin kuskeille kannata tarjota, ne kun tietävät jo kaikesta kaiken."
Kun akku on "täynä", niin loppuuko lataus todellakin? Mittaa napajännite laturin ollessa kiinni kun lataus "loppunut".(jyk4 @ Loka. 11 2008,12:10) kirjoitti
Vai siirtyykö laturi ylläpitolataukseen joka samalla lataa akun hitaasti 100% täyteen asti.
"Eihän sitä tietoa .orgin kuskeille kannata tarjota, ne kun tietävät jo kaikesta kaiken."
Mikäs moisen järkeilyn on aiheuttanut?(hondamania @ Loka. 11 2008,14:10) kirjoitti
Sekö, että wanhoissa NiCd-akuissa on muisti-ilmiö minkä vuoksi ne kannattaa välillä päästää sopivan tyhjäksi?
Ikävä kyllä se ei päde lyijyakkujen ollessa kyseessä.
Ihanko huvikseen noi ylläptolaturit on sitte keksitty, jos niistä kerran ei ole mitään hyötyä?
Lue infoa vaikka tuolta: http://jgdarden.com/batteryfaq/carfaq.htm
niin ei tarvi "järkeillä iha itte".
"Eihän sitä tietoa .orgin kuskeille kannata tarjota, ne kun tietävät jo kaikesta kaiken."
Kaikella kunnioituksella ammattilaisia kohtaan: Kenen leipää syöt sen lauluja laulat...(J@ck @ Loka. 11 2008,10:32) kirjoitti
Ittelleä on happamia kokemuksia parinkin geeliakun simahtamisesta. Nuo oli hoidettu juuri tuolla periaatteella. Pari kertaa talvessa päräytin nuo täyteen.
Kun pari vuotta sitten ostin CTEKin (ja toisen uuden mukana) ja olen alkanut tuota pitää AINA ja JATKUVASTI kiinni kun pyörät seisoo tallissa, ei ole ollut ongelmia akun kanssa.
Mittarilla olen huvikseni seurannut noiden toimintaa ja nehän toimivat siten, että lataavat määrättyyn pisteeseen - 13,x (en jaksa muistaa) volttiin ja lopettavat latauksen. Kun napajännite taas putoaa jonnekin 12,x volttiin, laturi aktivoituu, pitäen akun jatkuvasti täytenä...
Minä uskon tuohon CTEKiin kuin pässi sarviinsa....
<p>2002-2014</p>
Ja geeliakkuhan on herkempi keittämään itsensä piloille. Ja tyhmällä laturilla se onnistuu helposti.(C-A-D @ Loka. 11 2008,16:01) kirjoitti
"Eihän sitä tietoa .orgin kuskeille kannata tarjota, ne kun tietävät jo kaikesta kaiken."
Niin, luetun voi tietty ymmärtää miten haluaa. Kyse oli siis auton ja moottoripyörän akuista.(scuuba @ Loka. 11 2008,15:49) kirjoitti
Tuli tässä vielä mieleen.. Geeliakun saa pilalle lataamalla sitä avoimelle happoakulle tarkoitetulla laturilla, vaikka kyseessä olisikin automaattilaturi.
Ymmärtääkseni geeliakulle tarkoitettu laturi ei nosta akun jännitettä niin korkealle kuin tavallinen laturi tekee. Eli virta katkeaa ennen kuin kaasukuplia alkaa muodostua.
S1000XR ja Winha 340. Aiempia K1300S, K16GT, K1200S, K1200RS x 2, Virago 1100, Kawasaki Mach III, Suzuki T250, Yamaha DT125, Mz 125 jne..
Route 66 - 2006.
Niin, olen ajellut 38 v. ja akut on kestelly siinä 5-7 vuotta eli omasta mielestä ihan hyvä tulos. Voi tietysti olla että ostamalla tollasen CXYZ vai mikä se oli laturin olis ehkä kestänyt 10 vuotta. Tässä ollaan taas hieman Delvac-keskustelussa eli kyllä se pitää erikoinen ylläpitolaturi olla, tavallisella ei voi millään pärjätä. Jokainen on uskossaan autuas ...(scuuba @ Loka. 11 2008,15:58) kirjoitti
Mikään ei ole niin tärkeää kuin moottoripyöräily, eikä sekään ole kovin tärkeää. www.j-helin.net
CTEK 3600 Motonetin tarjouksessa 49,90 eli halvempi kuin mikään akku pyörään. Suosittelen.
HONDA, SUZUKI, VICTORY, INDIAN ja POLARIS mekaanikko / valtuutettu huolto => SEFOTEC
http://www.sefotec.fi
Tuskin on normaalilaturilla jos se vaan haistelee jännitetasoa, C-tek antaa pulssimaista latausta ja mittaa välillä todellista lataustasoa, kuormitustestaa akkua ja lataa lisää tarpeen mukaan.kirjoitti
<p>Suzuki DR 650 SE 1998 Suzuki RM 250 2008 Suzuki PV 80cc Pappa-Tunturi 1974 Solifer SM 1980</p>
Juu enpä tosiaan tiedä mitä lidlin laturi tekee kun latausvalo sammuu. Voisin kuvitella että lataus loppuu ja kun jännite on laskenut tarpeeksi niin lataus alkaa taas uudelleen.(jiiässä @ Loka. 12 2008,19:14) kirjoitti
Joissain latureissa on elvytystoiminto joka käyttää pulssimaista virtaa sulfatoituneen akun elvytykseen. Lueskelin netistä ettei pulssivirta olisi kuitenkaan parempi kuin tasainen? Suositeltiin pienellä virralla pitkään lataamista
Bilteman akku (jonka kerran tyhmyyttäni laskin täysin tyhjäksi) on lidlilaturilla sillon tällöin ladattuna pysynyt hengissä keväästä -05 lähtien, ja uskon pyörän starttaavan sillä myös ensi keväänä.
Valitettavasti myö ollaan jo eellä!
0.25kW sähköpyörä - kyllä lähtee!
Joo ei se varsinaisesti olekaan, mutta puolinukuksissa olevan akun saa joskus heräämään käyttökelposeksi pulssipiikeillä.kirjoitti
Hyvän akun, jossa on suht normaali varaus...mun käsittääkseni C-tek lataa tasaisella virralla, nukuksissa olevaa pulssittaa ellei ole aivan toivoton tapaus tai oikosulussa sisältä.
<p>Suzuki DR 650 SE 1998 Suzuki RM 250 2008 Suzuki PV 80cc Pappa-Tunturi 1974 Solifer SM 1980</p>
Ok, toi selittääkin ton järkeilyn.(hondamania @ Loka. 12 2008,17:40) kirjoitti
"Eihän sitä tietoa .orgin kuskeille kannata tarjota, ne kun tietävät jo kaikesta kaiken."
Mielenkiintoista vääntöähän tästäkin saatiin aikaan *
Itse vedän ketjusta johtopäätöksen, että CTEKin pitäminen jatkuvasti talven ajan kiinni ei ole ainakaan haitaksi. Eikä vaikuta pyörän omaan elektroniikkaan, vaikka akkua ei irroittaisi pyörästä. Tämähän minua lähinnä askarrutti. Eli todellinen laiskan miehen laturi.