Terve
Laitettaisko kaikki ajamisen arvoiset tai muutenvaan mukavat pätkät samaan topikkiin mitä Joensuun ympäristöstä löytyy? Olispahan aina välillä joku uusi pätkä mikä käydä ilta-ajeluna päräyttämässä
Aina sama ongelma kun extemporena lähössä ajelee, missähän kävis
Ei tartte välttämättä olla mikään hirvee mutkapätkäkään jos vaikka on jotain nähtävää reitillä..
Tässä joitain..
- Uimaharju - Luhtapohja Ihan ok pätkä hyviä mutkia mutta välillä suoraakin ja onhan siinä välillä jossain pamilon kosket.
- Romppala-Uimaharju Itte ainakin tykkään, Ahvenisen jälkeen vaan on yhdessä jyrkässä mutkassa pahasti aina hiekkaa tiellä.
- Kovero-Eno Loisto pätkä *
- Lehmo-Polvijärvi Perus mutkapätkä
- Mattisenlahdentie
- Sotkuma-Käsämä
- Heinävaara-Niirala
- Niirala-Kovero
- Ilomatsi-Hattuvaara Taistelijan talo löytyy Hattuvaarasta
- Lieksa-Kitsi Suoraan kun jatkais niin pääsis Hattuvaaraan ja Ilomatsiin, mutta välillä on pitkä pätkä aina paskakuntoista hiekkatietä.
- Kitsi-Uimaharju Aika huonokuntoinen vanha tie, välillä vois vaikka poiketa Patvinsuolla lintutornilla
- Lieksa-Vuonislahti Hyvä lyhyt mutkapätkä mutta aika huonossa kunnossa paikoitellen. Siitä kun jatkaa hiukka takaspäin niin..
- Vuonislahti- Lieksantie vaimikäseoli.. välissä pikkupätkä hiekkaa..
Siinä jokunen pätkä mitä itte olen aina sillointällöin ajellut, toiset lyhempiä toiset pidempiä.. Ei nyt jaksa enempää raapustaa.
-JAAJAA RacingTeam-
-------GSX1400T--------
Ahtamalla paranee!
http://gsx1400turbo.blogspot.com/
Lisätään Suhmuran tie, osittain 40km/h rajoitus ja välillä hiekkaa tiellä mutta ne mutkat siinä lopussa.
Ja sitten Kuurnaan pätkä, perusmutkapätkää kivassa peltomaisemassa.
Edit: oletkos muuten huomannut tämän topicin, saatas vähän enemmänkin porukkaa kokoontumaan. Otetaan vaikka tuo baarimiitti uusiksi esim. pikkujoulujen merkeissä.
<br /><br type="_moz" />
Terve. Viikonloppuisin ajan mökille väliä Lehmo-Juuka ja siellä kiertoliittymästä Luikonlahden suuntaan tie 506.On mukavaa mutkaa ja mäkeä.Luikonlahdesta voi ajaa Outokummun tai Polvijärven kautta Joensuuhun.Tai Kaavi-Juankoski kautta takasin Juukaan.Tie 506 ei mikään paras pinta ennen kuin ollaan savon puolella niin jopa paranee eli taitaa tierahat mennä sinne.Niin ja lähellä Luikonlahtea on tooosiii pitkä mutka joka kiertää kaivosaluetta.Ei ihan lähellä Joensuuta mutta kokeilkaa joskus.
Aivan on kohtalaisessa kunnossa, viimeksi viime lauantaina siellä ajelin, Tuusniemi-Luikonlahti-Juuka, ainoa mikä on tosi paskassa kunnossa just nyt on sorapätkä Luikonlahti-Tuusniemi välillä, soranorsulle OK mutta muilla tulee hiki.![]()
CB350, XS650, CB750K7, XS850,XV1000(TR-1), XS1100S, ST-4, FJR1300A
Tuusniemi-Luikonlahti väli kannattaa ajaa Kaavin kautta näin koko matka asvalttia ja mukavaa mutkaa riittää, eli siis näin.
