Toi 7000 on exup vikakoodi.
http://www.cartestsoftware.com/fz1/exupmaintenance.html
Nyt toimii. Vika oli kuitenkin siinä exup venttiilin säädössä ja varmaan jumitteliki välillä. Täytyy vielä avata ja putsata se kunnolla.
Jep, toi EXUP:in jumittelu on ns. tyyppivika kaikissa tollasissa pakoputkistoratkaisuissa. Eli sitä täytyy pitää silmällä ja huoltaa aika ajoin jotta toimii kuten kuuluu. Voisin kuvitella, että jos EXUP ei avaudu kunnolla silloin kun sen pitää > niin sehän kuristaa koko putkiston tukkoon ja sitä kautta kone ei käy kuten kuuluu. Mutta todella helppo korjata ja huoltaa, joten nou hätä.
Ja jos ei tulevaisuudessa kiinnosta miettiä asiaa, niin heivaa koko exupin vaijereineen mäkeen. Hiukan sieltä ehkä häviää alaväännön tuntua, mutta moni on tässä asiassa sitä mieltä jotta: Yksinkertainen on kaunista. Faktahan on, että yhdessäkään tehohuilussa ei moisia kuristimia ole.![]()
Moro
Pitkästä aikaa laitoin fasun tulille, mut olihan se arvattavasti et kaasarit vuotaa.
Lähinnä sitä tarkistaisin kun vuotaa etu rattaan kotelon takaa siitä muovisesta hässäkästä mihin tulee kaasarista letkut.
Joten kuuluisko tosta muovista mennä viel putket alas?
Viimeksi muokannut: pepi; 15.07.2020 klo 18:52.
Paljon seosruuvi pitää olla auki vakio v2005 1000 fzs yamahassa?
Muistaakseni toi o-rengas tohon neulakuppiin on kokoa: 1.5 X 7.5. Ei niitä jammun alkuperäisiä kannata ostella.
Hojo pojo! Miustakin tuli tonnisen fasun omistaja, viimein. Tarkemmin tuo kilofazeri muutti meidän talliin tuossa tammikuussa, ja tähän mennessä ulkoisia muutostöitä on tehty melko rankalla kädellä eteenpäin. Yammun uusi lookki tulee olemaan jonkinlainen caferin ja scramblerin epäpyhä lapsitästä laittelen tuonne tallipuolelle koostetta sitten joskus (aikahaarukka 2kk-2v)
Mutta, se vähä mitä on kylmätyyppejä ehtinyt tallissa ottaa ( ja kerran jopa tallin pihalla kun sula keli iski yllättäen) on pyörä oikein mainion tuntuinen laite![]()
Vaan silti, niinkuin kaikissa prokkiksissa, tässäkin tuli kompastuskivi vastaan. Siksi käännynkin suoraan tänne merkki-forumin puolelle (talli- ja rakentelu-puolelta selasin tunnin verran topikkeja läpi, tuloksetta)
ELI : Onko kellään mittariston vaihdosta kokemusta? Tilannetta vaikeuttaa se että keulamuutoksen ohella mittaristosta pyörän johtosarjaan tuleva välijohto katosiOn siis 19 liitintä joista kynälampun kanssa järkeilemällä sain 6 kpl selville.
Eli jos jollakulla on tuoreessa muistissa noiden piuhojen värikoodit, olisin äärimmäisen onnellinen, kiitollinen ja sisäisen rauhan partaallamelkonen hail-mary, mutta kysyvä ei keväällä ojasta nouse, ennen kolmatta. Vai miten se oli....
Jopo, Peugeot Speedfight II LC, Yamaha Thundercat -97, Yamaha R6 -05, Honda Shadow 600 -94 bobber, Yamaha Fzs1000 scrambler
Rautaan ei rakastuta (that's a LIE!)
Olisikohan näistä mitään hyötyä?
http://www.fazerclub.ru/manuals/FZS1...ice_Manual.pdf
https://www.manualslib.com/manual/80...00-N-2001.html
- Sitä saa mitä ei tilaa -
BMW R1200RT <-- BMW R1200GS <-- Yamaha FZS 1000 <-- Kawasaki ZZR 600
Kiitoksia, tuo fazerclubin versio minulla onkin jo koneella ladattuna. Englanti ei ole enää kauhean vahvaa mutta noissa ohjeissa käsittääkseni johtosarjan mittailut tehdään aina heti komponentista seuraavasta liittimestä. Tässä tapauksessa siis juuri tuosta puuttuvan piuhan liittimestäei nimittäin täsmää liittimen muoto tai johtojen väri yhdessäkään ohjeen kohdassa kun vertaa tuohon liittimeen mikä on nyt jäänyt jäljelle
MUTTA, tavoitin henkilön joka oli alkuvuodesta lunastanut puretut keulakatteet ja kerrankin voi sanoa että oli onnea matkassaNimittäin, kadoksissa ollut johto löytyi lähetettyjen osien laatikosta ja on nyt matkalla "kotiinpäin"
![]()
Jopo, Peugeot Speedfight II LC, Yamaha Thundercat -97, Yamaha R6 -05, Honda Shadow 600 -94 bobber, Yamaha Fzs1000 scrambler
Rautaan ei rakastuta (that's a LIE!)
