Jos haetaan pienikustannuksista moottorilla liikkuvaa kaksipyöräistä, niin kyllä parhaat vaihtoehdot on alle 50 kuutioisissa... kulutus alle kolme litraa sataselle, vakuutusmaksut murto-osan isoista pärristä ja uuden saa alle kolmella tontulla.(Proi @ Maalis. 09 2007,21:55) kirjoitti
kustomi, mojito:
racempi versio, sr50r:
Niin joo, jos nyt kulutuksesta on kiinnostunut niin minun fasupala vie normaaliajossa 4...4,5 litraa satkulle.
![]()
Huono tie, parempi mieli
Skootterihan on nimenomaan kaupunki-pyörä jos mikään! Valoissa vain läppä auki ja skoba hoitaa kaiken issekseen. Samaten jonoissa kökkiessä kaasua - mennään muutama metri - jarrua - kaasua - taas jokunen matri... Prätkällä tuohon tulisi lisäksi kytkin on/off ja joskos tuo liikkuma olisi hiukka pitempi, myös vaihteen vaihtaminen. Skoballa kaikki tuo sählääminen jää pois(panu.. @ Maalis. 10 2007,21:30) kirjoitti
Myös se ohjastaminen on huomattavasti mukavampaa kunnon soffalla istuksien ja selkänojaan tukien, puhumattakaan sen kyytiläisen toudella leveästi ja pehmosesta istuimesta ynnä tietty selkänojasta hälläkin. Ajaessa ajoasennon vaihtamisen mahdollisuudet ovat todella laajat aina tyylikkään suoraselkäisestä lähes makuullaan röhnöttämiseen kun prätkällä nyt kuitenkin loppuen lopuksi jöpötetään aika paikoillaan
Ja kaupungillekin kun maxilla lähtee on tuo "takalaukkukin" ikäänkuin jatkuvasti mukana, penkin alla. Sinne sujahtaa kypärä tai pari, hanskat, kaulurit... näpsäkästi suojaan. Ja jos sitä lisätilaa tarttee, niin toki sen takalaukun saa sitten vielä tuon kaiken lisäksi. Liikkeellä ollessa tosin skootterista puuttuu kaikki ne prätkän suurien renkaiden tuomat hyrrävoimat => ajo on tavallaan "levotonta", mutta toisaalta tuo vastavoimien puute on myös lisääntynyttä ketteryyttä
Kestävyys on vähintään sitä samaa kuin prätkissäkin - mikäs tuossa nyt olisi niin vikaherkkääNo variaattorissa tietty on kuluvia osia, mutta ei ne ketjutkaan ikuisia ole. Muutenhan tuo on ihan samaa tekniikkaa prätkän kanssa, ilman vaihdelaatikkoa. Eli oikeastaan voisin jopa väittää että skootteri on jopa kestävämpi kuin prätkä - tietty olosuhteet huomioiden. Skode jossain päijänteen ympäriajossa tai hiekkamontulla voi olla aika nopsasti entinen hiekan ja kuran päästessä tuhoamaan variaattorin, mutta ihan noihin olosuhteisiin ei skodea liene tarkoitettukaan
Tietty jos sitten tuollaisen muovikuoren kippaa nurin, on korjauskulut vähintään sitä samaa kuin jonkin tupperinkin kippauksessa.
Huollon suhteen skootteri on aika tunteeton. Moottorissa kun ei pyöri kuin itse moottorin osat ilman kytkintä ja laatikkoa, käy sinne ihan tavallinen autoöljykin. Variaattorin hihna + painot kestää sen 20-30tkm ja vaihto onnistuu helposti. Tietty noin muuta huoltoa ajatellen, joutuu noita muoveja tietty jonkin verran purkamaan että tekniikkaan pääsee käsiksi, mutta yleensä nuo kuoret on myös suunniteltu tätä silmällä pitäen => irroitus/asennus on tehty mahd. helpoksi
Ja jos ajatellaan 2-pyöräiselle jotain hyötykäyttöäkin, on se skootterilla helposti kuskattavan tavaran (esim. päivittäistavaraostokset) määrä jotain ihan toista luokaa kuin prätkällä. Ja jotenkin siihen skootterin selkään hyppääminenkin tuntuu huomattavasti vaivattomammalta kuin prätkään => 2-pyöräisellä liikkuminen on ainakin omalla kohdalla selvästi lisääntynyt tuon prätkä->skode vaihdoksen jälkeen. Tietty mihinkään viivalle sen teinix-korollan vierelle ei skootterilla juuri ole asiaa vaikka suht. ripeästi valoista lähteekin, mutta eiköhän nuo ajat omalla kohdalla ainakin ole jo kaukana takana muutenkin![]()
Suzuki GSF 1250 SA GT ABS Bandit -08
Viime viikolla tuli visiteerattua Barcelonassa ja keväthän siellä prkl... oli. Päivällä jos aurinko paisto +20 ja jos sato +12.
