Oikea arvo on 115 +- 2 mm ilman jousta ja holkkeja, putket painettuina täysin sisäkkäin.(KT 210 @ Maalis. 21 2010,16:06) kirjoitti
-Jay
Sota on rauhaa. Vapaus on orjuutta. Tietämättömyys on voimaa.
Tilasin tavaraa tässä jokunen aika sitte ni sitä tuli mitä piti, *tosin kesti sen verran kauan tulla että otin yhteyttä niin sano että odotti tilaukseen jotain osaa, ni sitte tuli nopeesti.(harrimies @ Maalis. 08 2010,20:06) kirjoitti
Laitettaan tähän ny tääki et olis Zetaan myynnissä erikoispenkit ja alumiininen syylärinsuoja. Settinä vaik hintaa 80e, kuvia sähköpostilla.
Onko kukaan säätänyt tai tarkistanut zetan venttiilinvälyksiä?
Omassa pyörässäni on 45tkm mittarissa ja 48tkm kohdalla kyseinen operaatio pitäisi huoltokirjan mukaan suorittaa.
Otin venttiilikopan pois ja huoltokirjan ohjeiden mukaan laitoin pytyn vuorollaan yläkuolokohtaan.
Kuitenkaan minkään venttiilin päälle ei mahtunut edes 0.15 tulkki!
Välyksethän pitäisi olla imupuolella 0.15-0.24 ja pakopuolella 0.22-0.31.
Onko mahdollista että välykset olisivat pienentyneet jo noin rajusti näillä kilometreillä? Vai onko jotain jäänyt huomioimatta?
Uudemman ('07 ->) Zetan venttiilivälyksien tarkastus on tehtaan manuaalin mukaan suoritettava 42tkm välein (24tkm Australian mallille...).(soup @ Maalis. 25 2010,19:44) kirjoitti
Vanhemmalle ('03-'06) tarkastus ja säätö on suoritettava 24tkm välein.
On hyvinkin mahdollista että venttiilit ovat jo reilusti tiukalla noissa kilometreissä. Viestistäsi ei oikein käy ilmi kumman mallinen zeta sinulla on. Omasta vanhakoppaisesta zetasta katsoin venttiilinvälykset "jo" 14tkm kohdalla, jolloin noin puolet venttiileistä vaativat säätöä.
Onhan nuo muutkin ilmoitelleet samanlaisia tuloksia pikkuzetoilleen (mm. Zpete), toisaalta on varmasti paljon sellaisiakin joiden venttiileitä ei ole tarvinnut säätää.
Jos ei se viidentoista tulkki mene sinne väliin, niin seuraavaksi kympin tai vitosen tulkilla kokeilemaan. Samalla kannattaa vielä varmistaa että nokat on oikeassa asennossa mittausta varten.
-Jay
Sota on rauhaa. Vapaus on orjuutta. Tietämättömyys on voimaa.
Kyseessä siis -05 vuosimalli.
Ja eikös se mittaus tapahdu niin että kampiakseli 1,4 merkkiin, ja sitten saadaan mitattua 8 venttiiliä, sitten 360 asteen pyöräytys ja saadaan mitattua loput 8 venttiiliä.
Ilmeisesti se 2 , 3 merkki siinä ensiörattaan kyljessä on jotain muuta hommaa varten?
0.10 menee kyllä jokaisen venttiilin päälle. Joten en taida jaksaa vielä alkaa säätämään niitä. Jos ajelisi ainakin pari tonnia että se 48tkm on täynnä ja tarkastaa tilanteen uudestaan.
Kuinkahan nopeasti tuo kymmenyksen välys kuroutuu umpeen?
Onko aikaisemmasta huoltohistoriasta tietoa? Mites se alkuperäinen 24tkm huolto, miten välykset ovat olleet silloin (säädetty)?
Samalla kun se koppa nyt on auki ja tiedät että ne välykset on ohi tehtaan ilmoittaman toleranssin niin kyllä ne kannattaisi säätää kohdalleen. Ei oo paha rasti, netistä löytyy tehdasmanuaali josta voi katella vielä tarkempia ohjeita.
-Jay
Edit. Manuaali siis vaikka täältä: http://pdftown.com/Kawasaki-Z750-Service-Manual.html
Sota on rauhaa. Vapaus on orjuutta. Tietämättömyys on voimaa.
Turhaa niitä akselin merkkejä kattelet. Katot että nokka on mitattavan venttiilin kohdalta ylöspäin (tai pitäs riittää että ei paina venttiiliä) ja sit tulkkia väliin. Ite kääntelin ne aina osottamaan suoraan ylöspäin.(soup @ Maalis. 25 2010,20:52) kirjoitti
Triggeripyörän merkit kertoo 2 ja 3 sylinterin Top Dead Centerin eli yläkuolokohdan. 1 ja 4 merkki siis kertoo laitimmaisten sylintereiden samat kohdat.(soup @ Maalis. 25 2010,20:52) kirjoitti
Mulla on muuten noita välyspaloja tyhjänpanttina pakissa hajakokoina jos joku tarvii.