Onko muilla Fasun omistajilla kokemuksia alustan päivittämisestä? Ajattelin päivittää ainakin takaiskarin parempaan ennen ajokauden alkua. Vaihtoehtoja tuntuisi olevan jonkin verran, mutta minkä valita..
Onko kukaan tehnyt "R6 modia"? Eli sopivan vuosimallin R6:n iskari taakse (en vielä tiedä oikeita malleja).
Jos jollain on kokemuksia niin kuuntelen mielelläni.
Luonnollisia muita vaihtoehtoja tietenkin on öhläri, bitubo jne.. Tuossa Italiasta pari linkkiä, toki tekisi mieli ostaa järkevällä hintaa suomesta.
https://www.omniaracing.net/en/bitub...5-p-42691.html
https://www.omniaracing.net/en/rear-...5-p-13759.html
Etupää taitaa tällä kertaa mennä ihan huollolla. Tai ainakaan itselläni ei ole "järkeviä" ajatuksia etupään osalta. Järjettömiä löytyy helposti:
https://www.omniaracing.net/en/andre...5-p-38010.html
Kyllähän sitä muutaman vuoden malttoikin olla mopoista erossa ja heti kun jonkun ostaa niin homma lähtee ns. rasasta![]()
Komiaa tuloo oltua kun tietää miston kotoosin!
Lempi ikuisuusproktejani: fasun alusta ja Dale Walker kaasarit. Olisko tosta mitään apua: http://thewolftamer71.blogspot.com/2...n-upgrade.html
Keulaan käy varmaankin suoraan jarrusatuloihin 1999-2000 R1 keula. Kolmioiden välitapin joutuu varmaan vaihtamaan fzs:stä.
Yritin kontaktoida Devilsyam:a, mutta hän ilmeisesti on lopettanut homman. Pitänee katsella tuota R6:n takaiskaria ja jos löytyy sopivaan hintaan niin hommata sellainen. Voisin kuvitella, että koiranluut saa teetettyä varsin helposti jossain metallipajalla oikean paksuisesta tavarasta.
Tuo R1:n keula vähän mietityttää. Pitää nyt katsoa minkälainen fiilis on takaiskarin jälkeen.
Komiaa tuloo oltua kun tietää miston kotoosin!
Nyt on tehtynä "R6 rear shock mod".
Eli mitä tarvittiin:
- R6:n takaiskari (jostain 2008 vuodesta eteenpäin)
- Koiranluut 130mm pitkinä
- Pylväsporakone jolla iskarin yläpään reikä porataan isommaksi
Itse hankin 2018 vuosimallin R6:sta iskarin. Näistä uudemmista ei tarvitse hioa yläpäästä tavaraa pois
(kts. http://thewolftamer71.blogspot.com/2...n-upgrade.html )
Oikean mittaiset koiranluut sai ebaystä parillakympillä. Tällä hetkellä briteistä vain tuntuu postin kulku kestävän, tämä olikin homman aikataulua määrittävä tekijä..
130mm koiranluilla mopon korkeudeksi tuli juuri sama kuin vakiona. Muutenkin vaihto-operaatio oli varsin simppeli, mukavaa pikku ruuvaamista.
Kelit on sellaiset ettei vielä ole ajopalautetta, mutta kylmillä tyypeillä takapään toiminta tuntuu hyvältä. Painaumakin oli abaut kohdillaan. Pitää tosin vielä mittailla tarkemmin.
Komiaa tuloo oltua kun tietää miston kotoosin!
Tuli hankittua tuollainen viisi vuotta seissyt fazeri (vm 2002 ja 32tkm) ja nyt kiinnostaisi vähän että mitä ja mistä kannattaa hankkia etukäteen työnpöydälle ennenkuin tuota lähtee purkamaan.
1. Viime huollosta ei tietoa eli mitä öljyä tuohon kannattaa laittaa? Mistä saa edullisesti suodattimet ja tulpat? Mitä muuta?