Noita skoottereita oli niin maan prkl... 90% kakspyöräsistä niitä. 10% sitten oikeita mopoja joista suurin yksittäinen silmiinpistänyt rypäs eri Bemareita ja Suizan GS500sia. Toki yks HDkin näky, mutta skoottereita oli joka kortteli ja risteys pullollaan. Kaupungin isät olivat viisaudessaan allokoineet ja maalanneet riittävänmäärän 2-pyöräs parkkeja.
Harvemmin härmäs näkee liituraita pukumiestä kypärä kainalossa tuolla se oli sääntö. Ilmeinen ratkaisu ruuhkiin on kaksipyöräisyys ja juuh skootterit oli pääsääntöisesti +125cc Isoin jonka bongasin oli vissiin 650cc
T
Jussi
---
"Jääkiekko on raju peli. Osallistumalla peliin pelaaja hyväksyy siihen liittyvän tapaturmavaaran"
Kyllä skootteri hakkaa kaupunki pyöränä muut kulkuneuvot,
vakuutusmaksutkin ovat toista luokkaa motareihin verrattuna.
Kassikin menee useinmiten kätevästi jalkojen välissä.
Satapiikki on riittävä kehäkolmoselle saakka.
Äkäistä lähtöä kannattaa varoa valoissa,ettei jää punaista vastaan ajavien alle.
Moottoritiet vaativat 400-500 kuutioisen,tämän luonteiseen menoon on moottoripyörä on halvenpi valinta.
Alte et late
No tässä pari saman hintaluokan ja kenties käyttötarkoituksenkin vaihtoehtoa. Toinen tykkää äitistä ja toinen tyttärestä(pinna @ Maalis. 11 2007,01:26) kirjoitti
Suzuki Burgman 650 Executive 15.490;-
Honda NT 700 V Deauville 13.990;-kirjoitti
kirjoitti
Suzuki GSF 1250 SA GT ABS Bandit -08
Osta Drz400SM. Bensaa vie vakiona n. 4-5 litraa/100 km ja on älyttömän näppärä ja ketterä pyörä. Ja pystyy pitämään hauskaakin, jota jollain painavammalla 500:lla ei pysty tekemään. Kaupan päälle tulee pitkät huoltovälit.
Hintakaan ei ole kovinkaan paha, alta 8 kiloeuroa.
Suosittelen lämpimästi n. 25tkm:n kokemuksella.
(Temex @ Maalis. 11 2007,19:23) kirjoitti
voi sillä skodellakin pitää haaskaa jos ossaa. Ite en ossaa.
"Jos viistoistavuotiasta sais."
990 KiloaTurhiaMuttereita....Supersellaisia
joskus oli dominaattori jossa oli joku drössel version suuttimet(kuristettu), pyörä meni jopa 3.7litraan. vaihdoin suuttimet ja pyörä rupes kulkemaan kyllä kivasti, bensaa kylläkin meni sitten taas 6litraa, mutta eipä se haitannut. kivemmin se kulki.
moni tonninen ruiskupyörä voi mennä tommoseen 5.0-5.5 litraa kun ei tykittele.
yksi taloudelliseksi mainostettu on bmw funduro, joka on uhottu menevän 3 litraan 90km/h vauhdilla. kehuivat myös jossain testissa sitä uutta f800 bmw:tä, että menis johonkin neljään litraan.
moni sanoo, ettei bensankulutus merkkaa mitään, mutta kyllä jos kympin ajaa vuodessa, niin se että viekö pyörä 8litraa(minkä moni vie), vai 5 litraa, niin onhan sillä selvä ero jo kustannuksissakin.