<br /><br type="_moz" />
Edelliseen kun lisää vielä Pajumäen lenkin, niin on kivaa.
<br /><br type="_moz" />
Omasta mielestäni ehkä paras mutkapätkä Joensuun lähistöllä: Liperin kirkolta Liperisalon kärkeen Niinikkosaarentietä. Paikos asvaltti phalkeillutta, pikipaikkauksia ja maataloustoiminnan jätöksiä, muten muuten kivaa jouhevaa mutkittelua.
Astetta suurpiirteisempi suosikkipätkä on st 573, Outokumpu - Maarianvaara, valitettavasti jatko Kaaville on hieman pilattu tien parannuksen yhteydessä.
Peruskruisailupätkä esim. Ahveniselle mennessä on vanha tie välillä
Varparanta - Romppala.
Kolinportille suunnistaessa voi samalla kiertää Höytiäisen, jolloin Polvijärvi - Martonvaara -osuus st 504:stä on myös perusmukavaa jouhevaa kruisalupätkää.
Se, mikä ei vahvista, tappaa...
"soivat pelit": viulu -> trumpetti -> poskisolisti -> toinen ja kolmas trumpetti
Ja Pajumäestä voi jatkaa suoraan tietä 542 Varistaipaleen kanavalle vaikka kaffetauolle, sieltä pikkuisen takaisin ja Valamon luostarin editse valtatielle 23, jottei suoraan tarvitsisi palailla.(Äksjiiärrä @ Syys. 26 2008,11:45) kirjoitti
Eli näin
Se, mikä ei vahvista, tappaa...
"soivat pelit": viulu -> trumpetti -> poskisolisti -> toinen ja kolmas trumpetti
Otanpa käsittelyyn vielä Savonlinnan suunnan, sinnehän on kaksi hienoa pätkää, kunhan on päässyt ensin Liperin kautta naapurimaakuntaan Heiväveden puolelle.
1. Vihtari - Savonranta - Kerimäki
2. Jos jatkaa hieman pidemmälle Heinäveden suuntaan: Vihtari - Enonkoski - Savonlinna.
Se, mikä ei vahvista, tappaa...
"soivat pelit": viulu -> trumpetti -> poskisolisti -> toinen ja kolmas trumpetti
No minusta tuo tie 542 ei niin kovin erikoinen ole ainakaan Tuusniemen puoli, Heinäveden puolella sitten vähän mukavampaa mutkaa ja huonompi asvaltti. Tosin ehkä ne nuo kotonurkat on liian tuttuja että ei osaa arvostaa.(mocadam @ Syys. 26 2008,11:56) kirjoitti
<br /><br type="_moz" />
Vielä Joensuun ja Kontiolahden vaara-alueita kiertelevä ja isoimpia teitä välttelevä reitti Koveroon, jos on ylimääräistä aikaa: *
(Joensuu- kt 74 -) Jukajoentietä Selkielle - Tervasuo - Kiihtelysvaara - Huhtilampi - Kovero
Se, mikä ei vahvista, tappaa...
"soivat pelit": viulu -> trumpetti -> poskisolisti -> toinen ja kolmas trumpetti
Jos on siltä suunnasta palailemassa eikä kiirettä ole, niin mielestäni voittaa kuitenkin Kuopiontien (vt 17). Ei maailman erikoisin tai edes mikään "target", johon varta vasten kannattaisi suunnistaa, mutta metsäpätkäksi mukavan vaihteleva. Lähinnä vaihtoehtoiseksi siirtymä/ paluureitiksi.(Äksjiiärrä @ Syys. 26 2008,12:16) kirjoitti
Maisemat ovat Tuusniemen puolella mukavia.
Se, mikä ei vahvista, tappaa...
