Tulokset 1:stä 7:een 7:sta
  1. #1
    suunnittelen matkaa pyörällä Poreciin Kroatiaan,niin onko kokemuksia kumpaa kautta kannattaa mennä,Puolan vai Saksan?
    Ei oikeasti Puolan kautta meno kiinnosta mutta ei oikein pitkät pätkät autobaanaa.
  2. #2
    Älä tee tosta isoa probleemaa, mene vaikka Saksan läpi alaspäin ja tule Puolan kautta ylös niin voit itse verrata...

    Löytyy niin monta näkemystä aiheesta kuin löytyy vastaajiakin.
  3. #3
    Me menimme viime kesänä Via Balticaa Kroatiaan asti. Takasin tulimme Sakasan kautta. Voin suositella itäistä reittiä, ainoa minkä missaa on Alpit. Slovakia ja Unkari on tosi jees, ja hintatasokin on kohdallaan.

    Yksi matkan jäsenistä kirjoitteli hieman päiväkirjaa matkasta, löytyy osoitteesta blogi
  4. #4
    Vaikka tämä ketju onkin lyhyt ja vuoden takaa, on se ensimmäinen, jossa silmään sattui nimi Kroatia.

    Palasimme juuri parin viikon reissulta ROI - HKI - Rostock - Wien - Budapest - Crikvenica (Kroatia) - Saksa - Tanska - Ruotsi ja ROI. Alpitkin tuli koettua GrossGlocknerin kautta ja olivat upeat odotusten mukaan.

    Kroatian pohjoisrannikko oli kuitenkin monella tavalla hyvin positiivinen yllätys. Lomakohteena monessa mielessä muutenkin (mm. majoitus, meri, ruoka, palvelut), mutta myös motoristin kohteena. Paljon pieniä, mutkaisia teitä upeissa maisemissa ja liikenteessä, jossa luonnollisesti motoristille annettiin myös tilaa. Suosittelen!
    Tiellä taas
  5. #5
    urpooo:n avatar
    Liittyi Mar 2007
    Joku saa*anan kylmä maa pohjoosessa
    Pohjois osakin oli hienoa aluetta, mutta ite tykkäsin enemmän etelä-kroatiasta.
    Sieltäkin löytyy paljon hyviä mutkateitä, ja sisämaahan päin kun menee, ei oo liikennettäkään oikeestaan yhtään.
    Ja ihan lyhyen ajomatkan päässä on serbia ja bosnia.
    Ja kun serbiassa käy, niin kroatiakin tuntuu kalliilta maalta.
    Paikka jossa oltiin oli cavtat, se on 10-20km dubrovnikistä etelään.
  6. #6
    Meillä ei tällä kahden viikon reissulla ei ollut oikein aikaa etelämmäs. Olen kyllä kuullut ei-mopoilijoilta, että eteläisempi Kroatia on myös upeaa seutua. Kenties jonain päivänä.
    Tiellä taas
  7.  
  8. #7
    23.6 menin Baltian , Puolan ja Unkarin kautta Kroatiaan ja mukavasti toimii tuo reitti. Kroatian rantatie ylhäältä alas Dubrovnikiin on hieno! suosittelen! yksi komeimpia ajamani reittejä euroopassa.maa on mukava ja ranta täynnä kivoja leirintäalueita ja kirkkampaa vettä saa hakea! ens kerralla täytyy suuntaa itäänpäin,mutta nyt oli liian kuuma sielläpäin,joten suuntasin laivalla Italiaan. liika on liikaa,jopa lämpötilassa (yli +35...)