500 litraa vs 800litraa.
625euroa vs 1000ekeä.(1.25eken litrahinnalla). erotus tommoset 375ekeä, jolla maksaa liikennevakuutuksen+osakaskon tonniseen vuodeksi. eli on sillä merkitystä. jos sillä ei ole merkitystä, niin ne merkityksettömät 375eurot voi lähettää mulle.![]()
we cannot tolerate zero tolerance!
BMW R1200GS & Speed triple 1050
Suzuki GS 500. Kulutus 3-5 litraa/100 km!!
Nauru nuorentaa, rakkaus kaunistaa.
Lady, Sexy Lady.
Joo, asiaa puhut. Tottahan toki kulutuksella on väliä, etenkin mulle, kun 3:na viimeisenä ajokautena kilometrimäärät on ollut n.25tkm. Nuo kilometrimäärät vaikuttaa jo mm. rengasvalintoihinkin. Dagarilla pääsee sen 3.6l/100km 90km/h.(jaket @ Maalis. 11 2007,21:40) kirjoitti
650GR, gsxf600, gsf1200s, zzr1200, 650gs dagar, gsx1400, gsx1400, 650xmoto, versys650, gsx-r1000, versys650, tiger950, zr7, gsf1200, xt660r, gsx1000r, varadero xl1000, 650versys, r1150rt, 1100xxblackbird, tdm900.
Cycle World -lehdessä (Feb 2006) oli testi pieniruokaisista kaksipyöräisistä. Kulutus oli mitattu 160 kilsan maantiepainoitteisella ajolenkillä.
Laitan tähän muutamista tuloksia:
Honda Rebel 250 cc chopper
11,7 s (0-97 km/h)
18,22 s (varttimaili)
3,00 l/100km
Suzuki DR 200 200 cc crossihenkinen yleispyörä
14,0 s
19,08 s
3,44 l/100km
Kawasaki Ninja 250 250 cc täyskatteellinen (ZZR täällä?)
6,9 s
15,54 s
3,17 l/100km
Vespa LX150 150 cc klassisen näköinen Vespa
33,4 s
21,84 s
3,27 l/km
Ekan kerran näen varttimailiajan olevan kovemman kuin nollasta kuuteenkymmeneen mailiin...
Oletko Sinäkin jo löytänyt Tutkan?
- - - - - - - - - - -
"Mc Tylyttäjä - se on 5 viestiä ja firma on nurin!"
- - - - - - - - - - -
Yamaha FZ6-S 2004 94,4 RWHP
Tuo 250 Ninja, kuten isommatkin, on ZXR, eli ei sama kuin ZZR. Mutta tosiaan ZZR 250:stä täälä on myyty uutenakin lähiakoina, joten sitä löytynee eikä liene kulutus ainakaan isompi (veikkaus).(Koris @ Maalis. 12 2007,10:56) kirjoitti
Aiemmin mainittuun Honda VT600:seen on kyllä sanottava, että 4 - 5 se vie monen ajossa mutta onhan noita 3,5 lukujakin ainakin täällä mainittu ennenkin.
Viime kesänä itseasiassa leikinkin ajatuksella että jos skootterin laittaisi, sitten voisi italotyyliin viuhahdella aurinkolasit ja braincappi päässä
Tuommoisen parisatasen tai jopa supermotard-tyylisen piikin hankinta oli kanssa mietteissä kun ajomatkalle ei satasen nopeusrajoituksia pääosin osu, mutta vakuutukset tuntuvat olevan melkein samaa luokaa kuin 500-600cc pyörissä niin en näe oikein pointtia hankkia pikkukuutioista
Kahvilasta kahvilaan..
Tuossa näkyy höpöttely alkaneen jo.(Proi @ Maalis. 09 2007,21:55) kirjoitti
Kyllä tässä foorumin porukassa ihan järkiyksilöitäkin on, vaikka sitä ei aina huomaa. Voi olla, että monikaan (tai ei kukaan) onnistu esittämään just semmosta mitä sinä kysyit, mut se on sitä foorumin elämän "suolaa". Tuskin kukaan sulle BossHossia kuitenkaan esittää.
