Terve! Meinasin itse hakea enduro mallin pyörän saksasta (frankfurt lennot 19,90e) eli kun olen siellä, minne kannattaisi suunnata? Luulen ostavani pyörän liikkeestä jotta varmistun laadusta ja saan tarvittavat paperit, joten tiedättekö firmoja, joissa oisi sellasia 2-3000 euron pyöriä käytettynä, merkillä ei väliä niin..?
Ja mitä muuta pitäisi huomioida, kun kokemusta ei vielä paljoo ole näistä byrokratioista..
Kiitos ja kumarrus etukäteen..
Mikko
Menepä mobile.de sivustolle ja rajoita haku postinumeroittain sinne Frankfurtin tienoille; sitä kautta löytyy varmaan niitä liikkeitä. Saattaa löytyä jopa erillinen haku näille liikkeille, en ole tutkinut...
Paperisotaan kannattaa valmistautua kunnolla, sillä esim. vaatimuksenmukaisuustodistuksen sisältö riippuu pyörän vuosimallista ja kaikki paprut eivät kelpaa kotimaan katsastuskonttorilla. Foorumin haku -toiminnon kautta löytyy monia keskusteluja juuri tuosta paperipuolesta. Ja pieni vinkki: yleensä ei kannata tinkiä kaupanteon yhteydessä suomalaiseen tapaan, vastapuoli vetää herkästi herneen nenään poistuen takavasemmalle![]()
www.motzcari.com
Sevenfifty -92, VFR800 -98, Suzuki V-Strom 650 -05
En tiedä, mikä on suomalainen tapa, mutta joka tapauksessa aina kannattaa neuvotella hinnasta. Muistaa vaan tehdä sen asiallisesti ja tyylillä. Hyvillä puhujanlahjoilla ja oikealla neuvottelutaktiikalla saa ihmeitä aikaan.kirjoitti
![]()
Huuuaaah......! CBR it is.
"If you know what you have done - you know what can be changed." -Keith Code
Kolmisensataa eukkia minä sain hinnasta tiputettua ihan kysymällä mikä on tiukka hinta millä pyörän saa... Rahaa se on sekin. Ei ne saksalaiset tinkaamisesta tykkää, mutta aina voi kohteliaasti koittaa.
Alku aina kankeaa, lopussa kiitos jos seisoo...
Lähinnä tarkoitin tuon oman mahdollisen vastatarjouksen tekoa siten, että siinä on joku järki; ei esim. 50% pyydetystä kuten täällä koto-Suomessa on joskus tapana. Kaverille aikanaan todettiin, että tulepa sitten vasta takaisin ostoksille, kun olet saanut kasaan enemmän valuuttaa eikä tarvitse silloinkaan tulla ao. liikkeeseen asioimaan... Saksalaiselle 100 euroa on iso raha kalliissakin pyörässä ja moni pyörä saattaa olla myytävänä todella pitkän aikaa eikä hinta putoa: yksi peli oli mobile.de:n listoilla 18 kk ilman hinnantarkistusta.(Barnes @ Huhti. 05 2006,22:28) kirjoitti
www.motzcari.com
Sevenfifty -92, VFR800 -98, Suzuki V-Strom 650 -05
Joo, tinkaamisen voi jotkut kauppiaat ottaa, että 'et osaa hinnoitella pyörääsi' eli hänen ammattitaitonsa aliarvoimista.
Tinkivarat on aika pienet yleisesti ottaen, mutta toisaalta taasen saat helposti uutta rengasta, öljynvaihtoa jne. ellei kaikki ole jo etukäteen tehtynä...
Kitka miehen tiellä pitää!
Noni! homma rupes rullaamaan. pistin mailia yhdelle firmalle ja sieltä ne vastasi:
you can buy a bike from us and drive it back home,its no problem,you need to buy the registration yourself,but you will get our help.
In short: You choose the bike one or two days in advance,so we can make a new tuv approval here.You take the bike with all the papers with our red numberplate to the ADAC and get a insurance card,then down the road to the registration office and purchose a temporary licence.
Come back to us and we will mount your numberplate and you can ride home.
Sounds easy doesnt it!?
Cost will be around 120Euro and takes about two to three hours time.
joo tota aikaa kannattaa varata - ja sitten noi "zulassungstellet" ei ole jokapäivä auki niinkuin maitokaupat. itselle tuli kiire kun olin pyöräkaupassa 11:20 ja rekisteröinti meni kiinni 12:00... ehdin kuitenkin.
mutta pitää kysyä mielipidettä sellaisesta että josko nappaisi jonkun hinnakkaamman pyörän esim. 8500 euroo niin miten suorittaisitte maksun ? rahat liivintaskuun vai miten ?
2016 > Triumph 675 team member
2004 > YZF600R (tallin perällä - pitkä huolto menossa..)
(.. DKW-RT175VS im holz schublade)
.. historiaa.. [2013 - 2022] S1000RR (2010) < [2006 - 2012] R1-2004 (RN12)
.. 28.2.2025 : jäsenyyttä takana 20 vuotta ja 5 kk ..
Kyllä minä maksaisin tuollaisen summan luottokortilla.(pekko5 @ Huhti. 09 2006,22:45) kirjoitti
Moto Guzzi Norge
"Huomenna on uusi pitkä päivä. Aivan jokaisen oma alusta loppuun."
-Tove Jansson
vaan kun asioidaan yksityisen kanssa ? eli tapauksessa jossa pyörä on myynnissä liikkeessä asiakkaan lukuun...
kysyin jo pankista voiko tehdä "elokuvamaksun" eli soittaa pankkiin että rahat liikkeelle... voi mutta kestää 1 päivän..
minkälaisia kauppakirjoja porukka on harrastanut yksityisten tapauksessa ?
tästä vissii huomaa että mopokuumetta on...
2016 > Triumph 675 team member
2004 > YZF600R (tallin perällä - pitkä huolto menossa..)
(.. DKW-RT175VS im holz schublade)
.. historiaa.. [2013 - 2022] S1000RR (2010) < [2006 - 2012] R1-2004 (RN12)
.. 28.2.2025 : jäsenyyttä takana 20 vuotta ja 5 kk ..
www.mobile.de:ssa on saksankielisen kauppakirjan lomake, jota voi käyttää.
luottokortit ei ole Saksasa niin yleisiä kuin täällä Suomessa. Yksityinen myyjä ei hyväksyne sitä ollenkaan.
Käteinen on parasta. Ei ne Suomi-poikien summat siellä hirveästi pyörrettä aiheuta...)
Aika usealla lienee limiitti hieman tuota pienempi...(rauman @ Huhti. 10 2006,13:20) kirjoitti
Niin mutta jos summan on saanut käteiseksikin kasaan, niin eiköst se ole myös mahdollisesti tilillä?(jjari @ Huhti. 13 2006,09:10) kirjoitti
Eli maksu luottokortilla, mutta ei luotolla.![]()
Moto Guzzi Norge
"Huomenna on uusi pitkä päivä. Aivan jokaisen oma alusta loppuun."
-Tove Jansson