2. Käyntiongelma (ei käy tyhjää ja tuntuu että ainaki alemmilla kierroksilla yksi pytty pois pelistä) eli kaasarit pitää ottaa työpöydälle putsattavaksi. Mitä näihin kannattaa tilata etukäteen ja mistä?
3. Etustefat vuotaa. Mistä uudet ja mitä öljyä?
4. Onko jotain muuta mitä tälle kannattaisi tehdä ennenkuin lähtee heittämään pidempää reissua?
Eli esimerkiksi tämä?
1. Ihan normi moottoripyöriin tarkoitettua öljyä. Storm / Motonet
2. Kaasarit purkuun ja perusteellinen putsaus. Kaasarien korjaussarja ja synkronointi lopuksi. Storm / Motonet / ebay.
3. Storm/ Motonet/ ebay
4. Heittää lyhyempiä lenkkejä ja tunnustella pyörää. Ainakin jarrunesteiden vaihto ja mahdollisesti jarrusatuloiden avaaminen ja putsaaminen.
PV50, KMX125, CB350, 2xGPZ500R, ZR1100 Zephyr, FZR1000, FZS1000, ZX-10R, 2x ZXR750, R1100S -> Fz1
Takahaarukan laakeroinnin tarkistamisen yhteydessä tietysti myös kaikki takalinkun neulalaakerit, tarkistus ja voitely vetoniveliin tarkoitetulla molybdeenirasvalla.
Exupin avaus ja Exup-portin voitelu kuparitahnalla ym. lämmönkestävällä voiteluaineella.
Tankin alla sijaitsevan johtosarjan ison liittimen tsekkaus ylikuumenemis- ja hapettumisjälkien varalta.
Ajovalopolttimoiden vaihto? Kirkkaus lisääntyy uusilla, vanhat voivat noilla kilsoilla olla vaikka alkuperäiset.
Terve!
Miten öljymäärän tarkistaminen onnistuu? Olen tehnyt niinkuin ohjekirjassa sanotaan eli antanut pyörän käydä jonkin aikaa keskituen varassa, ja sammuttamisen jälkeen odottanut öljyn pinnan tasaantumista. Silti en osaa sanoa tarkistusikkunasta katsomalla öljymäärästä yhtään mitään. Pyörä on 2005 fzs 1000.
ZX-9R -95
Ex YZF 750 R -95
Ex FZR 1000 -92
Ex FZS 600 -01
Ex XJ 900F -93
Ex XJ 600 S Diversion -96
Kukahan nää mutkat oikein määrää..
Otat kaverin avuksi kallistelemaan pyörää samalla kun itse kurkit siitä tarkistusikkunasta miten se öljyn pinta siellä menee. Ikkunassa pitäisi olla merkit, joiden väliin öljyn pinnan pitäisi asettua. Jos ei ole merkkejä niin puoleen väliin ikkunaa kun öljymäärä osuu niin ollaan varmasti oikeassa öljymäärässä. Tämä siis silloin kun pyörä on suorassa ( ei sivutuella ). Jos pyörän kallistelusta huolimatta ei näy ikkunassa mitään liikettä niin silloin todennäköisesti öljyä on tosi paljon liikaa tai liian vähän. Sitten suosittelen öljyn vaihtoa ja tarkistaa manuskasta paljonko sinne pitäisi mennä.
PV50, KMX125, CB350, 2xGPZ500R, ZR1100 Zephyr, FZR1000, FZS1000, ZX-10R, 2x ZXR750, R1100S -> Fz1
Kiitos vinkistä!
Aikanaan -80 mallinen pyöräni oli niin tarkka pyörän pystyasennosta että jos halusi vertailukelpoisia tuloksia niin piti laittaa vatupassi tankin päälle että saa tasan suoraan. Pienikin kalistus sai näyttämään mitä sattuu.
Jammuissa tietty on varoitus öljyn pinnasta niin lisää sitten kun alkaa vilautella. FJ:ssä aikanaan ekana alkoi vilauttaa öljyn määrästä kun kääntyi oikealle ja ylämäkeen. Nykyisiin ei mun rauhallisella ajolla ole tarvinnut lisäillä.
FJR -17
Hiukan yllätyksenä tuli toi sivulaukkutelineitten ja laukkujen hinta. Stormilta löytyy hepco&beckerin settiä hintaan 720€. Huh!
Onko kokemuksia pehmeistä laukuista fzs 1000 fazerissa? Onko pehmeät laukut ja kyytiläinen yhdistelmä mahdoton?
Kiitos vastauksista!