Eli revi siitä sitten.
"If a..holes could fly, this place would be an airport"
Sorry.
Lukaisin vaan noita alkupään viestejä. Onhan täällä muutakin.
"If a..holes could fly, this place would be an airport"
Toi jälkimmäinen linkkisi ei toimi.(Yömaha @ Maalis. 12 2007,12:29) kirjoitti
Ja toi eka se ei kyllä taida olla, on ainakin satula aivan erilainen.
Yritän etsiä netistä kuvia.
Edit: tällä sivulla oleva keltainen se on. Varmasti. Mikä prätkä toi sitten on, niin sitä en tiedä.
LINKKI_Tässä_sivulla_tuo_keltainen_oli_Jenkeissä_t estissä
Oletko Sinäkin jo löytänyt Tutkan?
- - - - - - - - - - -
"Mc Tylyttäjä - se on 5 viestiä ja firma on nurin!"
- - - - - - - - - - -
Yamaha FZ6-S 2004 94,4 RWHP
Tämän vuoksi noita suurempia maxeja vesi kielellä ootellaankin(Proi @ Maalis. 12 2007,14:36) kirjoitti
Yamahakin vain taisi lopettaa 500cc T-Maxinsa eikä Hondakaan taida enää tuoda 500cc Silvenwingiään. Aprilialta tosin löytyy yhä 500cc Atlantic (8.250e) ja Scarabeo (9.800e) ja seuraavat onkin sitten 400cc Burgman (9.500e), Piaggio X8 (6.290e), mutta nuo kaikki on 1-syl => iso Burgman on enää ainoa 2-syl
Tietty mm. polttoaineen ruiskutus on nostanut myös noiden 1-syl toimintavarmuutta, mutta siltikin mukavampaa sitä olisi edes kahden mukin voimalla...
![]()
Suzuki GSF 1250 SA GT ABS Bandit -08
Pitikin valita sellainen linkki joka heti hyytyi. No, nyt pitäisi toimia vähän aikaa taas:(Koris @ Maalis. 12 2007,14:47) kirjoitti
ZXR 250 Ninja v.*ZZR 250 Nettimotossa (jossa 25 ZZR:ää tällä hetkellä)
Eli käsittääkseni ihan samat erot kuin esim. 600:ssa veljissään: ZXR Ninja on supersportti, eli siinä on mm. tuo sportti-istuin ja kisaisempi fiilis (ja "imurinletkut" ram air -systeemin takia). Kun taas ZZR on ulkoasultaan hivenen hillitympi matkasportti.
Tuosta linkkisi keltaisesta (GPX 250 Euroopassa) en tiedä mitään. Sen kuvan alla muuten ovat myös ZZR ja ZXR näköjään.
Koitin viime kesän pitää kulutustilastoa.. tosin iso osa tankkauksista puuttuu mutta kyllä tuo hyvin suuntaa antaa ainakin oman moponi kulutuksesta.. syyskuun alkuun asti *kulutus oli maltillisempi (n. 3,7l/100km), sen jälkeen kulutus nousi ehkä reippaamman ajotavan myötä, syksy kun meni pääasiassa moottoritieajeluksi keskituntinopeuksien ollessa pääsääntöisesti yli 130km/h.. joulukuuta kohti mentäessä nopeudet hiukan laski, mutta kylmä keli lisäsi kulutusta.(Yömaha @ Maalis. 12 2007,12:29) kirjoitti
Edit: eipä toiminut tuo linkki, joten manuaalisesti liitettynä keskiarvoa viime kesän ajoista...
Tilastoja omista merkinnöistäsi LS 650:
Keskiarvo tankkauksista: 5.13 litraa/tankkaus
Keskiarvo kilometreistä: 133.42 km/tankkaus
Keskiarvo bensan hinnasta: 1.35 euroa/litra
Kulutus: 3.84 l/100 km
moottoripyöräily, parasta mitä voi housut jalassa tehdä![]()
Itsellä on jokainen tankkaus ylhäällä, keskikulutus (VT 600) toistaiseksi 4,76 l/100 km
Ajan melko paljon myös kaupungissa ja kiihdyttelen usein rivakasti. Yli 100 km/h vauhteja ei ole tullut ajettua.