GSX-R 750 -93
ZX-6R -02
Z750 -06
ZX-12R -05
Vaikka ei niin myyntifoorumi olekaan, niin laitetaan oma zetori tännekin myyntiin.
Tästä.
Viitsisikö joku hieman selventää kun en tuosta huoltomanuaalin ohjeesta saa niin selvää kun englanti hieman heikoissa kantimissa.
Elikkä lähteekö nokka-akselit ja ketju irti vain laakerikannet irrottamalla?
Mitenkäs on merkintöjen laita?
Kuva kertoo enemmän kun tuhat... Kiristinkin pitää muistaa löysätä, näkyy toisessa kuvassa.
Laita vaikka maalitussilla rattaisiin ja ketjuun merkintä niin ei mee väärälle jaolle kasatessa. Mulla oli ketjussa nippusiteet jotka sitten kohdisti oikein. Pitää tietenkin varmistaa että ketju ei pääse löysälle alhaalta ja hyppää väärälle hampaalle. Näkee ne noista merkeistäkin mutta yhden hampaan ne saa helposti sivuun. Taitaa olla useemmallakin tässä ketjussa kokemusta siitä *
GSX-R 750 -93
ZX-6R -02
Z750 -06
ZX-12R -05
Ilmeisesti tuossa katsot laahauspalan ja nippusiteiden avulla ajoituksen kohilleen?
Ainoa epäselvä on kun huoltomanuaalissa puhutaan jostain laakerikansiin liittyvien välysten mittaamisesta?
En saa selvää tekstistä heikon kielen takia ja jotain puhutaan myös sanomalehdestä tms. avulla suoritettavasta mittauksesta.
"cut strips of plastigage to journal width. Place a strip on each journal parallel to the camshaft installed in the correct position
measure each clearance between the camshaft journal and the camshaft cap using plastigage (press gauge)"
Mitä tuo tarkoittaa?
Laahauspalalla ei oo mitään merkitystä tuossa kuvassa. Kun purkasin, laitoin nuo nippusiteet niin lähelle rattaita kun mahdollista ja sillä tavalla koitin minimoida väärälle hampaalle menemisen mahdollisuuden. Tussimerkinnät on kuitenkin paremmat.
Jotain tällästä mä noista saan käännettyä:
"Leikkaa mittaliuskat laakerikaulan leveyteen.
Sijoita liuskat jokaisen laakerikaulan päälle yhdensuuntaisesti nokka-akseli asennettuna oikeaan asentoon.
Mittaa jokainen välys nokka-akselin laakerikaulan ja nokka-akselin huipun välillä mittaliuskalla."
GSX-R 750 -93
ZX-6R -02
Z750 -06
ZX-12R -05
Tuon välyksen mittaaminen ei kuulu perus-venttiilivälysten mittauksen ja säädön piiriin.(soup @ Maalis. 27 2010,18:33) kirjoitti
Tuolla mittauksella saataisiin selville nokka-akselin kaulan välys laakeripintoihin.
Muoks. Nokkia ei tarvitse välttämättä edes irroittaa nokkapyöristä. Kun koko nokkaketjun kiristin on sylinterin kyljestä irti, saa koko nokka-akseli&ratas-paketteja nostettua sopivasti vinoon/sivuun, siten että paininkupit ja säätöpalat mahtuu onkimaan ylös.
-Jay
Sota on rauhaa. Vapaus on orjuutta. Tietämättömyys on voimaa.
Mistä tai löytyykö edes zetaan valmista turbotus satsia??
Z 750-06
CBR1000RR- 05
Öö.. miksi nokkapyörät pitäs irrottaa nokista jos ei olla niitä vaihtamassa tietääkseni mihinkään?(jayr_86 @ Maalis. 28 2010,01:38) kirjoitti
GSX-R 750 -93
ZX-6R -02
Z750 -06
ZX-12R -05
Oho, on näköjään päässyt jo osittain unohtumaan nuo pikkuzetan tarkemmat yksityiskohdat. Tämä kuvakin hämäs vähän, kun sulla on siinä kuitenkin nokka-akselit kokonaan pois koneesta.(slip @ Maalis. 29 2010,20:32) kirjoitti
Ite laitoin sen nokkaketjun sniparilla kiinni niihin nokkapyöriin niistä nokkapyörän rei'istä ja sitten kallistin/käänsin niitä nokkia sivuun linjastaan. Tällä yritin varmistua siis siitä ettei se jako vaan pääsis hyppäämään sitä kuuluisaa yhtä hammasta.