"soivat pelit": viulu -> trumpetti -> poskisolisti -> toinen ja kolmas trumpetti
Niinpä minä normaalisti teenkin mut kun oli pikkuisen kiirus niin ajattelin "säästää" aikaa(Äksjiiärrä @ Syys. 26 2008,11:44) kirjoitti
![]()
CB350, XS650, CB750K7, XS850,XV1000(TR-1), XS1100S, ST-4, FJR1300A
Joo yks hyvä reitti olis myös ajaa esim: Joensuu-Liperi-Rääkkylä-Joensuu. Vähän päälle 100km taitaa tulla matkaa. Ja ainakin Liperi-Rääkkylä väli on hyvää mutka tietä!!
Tietääkö kukaan onko Ilomantsin ja Pankakosken väli (tie 522) kokonaan asvaltilla? Millaisessa kunnossa lienee?
- Kawasaki F6 125
- Honda cb 125
- Honda vt 600
- Honda vtx 1800r
Jaaha, ens viikolla näitä teidän teitä ajelemaan, laitettiin ohjelmaan kaksi yötä Joensuus ja neljä ajopäivää ympäristöoppiin seudulla.
Onkohan miten paljon soraa luvassa, jos tuosta jatkais vielä Lieksan Hattuvaaran kylälle ja siitä Lieksan keskustaan... Ainakin Lieksa - Hattuvaaran kylä on asfalttia.(Metallimies @ Syys. 23 2008,21:07) kirjoitti
KTM 1290 Super Duke R
Viime kesänä ajoin Lieksa-hattu-Ilomantsi, muuten ihan ok kunnossa mutta välillä oli aika veemäistä sepelipätkää. Ei ne hiekkapätkät mitään mutta se tietyön alal oleva osuus, saattoi paria vastaantulevaa Wingikuskia ihan vähän ketuttaa jos eivät olleet tietöihin tottuneet.(ruupanen @ Elo. 04 2009,20:05) kirjoitti
Taivas saa odottaa
Ajoin tuon tänään paitsi tuon alun Selkien koukkauksen. Ihan mukavaa, tosin meni pääosin kiroillessa aamun 12 asteen lämpötilaa ja tihkusadetta *(mocadam @ Syys. 26 2008,12:20) kirjoitti
Ajelin Ilomantsista Hattuvaaran kautta Lieksaan ja sieltä Kuhmoon 524:ää. Sorapätkät oli ihan kiva ajaa katurenkaillakin, tosin Kotarin (990 SMT) laadukas ja riittävillä liikevaroilla varustettu jousitus toki auttaa, samoin siloittaa routavaurioiset päällysteetkin. Mutta ei sinne mitään kurapyörää välttämättä tarvitse. Märällä ei saviselle soratielle kannata lähteä katukumeilla tietenkään.
Jos ei Delvac ja tissit auta, tauti on kuolemaksi.
No niin.Polvelasta Luikonlahteenpäin uutta pinta tiessä ja talven jälkeenkin pysynyt kunnossa. Kivaa mutkaa ja mäkeä.(Petrovaara @ Syys. 26 2008,10:46) kirjoitti
Käykääpäs joskus tsekkaamassa Larinsaarentie Juuassa. Noin 7km pitkä yhteen suuntaan, tie alkaa kutostieltä vähän ennen Nunnanlahtea Joensuusta päin tultaessa. Tiukimmissa mutkissa on joskus ollut kiviä, mutta eilen ajoin eikä niitä pahemmin näkynyt. Video tiestä:
http://www.youtube.com/watch?v=nTR_AfoglIA
Sopiva perussetti: Joensuu-Kuurna-Jakokoski-Mönni sillan kautta Eno-Tuupovaara-Öllölä-Värtsilä-Kaurila-Korkeakangas-Kitee-Rääkkylä-ennen Liperiä Mattisenlahdentietä Ylämyllylle-Ylämyllyltä Vaivion kautta Huhmariin-sieltä takaisin Joensiihun Kunnasniemen ja Puntarikosken kautta. Rapiat 300 kilometriä eli sellainen mukava päiväreitti.
Taivas saa odottaa