Hyvinhän se toimii, kun poistin sen ylimääräisen kirjaimen.(Yömaha @ Maalis. 15 2007,00:21) kirjoitti
*kliks*
Ei ole huonoja kelejä, on vain vääriä varusteita.
Itsellä tullut harrastukseksi syöttää kaikkien omien ajoneuvojen tankkaukset tuonne tankkaus.comiin.(Yömaha @ Maalis. 15 2007,16:04) kirjoitti
Sen mukaan viimeisen vuoden keskikulutus 4,77 l/100km. Ja mopohan on Yamaha FZS 600 -03.
Tuo sisältää kaikenlaista ajoa, kaupunkipyöritystä, maantieajoa, kaksipäällä matkailua, rata-ajoa... nakkikopilla en ole tainnut kertaakaan käydä?
Tuossa viimeisen kymppitonnin käppyrä: KLICK
Nuo kulutuspiikit on ajettu radalla eikä silloinkaan ole saanut menemään yli 8 litraa vaikka yritystä ei ainakaan ole puuttunut.
Eli tuollainen about 100 hepan kusiainen ei ole paha kulutuksinen, jos vaan on säädöissä... tehoja kuitenkin eriluokkaa kuin tuollaisessa kustomissa.![]()
Huono tie, parempi mieli
Suzuki DR350 noin 3,5 l/100
ER-5 about 4 l/100
Thundercat 4,5 l/100
Rykkönen 5+ l/100 (tällä saa jo vähän kulutustakin aikaiseksi jos haluaa :-)
TDI kiinnostaisi tulevaisuudessa, mutta sellaista ei taida saada, Thunderstar jäi protoasteelle kaiketi. toi CDI-800 näytti kauheelta.
2016 > Triumph 675 team member
2004 > YZF600R (tallin perällä - pitkä huolto menossa..)
(.. DKW-RT175VS im holz schublade)
.. historiaa.. [2013 - 2022] S1000RR (2010) < [2006 - 2012] R1-2004 (RN12)
.. 28.2.2025 : jäsenyyttä takana 20 vuotta ja 5 kk ..
OT(Yömaha @ Maalis. 15 2007,16:04) kirjoitti
minkä ikäinen sun mopos on? Itelläni VT 600C vm. -89 ja yli 4l kulutuslukemia en oikein saanut muutakuin kylmällä kelillä (eli marras-joulukuun liki pakkaskeleillä) rivakalla ajolla motarilla keskituntinopeuden ollessa päälle 130km/h ja tankissa V-poweria (yllättävää kyllä, lisäsi ainakin mulla kulutusta tavalliseen 95E:n verrattuna) noi mun kulutuslukemat sisältää motaria, maantietä, mutkapätkää ja kaupunkiajoa sekaisin, lyhyitä pyrähdyksiä ja tankillinen kerrallaan ajoa, eli mahdollisimman sekavaa.. matka-ajossa nopeusrajoitusten puitteissa kulutus jää poikkeuksetta alle 4l. kiihdytykset yleensä suhteellisen rivakkaan, sen mitä tommonen laiska kuussatanen liikahtaa... *![]()
moottoripyöräily, parasta mitä voi housut jalassa tehdä![]()
Se on -93 eli tässä on jo 11 litran tankki. Olen kyllä pitänyt 4 - 5 l/100km ihan normaalina, kun niin monet ovat sen kulutukseksi kertoneet. Yhden ainoan kerran sain 3,9 kun ajoin pelkästään tasaista vauhtia jotain kahdeksaakymppiä. Itsellä tosiaaan vasta vähän aikaa kokemusta tästä koko vehkeestä. Pari linkkiä, jossa kulutukseksi mainitaan 4 - 5:
4,7
4 - 5
5
4,28 - 5,23
Niin ja onneksi ei ole moottoriteitä täällä, ei ole kyllä satasen vauhdissakaan mikään mukava enää tällainen pyörä. Taitaa tulla melkoinen huuto koneestakin ainakin tässä 4-vaihteisessa mallissa 130:n vauhdissa kun jo satasessa kaipaisi vitosta...