Jossain pyörässä (tais olla honda) mitä kertaalleen väännettiin ei näinkään toimien mahtunut säätämään välyksiä, ja nokkiakaan ei mahtunut irroittamaan ilman nokkapyörien irroittamista itse nokka-akselista. Tästä varmaan johtuu sekaannukseni. Anteeksi että sekoitin selvää asiaa.
-Jay
Sota on rauhaa. Vapaus on orjuutta. Tietämättömyys on voimaa.
Sattuiskohan kellään olemaan kokemusta ermaxin bellypanin asennuksesta,pyörä on vm2006,muuten kaikki selvää mutta ns.takapään kiinnikkeet mitkä tulee moottorin kiinnityspultin alle molemmin puolin,meinaa toi kierre jäädä aika vähäiseks,joten oletteko vaihtaneet pidemmän pultin vai kestääkö alkup.pultilla?
Heh, tarkotit varmaan sitä toista kuvaa kun tuossa on kyllä ihan nokat ja kaikki muutkin paikallaan *(jayr_86 @ Maalis. 29 2010,21:46) kirjoitti
Noo.. sattuuhan sitä..
GSX-R 750 -93
ZX-6R -02
Z750 -06
ZX-12R -05
No prkl...(slip @ Maalis. 30 2010,17:44) kirjoitti
Mä en ala enää ollenkaan! *
-Jay
Muoks. Ettei nyt menis ihan höpöhöpöksi niin tässäpä ois linkki ilmeisesti hieman harvinaisempaan S-mallin pikkuzetan (eli siis se jossa on se isompi varttikate) tehdasmanuaaliin: http://tinyurl.com/y9y69xd
Sota on rauhaa. Vapaus on orjuutta. Tietämättömyys on voimaa.
Onkos tuon ajoituksen kanssa jotain hienosäätöä tehtävä vai riittääkö että on hampaalleen ajoitettu?
Nyt kun laitan kampuran 1,4 merkkiin (nokkapyörien merkit sylinterin ylälaitaan) ja pyöräyttää kaksi kierrosta niin nokkapyörien merkit pysyvät huoltokirjan osoittamalla tavalla sylinterin ylälaitojen tasolla. Thats it?
Ketjuun ja pyöriin tein myös yhdet merkinnät mutta ne ovat ilmeisesti kuluneet pois tai eivät muuten vaan täsmää mutta sillä tuskin on väliä.
Kiitokset Jaylle tuosta manuaalin urlista. Eilen saapui vuosimallia 2005 S-mallin pikkuzeta talliin ja odottelee nyt ilmojen lämpenemistä. Jospa tuota manuaalia ei ihan heti tarvitsisi, muuten kuin informaatiomielessä.(jayr_86 @ Maalis. 30 2010,22:05) kirjoitti
![]()
Kawasaki Z 750 S ----> Yamaha YZF-R1
Nyt vihdoin saapui omaankin talliin pikku zetaTarkemmin sanottuna -05 vuoden 750 S. Ensimmäiseksi isoksi pyöräksi tuo tulee ja kovasti tekisi mieli jo ajelemaan. Viikon verran pitää vain odottaa että saa kuristusosat kawasakilta ja pyörään 25kw paperit
Kiitokset Jay:lle myös täältä suunnasta tuosta S:n manuaalista
Kysästääs vielä siitä että onko kenelläkään tietoa että minkä hintainen tuo etujarruvalon katkaisija on zetaan? Omassa näyttäisi olevan jotain häikkää kun hieman kahvaa painettaessa valo toimii mutta jarrun kun painaa pohjaan niin valo sammuu.
tänään huollon yhteydessä vaihdettu mivv gp-style slipari + avarrettu ilm.suod.kotelo.
vakioputki 96hv/70nm -> mivv 105hv/75nm.
Hoplaa
Tänään sitten tuli hankittua punanen Z750, suu virneessä tuolla kylmässä piti käydä vähän ajelemassa
Eipä tullut sitten "välivuotta" vaikka sitä vähän peljäsinkin... Tosin köyhyys iski kylläkin![]()
2004 Kawasaki Z750
ex. 1997 Suzuki 600S Bandit
kukaan tuikannu 190 rengasta taakse? hinkkaako ketju?
kohtuus kaikessa ja pullo päivässä...
Uusimmassa MP-maailmassa (4/2010) on slipari vertailu, testipyöränä Z750. Suosittelen lukemaan![]()
Kukaan ei voi elää ilman aivoja - paitsi hullut
Kawasaki Z750 -07
Kellekkään tarttunut vahingossa haynesin opusta PDF:nä tai linkkiä moiseen?
2004 Kawasaki Z750
ex. 1997 Suzuki 600S Bandit
Haynesin opuksesta ei tietoa, mutta googlella löytyy pyörän oma n. 500 sivuinen service manual mistä kyllä löytynee kaikki tarvittava.(sibius @ Touko. 03 2010,08:12) kirjoitti
Kawasaki Z750 vm-04